"אידוי" היא מילת השנה של אוקספורד

לאחר שבשנת 2013 הגיעה המילה "סלפי" למקום הראשון, השנה בחרו עורכי מילון 'אוקספורד' את המילה "אדים" או "אידוי" (Vape) כביטוי השנה של 2014.

עורכי המילון 'אוקספורד' עוקבים בכל שנה אחרי מיליארדי מילים וביטויים המופיעים במאמרים אקדמיים, בלוגים ועיתונים, ובוחרים בסופה את "ביטוי השנה" המבטא באופן הטוב ביותר את רוח הזמן.

והביטוי הזוכה לשנת 2014: אידוי / אדים (Vape), שעל פי הגדרת עורכי המילון "הצליחה למלא את החלל שנוצר בעקבות הצורך לתאר את פעולת שאיפת האדים ולהבדילה מפעולת שאיפת העשן (עישון)."

אידוי במקום עישון

עוד בשנות ה-60 של המאה הקודמת נכנסו הסיגריות האלקטרוניות לשוק ומאז נפוצו בהדרגה ברחבי מדינות בכל העולם. עם זאת, רק בשנים האחרונות, ובעיקר מאז שנת 2003, הורגשה קפיצה טכנולוגית בתחום, שאיפשרה שימוש "נקי" לחלוטין באדי ניקוטין – ובקלות.

בעקבות העלייה החדה במחירי הסיגריות וכן במודעות הציבור לנזקי העישון, קפצו בשנים האחרונות נתוני מכירות הסיגריות האלקטרוניות בעולם עד לשווי שוק מוערך של כ-2 מיליארד דולר בשנה – עובדה שהובילה לכך שחברות הסיגריות הפעילו לובי פוליטי בנסיון להגדיר את האלקטרוניות כבלתי חוקיות, מאחר והן לכאורה "מסוכנות לבריאות" עוד יותר מסיגריות רגילות.

אידוי אדים מילת השנה אוקספורד

'אידוי', מונח המתייחס הן לפעולת שאיפת אדים המופקים על ידי אותן סיגריות אלקטרוניות והן לסיגריות האלקטרוניות עצמן כמכשיר, נמצא בשימוש נפוץ גם עבור וופורייזרים או עטי-אידוי המשמשים צרכני קנאביס לאידוי פרחי המריחואנה מבלי שתתבצע שריפה – עובדה המאפשרת מיצוי טוב יותר של רכיבי הקנאביס בטמפרטורה הנכונה להם ביותר.

מילת השנה 2014

הפופולריות של הסיגריות האלקטרוניות והמעבר לשאיפת אדים במקום עשן, הובילה לכך שהמילה "אדים" הוכרזה השבוע על ידי מילון 'אוקספורד' כ"מילת השנה של 2014" – לאחר שמספר האזכורים שלה ברשת הוכפל מאז שנת 2013.

המילה 'אדים' הגיע למקום הראשון לאחר שעקפה את המילה Bae, כינוי חדש לבן או בת זוג הפופולרי ברשתות החברתיות, ואת המילה indiref, המתארת את הסקרים שנערכו לקראת ההצבעה של תושבי סקוטלנד על עצמאות והיפרדות מהממשלה הבריטית.

אידוי אדים מילת השנה אוקספורד

מונח נוסף מעולם הקנאביס שהגיע למקומות הראשונים ברשימה הוא Budtender, על משקל Bartender (ברמן) – מוכרן מריחואנה בחנויות הקנאביס החוקיות בארה"ב וגם אחת המשרות הנחשקות ביותר בענף, כך על פי סקר העבודות המועדפות ביותר בענף הקנאביס.

"קשה להעריך מראש מה יתפוס את דעת הקהל בכל רגע נתון," הסביר קספר גראת'וול, נשיא מחלקת המילונים של 'אוקספורד', ל-TIME. "אידוי תפס רק בשנים האחרונות והיום אנו רואים עלייה דרמטית בשימוש בו."

גראת'וול הדגיש עוד כי האופן בו הם בוחרים את מילת השנה אינו מבוסס רק על מספר הפעמים בהן היא נכתבה. "מילה היא רק המשטח העליון של משהו שבדרך כלל מורכב ומסועף הרבה יותר."

הביטוי 'סלפי', שזכה בתואר מילת השנה לשנת 2013, לא מופיע השנה כאמור ברשימת הביטויים הנפוצים.

ראו עוד:
המדריך למאייד המתחיל
מפסיקים לשרוף, מתחילים לאדות – יתרונות האידוי על עישון
תופעה בקולורדו: תלמידים מאדים מריחואנה בזמן השיעור

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט