סוללות קנאביס: סיבי המפ יעילים בשמירת אנרגיה

מדענים טוענים כי סיבים המופקים מ’המפ’ (קנבוס) יכולים לשמש כאוגרי אנרגיה מעולים – אף יותר מגרפן, החומר המשמש היום למילוי סוללות.

מחקר חדש שיוצג בדיון הבא של ‘החברה האמריקנית לכמיקלים’ (ACS) מצא כי סיבים של צמח הקנבוס (המפ – קנאביס תעשייתי ללא השפעה פסיכואקטיבית) הינם יעילים ביותר בהפקת אלקטרודות פחמן המשמשות לאגירת אנרגיה.

על פי המחקר, לאחר שני שלבי חימום, המוצר הסופי יכול להחזיק את אותה כמות האנרגיה לפחות כמו ‘גרפן‘, חומר המשמש למילוי סוללות וזה שממנו מיוצרים גם העפרונות. חומר זה שולב במספר טכנולוגיות עדכניות כמו תאים סולאריים ומסכי מגע ובעקבות גילויו הוחלט להעניק ב-2010 את פרס נובל לפיזיקה לשני מדענים.

סיבי המפ (קנבוס)
סיבי המפ (קנבוס)

היתרון של שימוש בסיבי המפ במקום גרפן הם ברורים: מדובר בחומר טבעי הגדל בקלות ובעלויות נמוכות ביותר. הוא עמיד יותר בטמפרטורות קיצוניות ויכול לשרוד תנאים קשים ביותר.

“אנשים שואלים אותי ‘למה המפ?’ ואני עונה ‘למה לא?’,” אומר ד”ר דייויד מיטלין מאוניברסיטת קלרקסון בניו יורק. “אנחנו מפיקים חומר יעיל יותר מגרפן שהעלות שלו נמוכה עד פי 1,000 – ואנו עושים זאת משאריות של צמח. ההמפ בו אנו משתמשים הוא חוקי לחלוטין לגידול ואינו מכיל THC בכלל – כך שאין חשש לשימוש כלשהו להנאה.”

דייויד מיטלין
ד”ר דייויד מיטלין

“למעשה הגענו כבר לסוד העניין ולהבנה כיצד התהליך עובד,” הסביר עוד. “אנחנו כבר אחרי שלב ההוכחות ומתכוננים כעת כבר לייצור ראשוני.”

גם זה בטח יעניין אותך

המפ הוא כמובן לא המצאה חדשה. במשך שנים רבות בהיסטוריה – ובטרם הומצאו הניילון והפלסטיק – שימש הקנבוס כחומר גלם לייצור מרבית המוצרים בשימוש תעשייתי: חבלים, מפרשים, בדים, נייר, פלסטיק ועוד – כולם הופקו במשך שנים מהחומר שנחשב אז ל’יבול מיליארד הדולר’ – עד שהגיעו האינטרסים הכלכליים שהובילו להוצאת הקנבוס, יחד עם הקנאביס, מהחוק האמריקני.
צפו: כך הוצא הקנבוס מהחוק.

המפ (קנבוס), על אף שאינו מכיל כל חומרים פסיכואקטיביים, נחשב כאמור לסם מסוכן ובלתי חוקי, על אף שזרעיו הם אחד ממזונות העל (Super Food) ולמרות שניתן להפיק ממנו מוצרים רבים ואפילו בטון החזק ויעיל יותר מבטון רגיל.

ראו גם: ביקור בשדות ההמפ החוקיים של קולורדו
ראו גם: המפ (קנבוס) לניקוי פסולת גרעינית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר