מגלגל...

בדרך לפשיטת רגל? לסטארטאפ הקנאביס הישראלי גמאסרט כמעט נגמר הכסף

יו"ר דירקטוריון חברת גמאסרט הודיע לעובדיו כי הניסיונות לגייס משקיעים לא התממשו ולכן הוחלט להפסיקם. העובדים מצידם חוששים שהמשמעות היא פשיטת רגל קרובה. בחברה לא מכחישים שהמצב לא טוב אבל טוענים שיש עוד ניסיונות לאתר משקיעים

חברת גמאסרט (Gemmacert) הישראלית, שפיתחה מכשיר ביתי לבדיקת אחוזי רכיבים פעילים בפרחי קנאביס, נמצאת בקשיים כלכליים ואולי אפילו בדרך לחדלות פירעון ופשיטת רגל – כך נודע למגזין קנאביס. בחברה טוענים כעת בתגובה כי יש להם תקווה שהחברה עוד תחזור לעצמה, אם יצליחו לגייס משקיע חדש.

בהודעה ששלח בחודש שעבר יו”ר דירקטוריון החברה, דניאל פורמן, לעובדי גמאסרט, נכתב בין היתר: “לצערי הרב עלי להודיע שהמגעים שניהלנו לגיוס מקורות כספיים לחברה לא התממשו כפי שהובטח ולכן הוחלט להפסיקם. ניפגש עם עורכי הדין כדי להניע הליכים שיאפשרו לממש את זכויותיכם במהירות האפשרית”.

גמאסרט (לשעבר קנאבי-טק) נוסדה בשנת 2015 על ידי המדען פרופ’ עודד שוסייב ואיש העסקים גיא סיטון, והחלה פעילות ממש בשנת 2018, כשהציעה לראשונה מכשיר ביתי שיודע לבדוק את אחוזי ה-THC וה-CBD בקנאביס. החברה הסבירה אז כי בניגוד למכשירים שניסו זאת וזייפו, המכשיר שלה יודע לעשות זאת בדיוק רב.

מכשיר גמאסרט (צילום מסך: פייסבוק Gemmacert)
מכשיר גמאסרט (צילום מסך: פייסבוק Gemmacert)

היתרונות שגמאסרט הדגישה בין היתר במוצר שלה בעיקר, הם שהבדיקה נעשית באופן עצמאי בבית בתוך פחות מ-60 שניות, באמצעות סריקה ספקטרומטרית ללא מגע עם הפרח, זאת לעומת מכשירים תעשייתיים (כדוגמת HPLC) שדורשים הגעה למעבדה, משך בדיקה ארוך וגריסת הפרח וערבובו עם נוזלים אשר מונעים שימוש חוזר בו.

מחיר המכשיר עומד כיום על 4,000-8,000 דולר, כך שתיאורטית, בהשוואה למכשירי HPLC שעולים עשרות אלפי דולרים, מדובר בפוטנציאל. בפועל, היצרנים נדרשים לסטנדרט דיוק גבוה של מעבדות, שגמאסרט לא עומדת בו, והחנויות ברובן מורשות למכור קנאביס ארוז בלבד, כך שלא ניתן לבצע את הבדיקות בעת הרכישה.

בשנת 2020, עם התנפחות בועת הקנאביס בבורסה, קיוותה גמאסרט להנפיק מניותיה בבורסה בתל אביב, אך ניסיונה לגייס כ-15 מיליון דולר מהציבור תמורת כ-20% ממניותיה לפי שווי של כ-55 מיליון דולר, לא צלח. במהלך השנים עד כה כן הצליחה גמאסרט לגייס לדברי מנהליה יותר מ-13 מיליון דולר ולמכור יותר מ-1,500 מכשירים.

אלכס גולדנברג (צילום מסך: פייסבוק Gemmacert)
מנכ”ל החברה אלכס גולדנברג (במרכז התמונה) עם מכשירי גמאסרט בתערוכה באירופה (צילום מסך: פייסבוק Gemmacert)

בעקבות הכישלון וחילוקי דעות עזבו המייסדים פרופ’ שוסייב וד”ר סיטון את החברה, ומי שמנהל אותה מאז הוא דניאל פורמן, יו”ר חברת ארבע חברה למימון בע”מ, המחזיקה בכ-20% מהמניות של גמאסרט. לתפקיד המנכ”ל מונה לאחרונה אלכס גולדנברג, שף שהתפרסם בעבר כמי שמכין אוכל מועשר ב-THC.

לגבי השאלה מדוע המוצר לא הצליח, הדעות חלוקות, וזו גם כנראה אחת הסיבות לקשיים של החברה להמשיך בפעילות רגילה. לטענת גורמים בחברה, חלק מבעלי המניות האמינו שיש להשקיע במחקר ופיתוח על מנת להגיע קודם לתוצאות טובות יותר, בעוד שהנהלת החברה העדיפה למקד את המאמצים במכירות.

ניתן להעריך שמחירו הגבוה של המכשיר לצד כוונת החברה לשווק אותו ליצרנים ולחנויות, ולא לנסות להוזילו משמעותית ולשווקו לצרכני הקצה, הוא אחד הגורמים לכישלון. בחברה מאשימים את קריסת שוק הקנאביס לאחר התפוצצות הבועה הבורסאית, וכן את הרפורמה המשפטית ומלחמת עזה, שלדבריהם מבריחות משקיעים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר