שף ישראלי נתפס עם קנאביס וישב 3 ימים במעצר

שף ישראלי שגידל קנאביס לטיפול בקרוב משפחה חולה פיברומיאלגיה, הואשם בהחזקה של 90 גרם קנאביס והיה אמור לקבל עונש של 5 שנות מאסר וקנס כספי כבד. לאחר 3 דיונים בעניינו הסכימה הפרקליטות להסדר טיעון, במסגרתו נגזר עליו עונש של 5 חודשי מאסר על תנאי בלבד.

אלכס גולדנברג, שף ישראלי שעבד בעברו במסעדה מוכרת בעיר רחובות, הואשם בשנת 2012 בעבירות של גידול והחזקה של 90 גרם קנאביס שלא לשימוש עצמי. בגין העבירות, ביקשה אז הפרקליטות לשלוח אותו למאסר של 5 שנים ובנוסף להטיל עליו קנס של 5,000 ש"ח.

אלכס גולנדברג - שף ישראלי שהואשם בהחזקהת 90 גרם קנאביס
אלכס גולדנברג, שף: גידל קנאביס לקרוב משפחה חולה. נענש במאסר על תנאי בלבד

בשבוע שעבר (ג') פסק בית משפט השלום בראשל"צ כי העונש שיקבל אלכס יהיה מאסר על תנאי של 3 שנים בלבד, והוא לא ייאלץ לשלם קנס או לבצע עבודות שירות למען הקהילה.

משרד הבריאות לקח את התרופה

הקנאביס בגינו הורשע אלכס, שימש לצורך טיפול רפואי בקרוב משפחה מדרגה ראשונה הלוקה בפיברומיאלגיה – הפרעה נוירולוגית היוצרות כאבים חזקים בגוף. במשך למעלה משנתיים הוא החזיק ברישיון לקנאביס רפואי ממשרד הבריאות, לקבלת מינון של 30 גרם בחודש.

"הטיפול בקנאביס הפסיק את הצורך שלו בכדורים שהפכו אותו לאדם אדיש ומנותק מהסביבה, שאינו דומה במאומה לאדם שכולנו הכרנו," מספר לנו אלכס בריאיון, "הוא חזר לתפקד ולתקשר עם הסביבה, ואנחנו קיבלנו בחזרה אדם קרוב שחשבנו שאבד."

לצערו של אלכס, לאחר הדחתו של ד"ר ג'וני גרינפלד שהיה האחראי על אישורי הקנאביס בביה"ח אסף הרופא, משרד הבריאות סרב לחדש את הרישיון שתוקפו פג בדצמבר 2012.

"לאחר המקרה משרד הבריאות פשוט שם עלינו פס וסרב לחדש לו את הרישיון," הוא מוסיף, "ידעתי שאם הרישיון ייגמר ולא תישאר לו תרופה, הוא ישוב להתדרדר ולהתמכר למשככי כאבים, והייתי חייב לעשות משהו בנידון."

בהיעדר שיתוף פעולה בחידוש הרישיון מטעם משרד הבריאות, ומאחר שלא רצה להשיג את התרופה באיכות לא ידועה ובמחיר גבוה מהשוק השחור, פנה אלכס לאפשרות היחידה שניצבה בפניו והחל לגדל את הצמחים – עוד לפני שתוקפו של הרישיון פג. לאחר כ-8 שבועות הוא קצר את התפרחת ואחסן אותה בעליית הגג בבית חברו.

חודש לאחר מכן הגיעו שוטרים ממשטרת ראשל"צ לחיפוש בבית, מצאו את התפרחת ועצרו את החבר במקום. לאחר 3 ימים בהם חקרו הושטרים את חברו, קיבל אלכס טלפון מהמשטרה וזומן גם הוא לחקירה בנושא.

5 שנות מאסר על גידול קנאביס?

בחקירתו הודה אלכס כי כל הקנאביס שנתפס (90 גרם של תפרחת מיובשת) שייך לו, ואף הודה בפני השוטרים בגידול הצמחים וסיפר על המטרה הרפואית לשמה הם נועדו. לאחר החקירה הוא הוחזק בתחנת המשטרה למשך הלילה ובבוקר נשלח לכלא ניצן, בו הוא נאסר במשך יומיים נוספים.

בדיון שנערך לאחר שהשתחרר מהכלא, דרשה המשטרה את המשך מעצרו עד תום ההליכים, אך השופט קבע כי אלכס ישוחחר למעצר בית של שבועיים, בסיומו נאמר לו לחכות לכתב האישום. במקביל לתקופת מעצרו הגיעו שוטרים למסעדה בה הוא עבד וביצעו מספר חיפושים על חלק מהטבחים במקום, ככל הנראה בניסיון להוכיח כי אלכס ביצע גם עבירה של סחר.

במהלך ההמתנה לכתב האישום, הגיש אלכס מכתב לפרקליטות בבקשה להתחשב בנסיבות העבירה, אך בתשובה שנשלחה אליו נאמר לו כי נסיבות העבירה חמורות מכדי לקבל התייחסות מיוחדת במתן העונש.

ביולי 2015 התקבל כתב האישום, בו הואשם אלכס בעבירות גידול והחזקה של 90 גרם קנאביס שלא לשימוש עצמי. בנוסף, בכתב האישום הופיע גם 20 גרם חשיש שכביכול נתפסו בעת החיפוש אך לטענתו של אלכס כלל לא היו קיימים.

בשיחות הראשונות שערך עורך דינו לירון עוליאל עם הפרקליטות, הדרישה שהוצגה מולו הייתה לעונש של 5 שנות מאסר בפועל וכן לקנס של 5,000 שקלים. לאחר 3 דיונים בנושא, ויתרה הפרקליטות על דרישתה בתמורה לכך שאלכס יורשע רק בעבירת ההחזקה שיוחסו לו, ויקבל עונש של 5 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 השנים הבאות.

אלכס, שף במקצועו כאמור, התראיין השבוע בנושא גם למגזין 'וואלה' במסגרת כתבה על מאכלי קנאביס.

ראו עוד:
פנייה לבג"צ: אשרו לייבא זרעי המפ למאכל
אב לשבעה גורש מביתו בגלל 4 שתילי קנאביס
תקדים: נתפס עם 21 שתילי מריחואנה – שוחרר ללא הרשעה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט