מגלגל...

בג”ץ הקנאביס הרפואי נדחה סופית: כל המטופלים – לבתי המרקחת

נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות דחתה אמש (ה') את הבקשה לדיון נוסף בעתירה לבג"ץ נגד רפורמת ה"מדיקליזציה" בענף הקנאביס הרפואי. בהתאם, החל משבוע הבא (1.3) אמורים כמה אלפי מטופלים ותיקים לעבור סופית ממודל השיווק הישיר ב-370 ש"ח בחודש לכל כמות למודל השוק החופשי בבתי המרקחת

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות דחתה אמש (ה’) גם את הדנג”ץ (דרישה נוספת לדיון בעתירה לבג”ץ שנמחקה) ובכך סתמה את הגולל על העתירה נגד רפורמת ה”מדיקליזציה” שהתנהלה לאורך 3 השנים האחרונות. ההחלטה באה לאחר שלפני כשלושה חודשים (נובמבר 2021) נמחקה העתירה הראשית.

כזכור, העתירה הראשית, שהוגשה במארס 2019, ביקשה לבטל את הרפורמה בענף הקנאביס הרפואי ולהשיב את המודל הישן של מכירת קנאביס מהיצרן למטופל במחיר קבוע של 370 ש”ח בחודש לכל כמות וללא צורך בבתי מרקחת ותקני ייצור מחמירים.

בפסק הדין מנובמבר האחרון השופטים נתנו ארכה של כשלושה חודשים לכמה מהמטופלים הותיקים להמשיך לקבל את הקנאביס במודל הישן (לטענת המדינה מדובר בכ-5,000 מטופלים לכל היותר, לטענת העותרת בכ-30,000). כעת מודיעה הנשיאה חיות כי לא תאריך זאת פעם נוספת (ההחלטה המלאה).

המשמעות המיידית, על פי פסיקת בג”ץ כעת, היא שהחל מהשבוע הבא (1.3.21) כמה אלפי מטופלים שנותרו מימי האסדרה הישנה ועדיין משלמים 370 ש”ח לחודש לכל כמות, יופנו למודל האסדרה החדשה, כלומר לרכישת קנאביס בבתי מרקחת בלבד, מה שהוא בשורת הקלה לכמה מהחברות הותיקות.

מחירי הקנאביס הרפואי בבתי מרקחת עומדים כיום מצד אחד על ממוצע של כ-250 ש”ח ל-10 גרם, כלומר יותר מהמחיר באסדרה הישנה וזאת למרות הבטחות שפיזר מנהל היחידה לקנאביס רפואי לאורך השנים, אך עם זאת יש לציין גם שניתן למצוא זנים זולים הנמכרים במחירים הנמוכים יותר אף מהאסדרה הישנה.

“בניגוד לנטען בבקשה (בדנג”ץ, מ”ק), בפסק הדין לא נקבעה כל הלכה,” קבעה השופטת חיות אתמול. “פסק הדין (מנובמבר 2021, מ”ק) התבסס בחלקו על יישום הוראות הדין וההלכות הנוהגות עמנו ובחלקו האחר נקבעו קביעות הנוגעות לנסיבות הפרטניות של המקרה דנן.”

לאור דברים אלו פסקה כי “קביעות אלו אינן מהוות הלכה, שהיא כאמור תנאי סף לדיון נוסף (דנג”ץ). למעשה, טענות המבקשת, רובן ככולן, הן טענות ‘ערעוריות’ מובהקות התוקפות את תוצאת פסק הדין, וכבר נפסק לא אחת כי הליך הדיון הנוסף אינו ערעור נוסף”.

לאור הפסיקה כאמור, נדחתה גם דרישת העתירה להאריך פעם נוספת את המודל הישן עבור כמה מטופלים ותיקים. “משנדחתה הבקשה לדיון נוסף, נדחית גם הבקשה להאריך את תוקפו של צו הביניים שניתן בהחלטת בית המשפט מיום 25.11.2021,” סיכמה השופטת חיות.

כזכור, בפסק הדין מנובמבר קבעו השופטים בין היתר כי “מקצת ממטופלי הקנאביס הרפואי עלולים לשאת כעת בעלות גבוהה יותר עבור מוצרי הקנאביס. איננו מקילים בכך ראש, עם זאת, מדובר בפגיעה שהיא בבחינת פועל יוצא של הנעת הרפורמה שנועדה להיטיב עם שוק הקנאביס ומוצריו.”

בכך למעשה יושלם בשבוע הבא המעבר המלא למודל האסדרה החדש של קנאביס רפואי בבתי מרקחת. למרבה האירוניה, בימים אלה במקביל מקודמת חקיקה שאמורה לתקן ליקויים במודל האסדרה הזה. בשלב זה על פי הערכות ייקח כחצי שנה להשלים את החקיקה ולאחר מכן כחצי שנה נוספת לפחות להטמעת הנהלים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר