בארניז פארם הודיעה על ביטול ההסכם לגידול קנאביס בישראל

10 חודשים אחרי שהודיעה על כניסתה לענף הקנאביס הישראלי מעדכנת חברת זרעי הקנאביס מאמסטרדם על ביטול ההסכם עם החברה הישראלית עמה היתה אמורה לשתף פעולה. הסיבה: שימוש לא תקין לכאורה במותג ובשם לה.

בנובמבר 2017 הודיעה חגיגית חברת זרעי הקנאביס ההולנדית הותיקה ‘בארניז פארם‘ (Barney’s Farm), הפועלת באירופה מאז שנות ה-80, על כניסה צפויה לשוק הקנאביס הרפואי בישראל.

בארניז, שמאז 1992 מחזיקה גם בקופי שופ מצליח באמסטרדם, תכננה לשתף את ארסנל גנטיקות זני הקנאביס המוכרים שלה עם חברת ‘מדיוי‘ (Medivie) הישראלית – שלד בורסאי שהחליט להיכנס לפעילות בתחום הקנאביס.

בהתאם להסכם, בסכום כולל של 1.8 מיליון אירו, קיבל בעלי חברת בארניז, דרמוט וויליאם ברט, 10.72% ממניות החברה הישראלית.

בתמורה נקבע כי החברה החדשה תוכל להשתמש בלוגו ובסימני המסחר המפורסמים של בארניז לכל המוצרים שתפתח בעתיד.

אך כעת נראה כי מבחינת בארניז ההסכם לשימוש במותג ובלוגו שלה ניתן לחברה הישראלית רק בעבור שימוש בתוך השוק הישראלי, ולא בחו”ל.

מחלוקת זו הובילה את בעלי בארניז להודיע בשבוע שעבר (7 בספטמבר) כי הוא מבטל כליל את ההסכם עם החברה הישראלית ולא מאשר לה עוד כל שימוש במותג ובשם – לא בארץ ולא בחו”ל.

הסיבה לסכסוך: הודעה של חברת ‘מדיוי’ שפורסמה לבורסה שבוע קודם לכן (30 באוגוסט) על כך שחתמה הסכם לרכישת 51% מההון של חברה ממקדוניה שתעסוק גם היא בקנאביס.

במסגרת זו טען ברט כי מדיוי מקיימת משא ומתן עם צדדים שלישיים מחוץ לישראל לרבות החברה המקדונית לצורך גידול זרעי קנאביס ושיווקם תחת המותג שלו, וזאת לדבריו בניגוד להסכם ההשקעה.

בהתאם הודיע ברט כי הוא מבטל לאלתר את הסכמת בארניז פארם לשימוש במותג שלה מחוץ לישראל וכי החל מסוף שנת 2018 הוא אינו מאשר כל שימוש במותג גם בחו”ל.

בסוף השבוע (12 לספטמבר) בעלי ‘מדיוי’ מנחם כהן דיווח בתגובה לבורסה כי הוא חולק על טענות בארניז וסבור כי יש לו הזכות המלאה לבצע שימוש במותג לצרכיו המסחריים וזאת ללא כל הגבלה.

“תכליתו של הסכם מקדוניה הוא לאפשר לחברה לקיים את פעילותה בתחום הקנאביס הרפואי ללא תלות במתן היתר ייצוא על ידי ממשלת ישראל, ובכך להיטיב עם בעלי מניותיה ומשקיעיה, ובכללם, בעל המותג, שהנו בעל עניין בחברה,” מסרו.

חדשות