סקר גאלופ: כמעט 60% מהאמריקנים רוצים קנאביס חוקי

"הופר הסטטוס קוו": תמיכת שיא בלגליזציה בארה"ב כשבסקר השנתי של 'גאלופ' נמצא כי 58% אחוז מהציבור האמריקני רוצה חנויות קנאביס חוקיות. בישראל 30% בלבד תומכים בלגליזציה. "מאוד ברור לאן מועדות פנינו," אומרים מומחים.

בתחילת השבוע זכו חובבי הקנאביס בקנדה לקבל את הבשורות המשמחות על היבחרו של תומך הלגליזציה ג'סטין טרודו, לראשות הממשלה, ונראה שגם תושבי ארה"ב לא היו מתנגדים למהלך דומה בכיוון – לפחות על פי הסקר החדש שפירסם מכון הסקרים המוערך "גאלופ".

מכון הסקרים האמריקני, הנחשב לאחד ממכוני הסקרים המוערכים בעולם, עורך מדי שנה סקר לבדיקת עמדת הציבור האמריקני לגבי לגליזציה של קנאביס, והשבוע כאמור פירסם את תוצאות סקר שנת 2015 בו נרשמה תמיכת שיא של 58% מהציבור האמריקני, הסבורים כי קנאביס צריך להיות חוקי.

סקר 'גאלופ' 2015: 58% מהאמריקאים בעד לגליזציה
סקר 'גאלופ' 2015: 58% מהאמריקאים בעד לגליזציה

בסקר, שנערך בין ה-7 ל-11 לאוקטובר 2015, השתתפו 10,015 תושבים מכלל מדינות ארצות הברית, עם סטייה אפשרית של 4% בנתונים.

עלייה של 7% בשנה

הנתונים שפורסמו גבוהים ב-7% מתוצאות סקר 2014, שמצאו תמיכה של 51% בלבד – עדיין יותר ממחצית התושבים.

זו הפעם השנייה בלבד בה נרשמים נתוני תמיכה כה גבוהים בנושא. הפעם הקודמת בה נרשמו 58 אחוזי תמיכה בלגליזציה הייתה בסקר דומה שנערך בשנת 2013.

מאז נערך הסקר בפעם הראשונה בשנת 1969 (בה אחוז התמיכה בלגליזציה עמד על 12% בלבד), חלה עלייה יציבה וברורה באחוזי התמיכה בכלל מדינות ארה"ב.

מייסון טברט, מנהל התקשורת של פרויקט Marijuana Policy
מייסון טברט, מנהל התקשורת של פרויקט Marijuana Policy: "האיסור על הקנאביס הוא אסון ציבורי, ורוב הציבור רוצה לשים אותו מאחוריו"

"הסטטוס קוו הופר"

"מאוד ברור לאן האומה שלנו מתקדמת בנושא הקנאביס," מסר מייסון טברט (Mason Tvert), מנהל התקשורת של פרויקט Marijuana Policy המקדם חקיקה בתחום הקנאביס בארה"ב. "הסטטוס קוו הופר, האיסור על מריחואנה הוא אסון ציבורי ורוב הציבור מוכן לשים אותו מאחוריו."

עוד ניתן לראות כי קצב השינוי באחוזים הפך למהיר הרבה יותר. מאז שנת 2000 בה אחוז התומכים עמד על כ-30% בלבד, חלה עלייה של 10% עד שנת 2009. במהלך 6 השנים שעברו עד היום, אחוזי התמיכה זינקו ב-18%, כלומר בקצב מהיר כמעט פי 2.

סקר הלגליזציה של עיתון 'הארץ' שפורסם בחודש שעבר מצא כי בישראל עומד אחוז התומכים בלגליזציה על 30% בלבד, כשבתוך קהל הסטודנטים נמצאת התמיכה על 37%.

סקר 'גאלופ' 2015: 58% מהאמריקאים בעד לגליזציה
עלייה הדרגתית ויציבה באחוזי התמיכה מאז 1969

ראו עוד:
הרשות האמריקנית למלחמה בסמים מודה: קנאביס הורג סרטן
ארה"ב קוראת לשינויים גדולים בחוקי הסמים הבינלאומיים
האו"ם ימליץ על אי הפללה של כל סוגי הסמים – מסמך סודי נחשף

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט