ארה”ב: לא יינתנו עוד רשיונות נשק למטופלי קנאביס רפואי

“צרכני קנאביס הם פזיזים ולא רציונליים” קבע בית משפט בארה”ב והחליט שמעתה חולים המטופלים בקנאביס רפואי לא יורשו לרכוש או לשאת על גופם נשק להגנה עצמית, וזאת מאחר והם עלולים לכאורה לסכן את סביבתם. “צריכת סמים מעלה את הסיכון להתנהגות פזיזה ולא צפויה,” הסבירו השופטים.

מטופלי הקנאביס הרפואי בארה”ב, שעד היום נתקלו בקשיים רבים לא רק בהשגת התרופה אלא גם בחיים איתה בתחום האפור של החוק, סופגים כעת פגיעה נוספת בחירותם, הפעם בזכות לביטחון אישי כפי שמבטיחה להם החוקה האמריקנית.

שופטי בית המשפט הפדרלי לערעורים (9th Circuit Court of Appeals) שבקליפורניה, ארה”ב, פסקו בשבוע שעבר (ד’) כי חולים המטופלים בקנאביס רפואי ייחשבו ל”משתמשי סמים” ולכן לא יהיו רשאים לרכוש כלי נשק להגנה עצמית, כך על פי הדיווח בארה”ב.

טרוריסטים כן – חולים לא

בעוד שבישראל כלל אין זכות לשאת נשק למעט במקרים חרגים, בארה”ב “הזכות להגנה עצמית” מוגנת בתיקון השני (Second Amendment) לחוקה האמריקאית ומיושמת באופנים שונים בכל 50 מדינות ארה”ב. על פי החוקה כל אזרח באשר הוא, רשאי לשאת על גופו נשק למטרת הגנה עצמית.

חירות זו נחשבת לאחת הבסיסיות ביותר ולכן היא תקפה עבור כל אזרח “תמים”, כולל עבור אנשים שנחשדים בביצוע עבירה או שכבר ביצעו עבירות מסוימות ונכנסו לרשימת “אסורי הטיסה” (No fly list), בה חברים בין היתר טרוריסטים פוטנציאליים.

בית המשפט קבע: "מאסר יוצר חשיפה לגורמים עבריניים, ופוגע בהליך השיקום של האשם"
בית המשפט קבע: “צרכני קנאביס הופכים לפזיזים ולא רציונלים”

הדיון בבית המשפט נערך בעקבות ערעור שהגישה ס. רואן ווילסון (S. Rowan Wilson), תושבת מדינת נבדה בעלת רישיון לקנאביס רפואי, שבקשתה לרכוש נשק להגנה עצמית נדחתה בטענה שרישיון הקנאביס שברשותה מהווה בסיס לחשד שהיא “צרכנית סמים לא אמינה” שאינה רשאית לשאת נשק.

צרכני קנאביס “פזיזים ולא רציונליים”

שופטי בית המשפט הפדרלי קבעו פה אחד (3-0) כי הדחייה שקיבלה ווילסון היא מוצדקת מאחר ורישיון לקנאביס רפואי מהווה עדות חזקה לכך שהאדם בעל הרישיון “משתמש בקנאביס באופן תכוף” ולפיכך אינו כשיר דיו להשתמש בנשק.

בהחלטתם קבעו השופטים כי צריכת קנאביס, כמו סמים אחרים, “מעלה את הסיכון להתנהגות פזיזה ולא רציונלית או צפויה” ופסקו כי לא ראוי להתיר למטופלים המשתמשים בקנאביס באופן קבוע לשאת נשק מאחר והדבר עלול לסכן את סביבתם.

בעקבות הפסיקה החדשה שתקפה כעת ב-9 מדינות ובהן גם קליפורניה, אורגון וושינגטון ואלסקה, מטופלים בעלי רישיון קנאביס רפואי לא יורשו לשאת על גופם שום סוג של נשק חם, אך לא נמסר האם מטופלים שכבר הינם בעלי רישיון לשאת נשק יצטרכו לוותר עליו כדי להמשיך לקבל את התרופה.

“אנו חיים בעולם שבו רישיון קנאביס רפואי משמעו שאתה לא זכאי לקבל נשק, אבל גם אם אתה נמצא ברשימת אסורי הטיסה, החירות שלך תישמר,” אמר פרקליטה של ווילסון והמליץ כי בעתיד על השופטים לאמץ קו אחיד ליישום התיקון השני לחוקה.

ראו עוד:
בת 74 קנתה בטעות זרעים – ומואשמת בסחר
כך המדינה פוגעת בחופש התנועה של חולים
שוטר תפס אתכם עם ג’וינט? מה לעשות ומה לא

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר