דוח יוניסף: “לגליזציה של מריחואנה מורידה את אחוזי השימוש בקרב ילדים”

בדוח של ארגון יוניסף, המפורסם אחת לשנה, נמצא כי אחוז השימוש במריחואנה בקרב בני נוער וילדים נמוך יותר במדינות בהן עברו חוקים להפסקת הפללה (דה קרימינליזציה).

עוד מיתוס נשבר – דוח שנתי של ארגון יוניסף מוכיח כי הקלה בחוקי האיסור על שימוש בקנאביס אינם מובילים לעלייה באחוזי הצריכה. נהפוך הוא – במדינות בהן ישנה גישה ליברלית יותר כלפי צריכת מריחואנה וחשיש, נרשמו נתוני צריכה נמוכים יותר מאלו שבמדינות עם חוקי איסור נוקשים יותר.

ארגון יוניסף
ארגון יוניסף

קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים או בקיצור: יוניסף או יוניצ”ף (באנגלית: UNICEF ראשי תיבות של United Nations International Children’s Emergency Fund) היא ארגון של האומות המאוחדות שנוסד ב-1946 ב-11 בדצמבר ומטרתו עזרה לילדים ברחבי העולם ויצירת מודעות למצוקתם. ב-1953 קוצר שמו ל”קרן האו”ם לילדים”, אך הוא עדיין מוכר בראשי התיבות יוניסף.

בדוח השנתי של הארגון, אשר פורסם החודש ומציג נתונים שונים בנוגע לרווחת הילדים במדינות המפותחות, נבחנים נתונים החל משימוש בסמים ועד לאחוז הילדים שאוכלים ארוחת בוקר. אחד הנושאים שנבחנו השנה היה אחוז השימוש בקנאביס בקרב ילדים בני 11 עד 15.

על פי הדוח, קנדה היא המדינה בה נרשם אחוז השימוש הגבוה ביותר בקנאביס בקרב ילדים ובני נוער – כ-28% אחוזים מהצעירים בקנדה צורכים מריחואנה וחשיש להנאתם. ב-5 מדינות נוספות נמצאו נתונים דומים – בצרפת, ספרד, שווייץ, צ’כיה וארה”ב, מעל 20% אחוזים מהצעירים צורכים קנאביס בזמנם הפנוי.

דה-קרימינליזציה מפחיתה שימוש בסמים

על פי ממצאי הדוח, הולנד – מדינה עם גישה ליברלית יותר בנוגע לשימוש במריחואנה – הגיעה למקום הראשון ברשימת המדינות עם איכות החיים הגבוהה ביותר לילדים. אחוז השימוש בקנאביס בקרב ילדים ובני נוער בהולנד עומד על 17% אחוזים, נתון הנמוך משמעותית ממדינות כמו קנדה וארה”ב, בהן חוקי המריחואנה נוקשים הרבה יותר.

בנוסף מצא המחקר כי בפורטוגל, המדינה היחידה בעולם שביצעה דה קרימינליזציה מוחלטת לכל סוגי הסמים באשר הם, הוצגו הנתונים מהנמוכים ביותר – רק 10% אחוזים מבני הנוער והילדים בפורטוגל משתמשים במריחואנה וחשיש – נתון נמוך משמעותית ממדינות הנוקטות בגישות הפללת ורדיפת הצרכנים.

נתונים אלו מוכיחים מעל לכל ספק – גישה ליברלית וביטול הרדיפה והענישה של צרכני מריחואנה וחשיש מובילים לירידה באחוזי השימוש בקרב בני נוער וצעירים.

ראו עוד: חוקי הלגליזציה במדינות בעולם

נתונים מעניינים נוספים

צריכת קנאביס – נורווגיה היא המדינה בה נמצא אחוז השימוש הנמוך ביותר במריחואנה וחשיש בקרב בני נוער וילדים – פחות מ-5% אחוזים. בקנדה נמצא כאמור השימוש הגבוה ביותר – 28% אחוזים.

שימוש בסיגריות – בקנדה, איסלנד, ארה”ב, פורטוגל ונורווגיה, פחות מ-5% אחוזים מבני הנוער משתמשים בסיגריות. אחוז השימוש בסיגריות הגבוה ביותר נמצא באוסטריה, צ’כיה, הונגריה, לטביה, ליטא, רומניה וסלובקיה.

צריכת אלכוהול – בארה”ב נרשם האחוז הנמוך ביותר של שימוש באלכוהול בקרב ילדים. גם בצרפת, יוון, איסלנד, איטליה, לוקסמבורג, הולנד ופורטוגל, נמצאו נתונים נמוכים יחסית. המדינות המובילות בצריכת אלכוהול בקרב ילדים הן צ’כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, לטביה וליטא.

חדשות טובות

– 99% אחוז מהבנות לא נכנסות להריון בגיל צעיר.
– 92% אחוז לא משתמשים בסיגריות.
– 86% אחוז לא משתמשים במריחואנה.
– 85% אחוז לא משתכרים.
– 85% אחוז אינם בעלי עודף משקל.
– בערך 2/3 מהצעירים לא מעורבים בקטטות.

את הדוח המלא ניתן לקרוא כאן: Child well-being in rich countries

נתוני צריכת מריחואנה, אלכוהול וסיגריות בקרב צעירים (לחצו להגדלה):

דוח יוניסף 2013
נתוני צריכת מריחואנה, אלכוהול וסיגריות בקרב צעירים (לחצו להגדלה)

דוח זה מצטרף למחקר מחודש נובמבר 2011 שנערך על-ידי בית החולים “רוד-איילנד” שבארה”ב וקובע חד משמעית כי אין שום קשר בין התרה של חוקי הקנאביס לבין אחוז המעשנים בקרב בני הנוער.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר