ארגון הבריאות העולמי: “להפסיק להפליל את צרכני הסמים והזנות”

לראשונה בהיסטוריה מצטרף ארגון רשמי של האו”ם לקריאה להפסקת הפללת צרכני הסמים. בדו”ח מיוחד שפורסם השבוע קורא ארגון הבריאות העולמי לדה-קרימינליזציה של כל סוגי הסמים, לצד דה-קרימינליזציה של זנות ויחסי מין חד מיניים – זאת במטרה להילחם בהתפשטות מחלת האיידס.

ארגון הבריאות העולמי (WHO), גוף רשמי של האו”ם, נוקט לראשונה עמדה ברורה בעד הפסקת המלחמה בצרכני הסמים. בדו”ח מיוחד המתמקד במחקר, מניעה וטיפול באיידס (HIV), קובע הארגון כי צעד חשוב בדרך להפסקת התפשטות המחלה הוא דה-קרימינליזציה של השימוש בסמים.

ארגון הבריאות העולמי

תחת הכותרת “המלצות טיפול הכוללות דה-קרימינליזציה” מפרט הארגון בדו”ח המלא (עמוד 91; עמוד 113 ב-PDF) את רשימת התחומים הדורשים רפורמה חוקתית במסגרתה תופסק הפללת האזרחים.

בין השינויים הנדרשים, כך על פי הארגון: הפסקת הפללת צרכני הסמים כאמור, הפסקת הפללת צרכני הזנות, דה-קרימינליזציה של יחסי מין חד-מיניים (הומוסקסואליות) והכרה חוקתית בטרנסג’נדריות. “על המדינות לפעול לכיוון דה קרימינליזציה של התנהגויות כמו שימוש בסמים, זנות, יחסי מין חד מיניים והגדרות מיניות חריגות ולבטל את הענישה הבלתי צודקת כנגד אלו העוסקים בהן,” נכתב.

בהמשך לוקח הארגון כמקרה מבחן את פורטוגל, בה נחקק בשנת 2001 חוק דה-קרימינליזציה לכל סוגי הסמים ובמסגרתו הוגדר השימוש בסמים כעבירה מנהלתית ולא כעבירה פלילית. בדו”ח מציג הארגון את השינויים הסטטיסטיים מאז נחקק החוק החדש: מספר המשתמשים המבקשים עזרה בגמילה מסמים עלה מ-23,654 בשנת 1998 ל-38,532 בשנת 2008, מספר הנדבקים החדשים ב-HIV צנח מ-907 בשנת 2000 ל-267 בלבד בשנת 2008 ובניגוד לתחזיות לא נרשמה עלייה באחוזי השימוש בסמים וכן נרשמה ירידה בשימוש לא תקין בסמים, בפשעים הקשורים בסמים וכן נמצא צמצום משמעותי בצפיפות בתי הסוהר במדינה.

עמדה זו של ‘ארגון הבריאות העולמי’ היא הברורה ובהירה ביותר שפורסמה בנושא זה עד כה מטעם גורם רשמי של האו”ם ועומדת בקנה אחד עם עמדת ‘הוועדה הבינלאומית למדיניות הסמים’, שפירסמה בשנת 2012 דו”ח מקיף על הקשר בין המלחמה בסמים להתפשטות מחלת האיידס ובו נקבע כי “מגיפת האיידס לא תיעלם עד שלא תופסק המלחמה בסמים”.

לפני כחודשיים פירסם ארגון הבריאות העולמי דו”ח ובו נמצא כי בכל 10 שניות מת אדם מאלכוהול וכי בסה”כ מתו 3.3 מיליון בני אדם ברחבי העולם כתוצאה משימוש באלכוהול בשנת 2012 לבדה – יותר מאיידס, שחפת ואלימות.

ראו: זוכי פרס נובל לכלכלה: “המלחמה בסמים נכשלה”
ראו: המלחמה בסמים: 10 דברים שאתם צריכים להפנים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר