אפריקה: מלאווי אישרה גידול והפקת המפ

המפ, צמח הקנאביס התעשייתי שאינו בעל השפעה פסיכואקטיבית, אושר גם במדינת מלאווי שבמזרח אפריקה. המטרה – לייצא את הצמח לחו”ל ולהרוויח הון לקופת האוצר. בישראל נחשב המפ לסם מסוכן מדרגה ראשונה, על אף שהינו ‘מזון-על’ בריאותי.

כך זה נראה כשמדינת עולם שלישי עוקפת את מדינת ישראל בסיבוב: בעוד שממשלת ישראל מסרבת להצביע על הצעת החוק להתרת גידול ושימוש ב’המפ’ (המפ הוא קנאביס עם פחות מ-1% THC, החומר הפסיכואקטיבי) ובעוד שמשרד הבריאות טוען ש”אין כל הצדקה לאשר גידול המפ“, במדינת העולם השלישי מלאווי רוצים לייצא כעת טונות של המפ כדי להכניס רווחים לקופת האוצר.

מלאווי היא בין המדינות הפחות מפותחות בעולם, עם כלכלה המבוססת ברובה הגורף על חקלאות. 85% מהאוכלוסייה מתגוררת בכפרים ועיקר כלכלת מלאווי היא החקלאות, שמעסיקה 86% מכוח העבודה. במלאווי יש כ- 16,000 קמ”ר של גידולי שדה. הגידולים העיקריים: תירס, תה (עלים), תפוחי אדמה, טבק, קנה סוכר, קסאווה, דורה, קפה וקטניות. משק חי: בקר, עיזים.

כעת כאמור מצטרף גם המפ לרשימת הגידולים במלאווי, לאחר ששר החקלאות במלאווי, אלן שיימבקזה, הודיע שהמדינה אישרה לגדל המפ לתעשייה למטרת ייצוא.

“אני רוצה להדגיש שהמפ תעשייתי הוא שונה מההמפ האינדיאני, או ‘קנאביס סאטיבה’, שהוא אסור,” הסביר שיימבקזה בנסיון להרגיע את התושבים שנבהלו מהאישור הפתאומי לגדל. “המפ אינו מכיל את הרכיב הפסיכואקטיבי שמשפיע על אנשים שמעשנים אותו, למרות שהצמח הוא מאותה משפחה.”

בישראל נחשב המפ – בדומה לקנאביס – לסם מסוכן מדרה ראשונה, ללא ערך תזונתי או טיפולי כלשהו. זאת כמון על אף שמדובר כנראה בצמח היעיל ביותר בעולם, זה ששימש את כלל התעשיות במשך אלפי שנים בהיסטוריה שלפני הפלסטיק והניילון, וכמובן הינו ‘מזון-על’ בריאותי, אחד מבודדים, אשר מכיל סגולות בריאותיות רבות לגוף האדם.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי