מגלגל...

אפליקציה חדשה תקבע האם אתם מסטולים מדי לנהיגה

בעוד גורמי האכיפה עדיין מנסים למצוא פתרון דמוי “ינשוף” עבור בדיקת צרכני הקנאביס, אפליקציה חדשה מאפשרת למשתמש לבצע מספר מבדקים מוטוריים ואחרים על מנת לבחון את רמת כשירותו לנהיגה לפני העלייה לרכב.

מאת: יוסף מור

לוקחים אחריות: ברוח הלגליזציה המתפשטת בארה”ב הגו מספר מפתחים אמריקאים יצירתיים, רעיון לפיתוחו של אמצעי פשוט אשר יוכל לתת אינדיקציה לגבי רמת כשירותו של הנבדק טרם הנהיגה ברכב ויקבע האם הוא מסטול מדי בכדי לנהוג.

אפליקציה חדשה העונה לשם “הכנרית שלי” (My Canary), אשר זמינה כרגע למשתמשי אייפון בלבד, מאפשרת למשתמשים לבחון בזמן אמת את שיווי המשקל שלהם, טיב זיכרונם ואת תפיסת הזמן שלהם.

בין המבדקים אשר מציעה האפליקציה, ניתן למצוא תרגיל חזרה על מספרים שצצים ונעלמים על המסך, עמידה על רגל אחת, לחיצה על כפתורים בסגנון המשחק ״הכה את החפרפרת״ ועוד. כ-20 שניות בלבד לאחר סיום התרגילים, יוכל המשתמש לדעת האם הוא כשיר לנהיגה.

למרות מחקרים רבים אשר העלו כי צריכת קנאביס אינה פוגעת בנהיגה, מייעצים מפתחי האפליקציה לכל המשתמשים “לבדוק את עצמם בכל זאת.”

הכנרית שלי, אפליקציה: ינשוף לנהגים מסטולים
מבדקי זיכרון ומהירות תגובה – לפני שעולים על הכביש

זיהוי קנאביס בדם – אתגר לעומת אלכוהול

כאשר עוסקים במניעת תאונות דרכים, שרידי קנאביס בדם מהווים אתגר אכיפתי גדול יותר מאשר האלכוהול.

בזמן שה-״ינשוף״ אשר משמש את כוחות המשטרה לזיהוי נהגים שיכורים מסוגל לתת נתונים יבשים וברורים בנוגע לכשירותו של הנבדק לנהיגה ברכב, זיהוי של שרידי קנאביס בגוף בזמן הנהיגה אינו מוכיח נהיגה תחת השפעה מאחר ואורך החיים של שרידים אלה ארוך בהרבה מאורכה של ההשפעה בפועל.

מלבד זאת, השפעת הקנאביס על הצרכן היא אינדיבידואלית ולא דומה להשפעה האחידה יחסית של האלכוהול. עקב כך, לא ניתן לקבוע האם נהג כשיר או לא לנהיגה על ידי נתון מספרי של כמות THC בדם בלבד.

בשל סיבות אלו, ניסיונה של חברה שוודית לפתח מכשיר רשמי לבדיקת נהגים לא צלח. כמו כן, גם תוכניתה של ממשלת בריטניה לקידום בדיקות שטח שהחלה בתחילת השנה, כשלה בהשגת תוצאות.

המטרה: שינוי החקיקה

קבוצת נורמל, אשר עומדת מאחורי האפליקציה החדשה, עוסקת ימים כלילות במטרה לקדם רפורמה ממשלתית ושינויי חקיקה בתחום הקנאביס:

אלן סנט פייר - בכיר בארגון NORML
אלן סנט פייר: “אנו שואפים לשנות את החקיקה בתחום”

״האפליקציה שלנו היא הראשונה אי פעם להעניק לצרכנים מידע חיוני על כשירותם לנהיגה, בזמן אמת ובצורה מדויקת. בעזרת מידע זה, יכול כל משתמש להעריך את מצבו האישי לפני הנהיגה בצורה פרטית, בכל זמן ובכל מקום,” אמר מנכ״ל הקבוצה אלן סנט פייר בראיון לעיתון ה-״דיילי מייל״.

“אנו שואפים לקדם את שינוי החקיקה בתחום, מתוך הבנה שבמקרה הזה אין אפשרות לבצע בדיקת שטח רלוונטית המבוססת על נתונים יבשים. כל משתמש יוכל לבדוק את עצמו ולהחליט האם לעלות על הרכב.”

להורדת האפליקציה – עבור משתמשי Iphone בלבד (מחיר: 4.99$)

ראו גם:
מחקר חדש: אלכוהול פוגע בנהיגה יותר מקנאביס
מדריך: איך להתכונן לבדיקת שתן למציאת סמים
הצעת חוק חדשה: שלילת רשיון לנוהגים תחת השפעת קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר