אין מספיק מחקרים? – קנאביס נבדק יותר מתרופות מאושרות

קנאביס אינו מאושר כתרופה מפני שאין מספיק מחקרים? מסתבר כי קנאביס נבדק ביותר מחקרים מאשר רוב התרופות שתמצאו בבתי המרקחת.

המתנגדים לשימוש בקנאביס רפואי מרבים לטעון כי לא ראוי שהצמח יאושר כתרופה לציבור מפני שאינו עומד באותם הסטנדרטים המחקריים כמו התרופות המאושרות ע"י ה-FDA. הנתונים האמיתיים לעומת זאת, מראים תמונה אחרת לחלוטין:

דו"ח בריאותי חדש אשר פורסם בסוף חודש ינואר, מסכם את תוצאות המחקרים והמבדקים שעברו 200 תרופות שאושרו לאחרונה ע"י ה-FDA, ומראה תמונה עצובה: מעט מאוד מהתרופות אשר זכו לאישור, זכו גם ל"טיפול מדעי" ולמבדקים ראויים. רוב התרופות עברו באופן קצר יותר במערכת הבריאות, מחלקן הושמטו מבדקים מסוימים ולאחרות קוצרו תקופות המתנה. באופן כללי, כשמדברים על חוסר במחקרים וידע מדויק, דווקא התרופות שכן נמצאות על המדפים, מהוות דוגמה למופת.

"בערך שליש מהתרופות זכו לאישור אחרי מבחן קליני אחד בלבד. באחרות נבחרה קבוצה קטנה מדי של נבדקים או שקוצצו משמעותית זמני המחקר וחקר התוצאות", כך מדווח הוושינגטון פוסט בסיכום הדו"ח. "בנוסף לכך, כ-40 אחוזים בלבד מהתרופות, עלו להשוואה מול מוצרים שכבר קיימים בשוק, כפי שנדרש על פי הקריטריונים לאישור תרופה".

ba53beafe7f87fae7f3fe711357e9522
לעומת התרופות המפוקפקות, הקנאביס הוא סיפור אחר לגמרי: כיום, קיימים בספרות המחקר המדעית למעלה מ-20,000 (!) מחקרים אודות צמח הקנאביס והמרכיבים הפעילים הקיימים בו. למעשה, הקנאביס הוא אחד הנושאים הנחקרים ביותר בעולם, והראיות המדעיות שעומדות מאחוריו מוצקות ביותר – מעל 100 מהמחקרים הללו עומדים בתקן של מחקר מדעי קליני ארוך ומקיף ונושאים חותמת פתולוגית ברורה.

למשל, מסמך ייחודי זה משנת 2006 הכולל בתוכו 72 מחקרים מתוך מגוון המחקרים הפתולוגיים שנערכו בשנים 1975-2004, קובע כי "הקנבינואידים שבצמח טומנים בחובם יכולת טיפולית משמעותית. הם פועלים כמעודדי תיאבון, מונעי הקאות, נלחמים במחלות 'מחלישות מבנה' כגון איידס וסרטן, פועלים כמשככי כאבים טבעיים ואף מסייעים לטיפול בבעיות גב, גלאוקומה (מחלת עיניים), אפילפסיה ותסמונת טורט".

נקפוץ שנתיים קדימה. בסיכום מחקרים נוסף שפורסם בשנת 2010, בו נסקרות תוצאות מחקרים שנערכו בין השנים 2005 ו-2009, קיימת התייחסות חיובית דומה לצמח המופלא: "בהתבסס על תוצאות המחקרים הקליניים, הקנבינואידים פועלים כתרופה לכאב כרוני, מעודדים תיאבון אצל חולים, ואף נלחמים באופן פעיל בתאים סרטניים ובמחלת האיידס. מבדיקת מספר הנבדקים עולה כי מדובר בלפחות 6,100 חולים הסובלים ממגוון רחב של מחלות – הרבה יותר מרוב התרופות המאושרות לציבור".

מעבדות המחקר בקליפורניה – חוקרים שעות נוספות

לסיום, סיכום המחקרים האחרון אשר פורסם בשנת 2012 וכולל מחקרים חדשים שנערכו ע"י המכון למחקר קנאביס רפואי בקליפורניה מאשר כי צמח הקנאביס "יעיל לטיפול במגוון סוגי כאבים כרוניים, מונע ומטפל בטרשת העורקים הנפוצה וכן נלחם באופן אקטיבי במחלת הסרטן". מעבר לשלל השימושים, מדגישים החוקרים בדו"ח כי "הסיווג אשר נותן ה-FDA לקנאביס כסם, מציב אותו בקטגוריה הראשונה – משמע ללא תועלת רפואית. קביעה זו אינה מקובלת עלינו מכיוון שההוכחות לתועלת הרפואית הקיימת בקנאביס הן חדות ומוצקות".

בשורה התחתונה: התרופות שכן זמינות עבורכם על המדפים בבתי המרקחת – לא עברו את רוב המבדקים והמחקרים הנחוצים. אודות הקנאביס לעומת זאת, לא חסרים כלל מחקרים או מידע.

ראוי שהציבור הישראלי ידע: האמת המדעית מוצקה והמידע כולו קיים!

אם ה-FDA והשלטונות (במקרה שלנו, ממשלת ישראל כנגזרת) אינם מאשרים את הקנאביס כתרופה מוכרת לציבור הרחב, "חוסר במחקרים" הוא כבר לא תירוץ המתקבל על הדעת.

מקור: HighTimes

ראו גם:
עשרת מחקרי הקנאביס הבולטים של 2014
5 יתרונות בריאותיים של CBC – הקנבינואיד שלא הכרתם

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט