“אזל המלאי”: אילינוי מכרה קנאביס ב-11 מיליון דולר‎ בחמישה ימים

חלק מהחנויות אף נאלצו לעצור את פעילותן בעקבות מחסור לאחר שבוע מאז נפתחו לראשונה חנויות הקנאביס החוקיות במדינה ה-11 בארה"ב שמאשרת לגליזציה.

בחמישה הימים הראשונים לאחר פתיחת חנויות הקנאביס החוקיות הראשונות באילינוי ב-1.1.2020 נמכרו עד כה מוצרים בשווי 10.8 מיליון דולר – כלומר 2.16 מיליון דולר מדי יום בממוצע – כך בדיווח בשיקגו טריביון על בסיס נתוני ממשלה רשמיים.

נתון זה מציב את אילינוי במקום השני בשווי הכולל של מוצרי קנאביס שנמכרו ב-5 הימים הראשונים אחרי קליפורניה (14.8$ מיליון), ובמקום השני גם בשווי המכירות פר קפיטה (לנפש) אחרי נבדה (1.74$).

מכירות קנאביס אילינוי שבוע
שווי מכירת מוצרי קנאביס ב-5 הימים הראשונים בכל אחת מהמדינות: נבדה, מסצ’וסטס, אילינוי, קליפורניה

נתונים נוספים מראים כי ביום הראשון לבדו נמכרו מוצרים בשווי 3.2 מיליון דולר. בחמישה הימים הראשונים בוצעו בסך הכל 271 אלף רכישות של מוצרי קנאביס חוקיים. מומחים מעריכים שאילינוי תמכור קנאביס בשווי עד מיליארד דולר בשנה.

בעקבות קצב המכירות הגבוה אף נוצר מחסור שאילץ את חלק מהחנויות לעצור פעילות. לדברי בעלי החנויות הם אמנם ציפו למחסור שכן מחסור דומה התרחש במדינות אחרות שהחלו במכירת קנאביס, אך לא ציפו לו מוקדם כל כך.

יחד עם זאת החנויות ממשיכות להחזיק בסחורה זמינה עבור מטופלי קנאביס רפואי, זאת בהתאם להתחייבות עליה חתמו כתנאי לקבלת רישיון למכירת קנאביס למטרות פנאי.

שלט "אזל המלאי"
שלט “אזל המלאי” באחת מחנויות הקנאביס באילינוי

בשלב ראשון 37 חנויות פתחו את שעריהן עם כניסת השנה החדשה אך במהלך השבוע ניתנו רישיונות לפעילות ל-75 חנויות. עד חודש מאי 2020 צפויים להימסר רישיונות פעילות נוספים לכ-700 חנויות ועוסקים בסך הכל.

החנויות מציעות ללקוחות גרם קנאביס במחירים של בין 6 ל-10 דולר (20-35 ש”ח לגרם) לא כולל מיסים שמגיעים עד לכדי 30% נוספים מהמחיר המורכבים ממיסי מדינה ועיר. בנוסף מוטל מס משתנה לפי אחוז ה-THC במוצר.

החוק החדש עתיד למחוק אוטומטית רישומים פליליים של כ-150 אלף אמריקאים תושבי אילינוי שנתפסו עם פחות מ-30 גרם קנאביס כל עוד ללא קשר לפשע אלים כלשהו אחר.

“אנחנו מסיימים מלחמה של 50 שנה בקנאביס”, אמר מושל אילינוי ג’יי.בי. פריצקר. “אנחנו מחזירים את הזכויות לעשרות אלפי תושבי אילינוי, מביאים רגולציה ובטיחות לשוק שהיה לא בטוח ולא חוקי ויוצרים תעשייה חדשה שמציבה את ההגינות במרכז”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר