מגלגל...

איחוד האמירויות ביטלה את הפללת צרכני האלכוהול, מה עם קנאביס?

החל מהשבוע מכירה, החזקה ושימוש באלכוהול לא יובילו לענישה פלילית קשה ויאפשרו שימוש חופשי יותר במשקאות משכרים ללא חשש, זאת כחלק משורת עדכוני חקיקה באיחוד האמירויות כולל החמרת הענישה נגד הטרדות מיניות, התאבדויות וכד'

הקלה משמעותית בחוקי האלכוהול באיחוד האמירויות נכנסה השבוע לתוקף. במסגרת התיקון החזקה ושימוש באלכוהול ישארו אמנם בלתי חוקיים אך לא יחשבו כעבירה פלילית כאשר נעשים בשטח פרטי או במקום המיועד לכך, למשל בתי מלון ועסקים רלוונטיים, גם אם נעשים ללא רישיון מהמדינה, כך שלמעשה הם יהיו מותרים.

השינוי במדיניות, שנכנס לתוקף באבו דאבי כבר לפני כחודשיים, ספטמבר 2020, ויהיה תקף החל מהשבוע גם בכל שאר הנסיכויות באיחוד האמירויות, הוא משמעותי מאוד ומגיע על רקע חתימת הסכמי נורמליזציה עם ישראל ושינוי מדיניות כלפי המערב, והרצון לאפשר לתיירים ממדינות בעולם להרגיש בנוח לבקר במקום.

עד כה קבע החוק כי מכירת אלכוהול יכולה להיעשות רק במקומות מיועדים, רק ברישיון מהמדינה ורק לתיירים. מי שהפר חוק זה היה צפוי להפללה וענישה קשה. החוק לא נאכף אמנם באגרסיביות, אך בודאי מנע גישה חופשית ושם בסכנה את הצרכנים.

מעתה גם אם ייתפס תושב אמירטי מוכר אלכוהול בשטח מותר, גם ללא רישיון, הוא לא יופלל. רוכשי, מחזיקי ומשתמשי אלכוהול לא יהיו נתונים בסכנת הפללה גם אם הדבר נעשה במקום שאינו מחזיק ברישיון ממשלתי כפי שנדרש עד כה. ההקלה בחוק תקפה אך ורק לבני ובנות 21 ומעלה.

תיקון נוסף בחוק האמירטי מבטל את ההפללה על נסיונות התאבדות, כלומר אדם שינסה להתאבד ללא הצלחה ורק יפצע, לא יואשם בפלילים כפי שהיה נהוג עד כה. עוד יוחמרו העונשים על הטרדת נשים, יוקלו הנהלים בנוגע להליכי גירושין, וכן יבוטל הסעיף בחוק הנוגע לאלימות או רצח ‘על כבוד המשפחה’.

יש לציין שאלכוהול כן היה נגיש ומותר לתיירים באיחוד האמירויות, אך הוא זמין לרכישה רק בברים השייכים למלונות שמחזיקים ברישיון מתאים. נשיאת אלכוהול מחוץ לשטח המלון ואפילו הליכה בשכרות, נחשבו עד כה לעבירות על החוק שהעונש בגינן יכול להגיע עד מלקות ואף עד מאסר בפועל. לאזרחים אמיראטיים מוסלמים היה אסור להחזיק או להשתמש באלכוהול בכלל, אך כעת כאמור נרשמה הקלה.

גם זה בטח יעניין אותך

הקלות אלו ועוד פורסמו השבוע בתקשורת המקומית באיחוד האמירויות וזכו לתגובות נלהבות בעולם. עם זאת, לא צוין על הקלה כלשהי בחוקי הקנאביס באיחוד האמירויות. נכון להיום קנאביס עודנו נחשב בלתי חוקי ועלול להוביל לעונשים חמורים.

בכתבה מחודש אוגוסט 2020, כחודש לפני עדכון החוק באבו דאבי וכחודשיים לפני עדכון החוק החדש השבוע בכל הנסיכויות, תואר כיצד מוצאים תושבי המקום תחליף לעישון קנאביס בדמות עישון נמלים אדומות מיובשות. אולי בקרוב יוכלו הנמלים להיפטר מהאיום.

איחוד האמירויות היא מדינה מוסלמית וככזו השימוש בחומרים פסיכואקטיביים כלשהם נחשב כפסול גם מבחינה תרבותית ודתית, שכן על פי חלק מהפרשנויות הקוראן אוסר על שימוש בחומרים אלה בכלל (“חראם”). בהתאם, אחוז השימוש בקנאביס ובסמים בכלל הוא נמוך יחסית בכל מדינות האמירויות בהשוואה למדינות המערב.

עם זאת, השימוש בקנאביס כן גובר שם בשנים האחרונות, גם אם בהיחבא ולאט מאוד. בפורומים באינטרנט כן ניתן למצוא תגובות של מי שמזדהים כתושבי המקום וטוענים שהם כן מעשנים קנאביס באופן כזה או אחר. “אל תאמינו לכל האזהרות והסיפורים ברשת,” כתב אחד. “זו פרופגנדה, אני כאן כבר 17 שנים ומעולם לא שמעתי על מישהו שנעצר בגלל כמויות קטנות. אם אתה חכם, אתה בטוח, אם אתה טיפש, אתה תידפק.”

עדכון (29.11.21): הקלה בחוקי הקנאביס באיחוד האמירויות – פרטים כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר