מגלגל...

איוואסקה רפואית: כשאפילו הגוף שלכם הוא לא חוקי

גם איוואסקה היא צמח, גם עליה מספרים שהיא יכולה לתרום לבריאות, גם רכיביה אסורים בחוק וגם היא נמצאת כאן במשך דורי דורות. הרכיב הפעיל בה, DMT, מיוצר על ידי גוף האדם עצמו, מה שאולי הופך את כולנו לבלתי חוקיים. השמאן המביא איתו רפואות מהג’ונגל אמנם בא מתרבות שונה משלנו – אבל אל לנו לשפוך את הרפואה עם החליטה. דעה.

מאת: נועם רודה

שעת בוקר מוקדמת ביער הגשם. השמאן, איש הרפואות, יוצא מהכפר אל הג’ונגל האמזוני רוחש-החיים כדי לחפש את הרפואה, בכדי להביא מזור לקהילתו. הוא קורא לה, בקול שנשמע יותר כמו נביחה מאשר קרקור צפרדע. לפתע מהעצים נשמע קרקור בחזרה. השמאן ממשיך בשירו ומתקרב אל העץ שממנו נשמעה הקריאה. צפרדע ירוקה גדולה יורדת במורד הגזע ומגיעה עד השמאן. השמאן תופס את הצפרדע, קושר אותה בחוט מיוחד אשר ישאיר סימן לבן על רגלה, מותח את גופה של הצפרדע בין שני מקלות ומגרד ממנה בעדינות את החומר המכסה את כל גופה ומעביר אותו למקל קטן. כשהוא מסיים, הוא מודה לצפרדע ומחזירה לטבע.

רעל צפרדע-קוף-העצים-הענקית-הירוקה, המכונה גם קאמבו, מכיל תרכובת ייחודית של עשרות פפטידים, שרשראות קצרות של חומצות אמינו, והוא מגן עליה בהצלחה יתרה מפני האויבים הרבים בג’ונגל. לרעלני הצפרדע השפעה מיידית ומרחיקת לכת על גוף האדם. מרכיבי הרעל ידועים למדע מאז שנות ה-80 של המאה הקודמות, ויותר מ-80 פטנטים מדעיים פותחו על בסיס הפפטידים המרכיבים את רעל זה. אך הרפואה המערבית בודדה את הרכיבים ואינה משתמשת בשילוב הסינגרטי הטבעי שלהם בטיפול, תקראו לזה ‘אקט הפמליה’.

המקל שעליו רעל הקאמבו ייעטף בחומר צמחי ויגיע מיערות הגשם של ברזיל ופרו למטפלי קאמבו בכל רחבי העולם. גם לישראל. אינדיווידואלים המחפשים מרפא טבעי לבעיותיהם ולחוליים, מגיעים ל”טקסי טיהור” ומתנסים בהכנסת הרעל מתחת לעור. הם יחושו בתופעות לא-הכי-נעימות של בחילות והקאות, ירידה בלחץ דם, התנפחות באזור הצוואר והפנים, כל זאת למשך כעשרים דקות שלאחריהן צפוי כך אומרים סוג של ‘אתחול’ של המערכת החיסונית של הגוף ושיפורים גופניים ובריאותיים, החל משיפור ראיה וחידוד החושים, הוצאה של רעלים ושרידים כימיים והגוף, פעילות אנטי-דלקתית ואנטי-בקטריאלית וחיזוק מערכת החיסון.

חלק בגוף שלכם הוא לא חוקי

מהיכן הגיע הרעיון לעשות כוויות בעור, ולספוג לתוכן את ההפרשה הרעילה? זקני השבט בברזיל מספרים על איש המרפא, הפהה, אשר רבים מאנשי שבטו חלו בלי שהצליח לרפאם תוך שימוש בכל הרפואות שהכיר, ואז, שתה את חליטת צמחי הג’ונגל מעוררת-החזיונות המכונה איוואסקה (Ayahuasca), ויצא אל הג’ונגל בחיפוש אחר תרופה. בחזונו נגלתה אליו הרוח הנשית של היער, היא לימדה אותו את טקס הרפואה וכיצד להשתמש ברעל הצפרדע. בעזרת הרפואה שקיבל מרוח היער הצליח השמאן לרפא את בני שבטו, וזכה לכינוי פהה קאמפו, או קאמפון. בעקבות ההצלחה, התרחבה רפואה זו בקרב השבטים באזור האמזונאס ומשם לרחבי העולם. טקס הטיהור נודע כטקס קאמבו, ושמו של השמאן נכרך בשמה של הצפרדע.

גם זה בטח יעניין אותך
הכנת איוואסקה
הכנת איוואסקה

האיוואסקה, אותו נזיד חזיונות צמחי, עומד כעת במרכז פרשה פלילית. איש רפואה קולומביאני צעיר בשם אקונצא קול הגיע לישראל לפני מספר שבועות כדי לערוך טקסי היטהרות של איוואסקה, גפן הרוחות, למשתתפי סדנאות בארץ. אחד ממרכיבי החליטה מכיל חומר המכונה די-מתיל-טריפטמין, DMT, מולקולה ייחודית, מאוד שכיחה בטבע ונמצאת בעצים וצמחים רבים לאינספור שצומחים גם בארץ. יותר מכך, ובדומה ל’אננדמיד’, הרכיב הטבעי בגוף שדומה בפעילותו לרכיבי הקנאביס, המולקולה DMT נמצאת גם היא בתוך בעלי חיים וכן – גם בבני אדם. אף על פי כן היא נוספה בשנה שעברה לפקודת הסמים המסוכנים בישראל, לאחר עלייה בנפיצות השימוש בה. אותו DMT, כאשר הוא נכנס לגוף ועובר את מחסום הדם במוח, ‘מתיישב’ על קולטני הסרוטנין ומתחיל לפעול כשליח עצבי של הגוף. הוא שולח אותות חשמליים ומעורר אזורים רדומים במוח הקשורים לזכרונות ילדות, לטראומות וכיוצ”ב. אותות אלו מעוררים את בלוטת האיצטרובל, ה”עין השלישית” שלנו, ומייצרים חזיונות אישיים, חברתיים, תחושת חיבור עצומה לטבע ולחיים, והתעוררות רוחנית ופיזית.

השתתפתי בעצמי בטקס איוואסקה כזה בברזיל. בלילה חשוך נפגשים באולם סגור כ-20 איש. לכל אחד מזרון, כריות, נייר טואלט ודלי משלו. מגיעים ומתרווחים. השמאן פותח בהסברים ולאחר מכן מועברת החליטה. לאחר כ-40 דקות הרפואה מתחילה לפעול ואנשים מתחילים להקיא. גם כאן נתפסת ההקאה כדבר חיובי, כטיהור מ”שדים” אנרגטיים. במשך לילה שלם יארחו המשתתפים רוחות המשתוללות בתודעתן, נכנסות ויוצאות מגופן ונושאות איתן שדים, פחדים, טראומות, עד להתעלות ולתחושת אחדות עם הקיום, עם תודעת הטבע ועם התודעה האנושית ואפילו האלוהית. השמאן מלווה את הלילה באנרגיה אינסופית, ברוח חיובית, בשירה מלודית ובהקשה על כלי הקשה שונים אשר יוצרים מרחב תודעה בטוח לכל החוויה העוצמתית הזאת להתרחש. בשלב מסויים המשתתפים נרדמים ומתעוררים בבוקר לספר על מה שהיה, לשמוע מאחרים, לסיים ולצאת לחיים חדשים. אף אחד לא נשאר מאחור. מתנסים רבים מדווחים על מפגש ישיר עם ישויות, אנרגיות, אשר במהלך הטקס יכולות לחדור לגוף ולסייע לרפא אותו, ולתקשר מסרים רוחניים רבי-עוצמה ומשמעות למשתתפים.

נועם רודה
“התרבות הזאת היא שונה משלנו,
אבל אסור לנו למחוץ אותה” – נעם רודה

מה המשמעות של טקסים אלה? האם אנחנו יצורים אנושיים שעוברים חוויה רוחנית או יצורים רוחניים שעוברים חוויה אנושית? יש האומרים שטקסים אלה מביאים אור לעולם, יש האומרים שהם מביאים לשיפור רוחני, נפשי, רגשי ופיזי עבור נוטלי הרפואה. בשבילי הרפואה מביאה חיבור אל הטבע, אל הלב שלי, אל הדרך שלי בחיים, ומבקשת מאיתנו לשים לב בכל רגע מודע למעשינו ברגישות ובחמלה מחודשות. רופא מערבי מטפל בגוף, במחלות, בזיהומים ובדלקות. השמאן מרפא את הלב, את התודעה ואת הרוח.

בינתיים בתא המעצר בישראל השמאן הקולומביאני הצעיר, אקונצה קול, עצור מזה כמעט חודש. הוא מואשם בייבוא סם מסוכן ובהחזקתו שלא לצריכה עצמית. מסתבר שטקסי איוואסקה נערכים גם בארץ בחשאי, תוך סיכון אדיר, עם שאיפה לשמירה על ערכי התרבות השבטית תוך התאמת הטקסים לאופי המערבי והישראלי. סנגורו של קול טען בתקשורת כי המשטרה טעתה וטרם השכילה להבין את מהות החומר שתפסה. אני חושב שהטעות היא לא רק של המשטרה אלה של כולנו כחברה. בהיעדר זווית ראייה אחרת, בית המשפט עלול לגזור על קול מאסר ממושך כאחרון סוחרי הסמים. אני חושב זאת תהיה טעות. עלינו כחברה לשאוף להיות מסוגלים להבדיל בין רפואות ובין סמים, בין שמאן אותנטי המביא רפואות גדולות, שעשויות לרפא קהילות שלמות ובין סוחר סמים לדוגמת קוקאין או הרואין וקהילת הלקוחות הנרקומנים שלו. בין מסיבת סמים, ובין טקס ריפוי.

איוואסקה רפואית

מחקרים עדכניים על איוואסקה מראים כי יש לה פוטנציאל אדיר בטיפול בסובלים מפוסט-טראומה, מדיכאון ומחרדות, וכמו כן נעשה בה שימוש בהצלחה בשיקום אסירים. ישנן עוד מאות רפואות ביערות הגשם ובג’ונגלים של האמזונאס שהמערב לא הספיק לגלות ולפתח, אך אנשי הרפואה החכמים של השבטים כבר משתמשים בהם אלפי שנים. ישנן בטח אלפי רפואות שעדיין לא התגלו כלל ושוכנות להן במיקרוקוסמוסים שלמים החיים בין צמרת עץ ועד לשורשיו.

אך הרפואות האלה לא סתם יוצאות מהג’ונגל. לא סתם יורדת הצפרדע מן העץ למשמע שירו של השמאן, ומקריבה מעצמה את הרפואה שהיא מייצרת. לא סתם אנשי-רפואה טורחים ומסתכנים. לא מחמדנות ולא מבצע כסף, למרות מה שחלק אולי היו רוצים לחשוב. הם באים אלינו עם מסר. הם באים עם בקשה. בקשה לעזרה. התיעוש המודרני הרס כמעט כל חלקה טובה בעולם. בירוא יערות-הגשם והג’ונגלים נמשך ואזורי המחיה הטבעיים של הצפרדעים, הגפנים, והשבטים, נמצאים בסכנת קיום.

רוח הצפרדע מביאה רפואה, היא מבקשת עזרה. האיוואסקה מציעה מזור לבעיות הנפש והלב, אך אנו עלולים לפרשה שלא כהלכה ולדחות אותה. אלו קולות שעלולים להיעלם ולהיכחד. אסור לנו לשפוך את החליטה עם הרפואה. עלינו להגן על יערות הגשם, להגן על הג’ונגלים, ולהגן כמו כן על התרבות העדינה והמתוחכמת שנוצרה שם. התרבות הזאת היא שונה משלנו, אבל אסור לנו למחוץ אותה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר