אחרי שקרא למטופלי הקנאביס “פושעים” – מנכ”ל משרד הבריאות מתנצל

בעקבות קביעתו כי רבים ממטופלי הקנאביס הם פושעים שמוכרים את הקנאביס לנערים פנתה ‘עלה ירוק’ למנכ”ל משרד הבריאות בדרישה שיתנצל ויחזור בו מדבריו. במכתב תשובה הוא מסביר כי “לא הייתה לי כל כוונה להטיל דופי באנשים ובארגונים שומרי חוק”.

משה בר סימן טוב, מנכ”ל משרד הבריאות, נפל בלשונו בראיון רדיו שנערך לפני כחודש בגלי צה”ל במהלכו כינה את מטופלי הקנאביס הרפואי “פושעים”.

“מי זה האנשים שמקדמים את השימוש בקנאביס?” אמר. “אנשים שמקבלים 90 ו-100 גרם בחודש ואחר כך מפיצים אותם באופן משני לנערים. הרבה מאוד מהם הם פושעים”.

משה בר סימן טוב (צילום: הדס פרוש, פלאש90)
“הכריכה בין לגליזציה לקנאביס רפואי מבלבלת” – משה בר סימן טוב (צילום: הדס פרוש, פלאש90)

דבריו של מי שאמון למעשה מתוקף תפקידו על בריאות המטופלים, עוררו זעם רב בקרב קהילת הקנאביס הרפואי וזכו לאלפי תגובות כועסות ברשת.

לאור הדברים מפלגת ‘עלה ירוק‘, המייצגת את צרכני ומטופלי הקנאביס בישראל, פנתה אל מנכ”ל משרד הבריאות במכתב תלונה ובו דרשה ממנו להתנצל באופן פומבי כלפי המטופלים.

“מדובר בלשון הרע כלפי אנשים ספציפיים וכלפי ציבור ספציפי שלם שאנו מייצגים כמפלגה,” כתב עו”ד דקל עוזר מטעם המפלגה. “בראיון וגם בישיבת ועדת הכנסת שקדמה לו כבודו נפל בלשונו באופן שאינו ראוי לאדם בדרגתו ובמעמדו”.

עוד הוסיפו כי “כינית את מטופלי הקנאביס כפושעים ואנו מצפים להתנצלות מכובדת, כתובה ורשמית מטעמך שכן אי אפשר להכליל ולטפול האשמות פליליות חמורות שכאלה. מדובר במעשה מכוער בלי שום ביסוס”.

ואכן כעבור חודש בדיוק, בשבוע שעבר, השיב בר סימן טוב לתלונה זו, במה שניתן לכנות כהתנצלות, אם כי זהירה ורפה למדי.

“אין ולא הייתה לי כל כוונה להטיל דופי באנשים ובארגונים שומרי חוק,” הסביר, ופירט לאורך טקסט ארוך את עמדתו בנושא הקנאביס הרפואי.

“לצערנו ועל אף רצונו של משרד הבריאות לקדם את הטיפול בקנאביס לאלו הזקוקים לו תוך השקעת משאבים ומחשבה לשיפור השירות לציבור, אנו פוגשים לא פעם שיח ציבורי ותקשורתי מורכב ומאתגר שלעיתים גורם לאי הבנות ולתקלות,” הוסיף.

“כך לדוגמא שיח מעין זה אותו אנו פוגשים השקם וערב מבוסס על טענה כי הקנאביס מביא בוודאות וללא עוררין למרפא ומהווה פתרון כמעט לכל חולי. שיח זה אינו מבוסס מחקרית, יוצר תקוות שווא אצל מטופלים ומוביל לעומס פניות חריג על היחידה לקנאביס רפואי, דבר אשר אינו מאפשר זמינות לאלו אשר באמת זקוקים לקנאביס רפואי”.

המנכ”ל גם התייחס לקשר בין המאבק להתרת השימוש בקנאביס רפואי למאבק ללגליזציה לשימוש פנאי: “השיח המבצע כריכה בין הנושאים יוצר עירוב תחומים, מבלבל, אינו תורם למטופלים ולפעמים גם גורם להטעיה של הציבור בהקשרים שונים. אנו עושים כל מאמץ להפריד בין הנושאים ומנסים להתמקד בהיבטים הרפואיים והבריאותיים שהינם באחריות ובסמכות המשרד, בלבד”.

לגבי הטענות על זליגה של קנאביס רפואי לשוק הפנאי הודה בר סימן טוב כי “אכן זהו אינו תפקידו הראשי של משרד הבריאות, אך אנו לא רוצים ולא יכולים להתעלם מעדויות כאלו ואחרות על זליגת קנאביס רפואי ושימוש לא חוקי בו, ופועלים בנושא בתיאום ובהתאם להוראות והנחיות המשטרה”.

לסיום כתב כי “הנושאים מורכבים אבל אין לנו אלא לקוות, כי הגורמים הציבוריים הפועלים בתחום הקנאביס לרבות הארגון בו אתה חבר, ישכילו להפריד בין סוגיית הקנאביס הרפואי לסוגיית הלגליזציה וסוגיות אחרות בתחום ובכך יאפשרו התמודדות עם כל סוגיה, נכבדת בפני עצמה, בצורה מיטבית”.

חדשות