מגלגל...

אורוגוואי תתיר מכירת קנאביס גם לתיירים; המחיר: 5 שקל לגרם

אורוגוואי צפויה בקרוב להפוך ל"אמסטרדם של דרום אמריקה" ויעד בינלאומי לתיירות צעירה, זאת בעקבות החלטת הממשלה לקדם שינוי בחוקי הלגליזציה הנוכחיים ולאפשר לראשונה מכירה חוקית של קנאביס גם לתיירים. מחירי הקנאביס החוקי באורוגוואי הם הנמוכים בעולם

האם אורוגוואי עומדת להפוך ל”אמסטרדם של דרום אמריקה”? אם לשפוט על פי הפרסום מהשבוע שעבר בעיתון המקומי “אל פאיס”, נראה שהתשובה היא כן, והשאלה העיקרית היא מתי.

למרות שאורוגוואי היתה אחת המדינות הראשונות שאישרו לגליזציה, צעד שעשתה כבר ב-2014, הרגולציה במדינה כיום אינה מאפשרת לתיירים לרכוש קנאביס באופן חוקי, מה ששולח אותם לשוק השחור ולמעשה מחזק את הפשע במדינה.

כעת, ממשלתו של לואיס לקאלה פו פועלת להסדיר עבור תיירים את האפשרות לצרוך קנאביס ללא חשש, ממש כמו אזרחי אורוגוואי, וכבר בזמן הקרוב.

“תיירי הקנאביס כבר כאן”

דניאל ראדיו, המזכיר הכללי של מזכירות הסמים הלאומית (SND) באורוגוואי ונשיא המכון להסדרה ולבקרה על קנאביס במדינה, אמר בראיון ל”אל פאיס” כי הוא מעוניין “לעשות את הצעד הזה בהקדם האפשרי, שכן ניתן לומר כי תיירי הקנאביס כבר בהחלט נמצאים כאן באורוגוואי”. 

לדבריו, הממשלה מבינה שהרגולציה של חוק 19.172 להסדרה ולבקרה על קנאביס, שהוכרז ב-20 בדצמבר 2013 על ידי הנשיא דאז חוסה מוחיקה, מציגה “חוסר שוויון בסיסי בכך שהיא מאפשרת גישה לקנאביס רק לאזרחי אורוגוואי ולתושבים זרים, ולא לתיירים”. 

שקית קנאביס חוקי באורוגוואי
שקית קנאביס חוקי באורוגוואי (צילום: AP)

ראדיו הדגיש כי המדינה לא מבקשת לקדם את השימוש בקנאביס, וציין כי הוא לא אוהב לדבר על תיירות קנאביס, שכן “כאשר אדם מגיע לאורוגוואי לשתות יין, אף אחד לא אומר שהוא עושה ‘תיירות אלכוהול’. אני פשוט חושב שמתישהו זה פשוט ייראה לנו ברור שאנשים שמגיעים למדינה אחרת רוצים לשתות כוס יין או לעשן קנאביס”.

רמו מונזגליו, סגן שר התיירות וחבר במועצת הסמים הלאומית, מסכים עם הנקודה הזו ואומר גם הוא כי אורוגוואי לא “תשווק” תיירות קנאביס, כמו באמסטרדם למשל, אלא פשוט תשווה את תנאי התיירים במדינה לאלה של האזרחים והתושבים הקבועים.

“צריך לחשוב על האוניברסליזציה של צריכת הקנאביס”, אמר מונזגליו, “בהנחה שכל מי שנמצא בשטח הלאומי, בין אם זר ובין אם לא, אמור לקבל את אותן האפשרויות לצרוך קנאביס, בתנאים של אורוגוואי”.

קנאביס חוקי באורוגוואי – איך זה עובד?

כיום, הרגולציה באורוגוואי קובעת שלוש דרכים שבהן אפשר לצרוך קנאביס באופן חוקי: גידול עצמי, מועדוני חברות (מעין קואופרטיבים) ורכישה דרך מספר מצומצם של בתי מרקחת, כאשר אסור לקחת חלק ביותר מאופציה אחת אחת בכל פעם, כלומר אסור להיות חבר במועדון קנאביס ולגדל בבית בעת ובעונה אחת.

למגדלים הביתיים מותר להחזיק עד שישה צמחי קנאביס וחלה עליהם מגבלת ייצור של 480 גרם בשנה. כיום יש באורוגוואי 12,902 מגדלים, כך על פי סקר שנערך במדינה ועודכן ב-10 בנובמבר.

מועדוני החברות, הקואופרטיבים, יכולים לשתול עד 99 צמחי קנאביס ולהכיל מינימום של 15 חברים ומקסימום של 45, שלא יוכלו לגשת ליותר מ-480 גרם בשנה כל אחד. כיום קיימים במדינה 213 מועדונים, שבהם 6,452 חברים שנרשמו נכון ל-10 בנובמבר.

האפשרות השלישית, שנקבעה במאי 2014 אך הושקה רק ביולי 2017, קובעת שבבתי המרקחת המורשים לכך ניתן לרכוש לכל היותר 10 גרם לשבוע או 40 גרם לחודש לאדם. נכון ל-10 בנובמבר יש באורוגוואי בסך הכל 23 בתי מרקחת שבהם נמכר קנאביס ו-46,375 בני אדם קונים בהם.

כעת, במדינה מבינים שכדי לאפשר לתיירים גישה לקנאביס יש לשנות את הצו הרגולטורי של החוק הנוכחי, שם נקבע בין היתר כי עבור כל אחד משלושת המקרים עליך להיות מעל גיל 18 ובעל אזרחות אורוגוואית חוקית, או להיות מסוגל להוכיח תושבות קבע במדינה.

על הפרק עומדות כמה אפשרויות להרחבת הגישה לקנאביס, הן לתיירים והן לתושבי אורוגוואי. אחת מהן, המדברת על אישור לתיירים, צפויה להיות “סוג כלשהו של רישום זמני, שנמחק כאשר האזרח עוזב את המדינה”, כך על פי ראדיו.

קנאביס ב-5 שקל לגרם

לפני שאתם רצים לרכוש כרטיס טיסה, חשוב שתדעו כי לא הכל ורוד בממלכת הקנאביס הדרום אמריקנית. כך, למשל, מסתמן כי לכל הפחות בהתחלה, תיירים יורשו לרכוש קנאביס רק בבתי מרקחת. “לחברות המציעות את המוצר בבתי המרקחת יש יותר שליטה”, מבהיר ראדיו, “ואם יהיו מקרים נוספים שירצו להשתתף בעסק, זה עלול ליצור רמת תחרות שאינה לגמרי הוגנת”.

הבעיה בהצעה הזו היא שנכון לעכשיו אין בתי מרקחת שמוכרים קנאביס במקומות התיירותיים ביותר באורוגוואי, כמו למשל עיירת החוף הפופולרית פונטה דל אסטה. מנגד, בעיר הבירה מונטווידאו יש בתי מרקחת כאלה, כך שהתיירים שמעוניינים בכך יוכל לרכוש בהם, מה שיעניק למדינה גם יכולת גדולה יותר לשלוט בכמויות הנמכרות לתיירים.

דגלי אורוגוואי על חוף הים (Photo by Mónica Volpin on Pixabay)
הבעיה כרגע – אין בתי מרקחת שמוכרים קנאביס בעיירות חוף מתויירות (צילום: Mónica Volpin)

כאמור, בבתי המרקחת באורוגוואי ניתן לרכוש עד 10 גרם של תפרחת בשבוע. המחיר הוא זול יחסית, 740 פזו (כ-16 דולר, כלומר כדולר וחצי בלבד לגרם קנאביס), ומשולם רק במזומן, בשל מגבלות המערכת הפיננסית. “זה הרבה יותר זול ממה שמציעים בכל מקום”, מעיר ראדיו, שמבין שבמידה והקנאביס יימכר לתיירים, יש להתאים את המחיר כדי “לשפר את הרווחיות של החברות שתמיד בקצה”. עם זאת, לדבריו, כרגע לא מדובר על החלת מחיר דיפרנציאלי לתיירים בלבד.

גם ההיצע שצפוי לתיירים בתי המרקחת באורוגוואי הוא דל למדי. הללו מציעים כיום שני זנים בלבד של קנאביס: “אלפא” (אינדיקה) ו”בטא” (סאטיבה). שני הזנים מכילים 9 אחוזי THC ו-3 אחוזי CBD.

עם זאת, חברות הקנאביס המקומיות עובדות כעת על מוצר חדש, בעל רמת THC של 10% ועם פחות CBD, “כדי לנסות לעורר את השוק”, אמר ראדיו, שהוסיף כי המוצר הזה צפוי להיות מוכן לשיווק בסוף 2022. 

“יוביל למבול של השקעות באורוגוואי”

מי שמציע שיטה משלו להסדיר את עניין התיירות הוא מרקו אלגורטה, לשעבר נשיא לשכת חברות הקנאביס הרפואי באורוגוואי. לדבריו, “תיירים שמגיעים אלינו אומרים שהגיעו ל’אמסטרדם של דרום אמריקה’ ובהחלט דורשים קנאביס. 

“תיירות הקנאביס מגיעה לאורוגוואי כבר במשך שמונה שנים, ומה שצריך לעשות הוא לייצר מתחמים המתמחים במכירת קנאביס, הן לתיירים והן לאורוגוואיים, המציעים מוצרים שונים במחירים שונים. אם המכירה לתיירים תתאפשר, יכול להיות גם מבול של השקעות נוספות, למשל בבתי מלון ידידותיים לקנאביס”.

מריה חוסה מילס, נשיאת הפדרציה של מועדוני הקנאביס של אורוגוואי, רוצה כמובן גם היא חלק מהעוגה ואמרה כי “הזוי לחשוב שמערכת בתי המרקחת יכולה לספק את הביקוש לקנאביס איכותי שאותו יבקשו התיירים”. לדבריה, “כבר כיום בתי המרקחת לא מספיקים, והמועדונים הם אלה שמהווים את הבסיס לאספקת קנאביס למטרות פנאי”.

המועדונים הם עמותות אזרחיות ללא כוונת רווח, כאשר החברים משלמים תשלום חודשי על החברות, כדי לממן את ההוצאות השוטפות. גם הקנאביס עצמו הוא כמובן בתשלום, כאשר מחירו של גרם במועדונים נע בין 120 פזו (כ-2.5 דולרים) ל-160 פזו (כ-3.5 דולרים), זאת לעומת 74 פזו (דולר וחצי) בבתי המרקחת.

מילס מציעה אפשרות שלפיה תיירים יוכלו להיות חברים זמניים במועדון קנאביס, אם אלה ירצו לפתוח את דלתותיהם. בנוסף, היא קוראת להקים מערכת הפצה הכוללת משלוח קנאביס, שכן כיום על החברים להתייצב באופן אישי במועדון כדי להשיג את המוצר.

כך או אחרת, נראה כי הדרך לכך שגם תיירים באורוגוואי יוכלו לצרוך קנאביס הולכת ונסללת, אולם ייקח עוד זמן עד שתהפוך לכביש מהיר. כשנשאל ראדיו בראיון או הוא צופה שאורוגוואי תהפוך בעתיד הקרוב למעין אמסטרדם, השיב: “אני לא יודע אם אני אוהב את אמסטרדם. אבל אתה תוכל לבוא לאורוגוואי ולעשן”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר