8 סיבות רפואיות ללגליזציה של קנאביס

תרופות מרשם הורגות בערך 100,000 איש בכל שנה ברחבי העולם. כמה מתים עקב שימוש בקנאביס? “אין אפילו מקרה אחד של מוות כתוצאה משימוש בקנאביס” אומר פרופסור לסטר גרינספון מהאוניברסיטה היוקרתית ‘הארוורד’ בארה”ב.

“על אף לימודי הרפואה הנרחבים שלי, אני, כמו רבים אחרים, הייתי שטוף מוח בכל הנוגע למריחואנה. למדתי שקנאביס לא רק שאינו מסוכן אלא הוא אינו רעיל בכלל!” סיפר פרופסור לסטר גרינספון בראיון במסגרתו דיבר על בנו חולה הסרטן שהבריא לאחר טיפול בקנאביס.

ממש כך: במשך אלפי שנים של שימוש בקנאביס בתרבויות ברחבי כל העולם, לא נרשם אפילו מקרה בודד אחד של תמותה עקב שימוש בקנאביס.

“שמעתי שצריך לצרוך משהו כמו 15,000 ג’וינטים ב-20 דקות כדי להגיע לרמת רעילות של THC,” אומר דוקטור פול הורנבי, ביוכימאי ופתולוג המתמחה בקנאביס. “אני מזמין את מי שרוצה לנסות ולראות אם הוא יכול…”

במקביל, זוהי עובדה ידועה ומוכחת שכל אחד יכול למות בקלות אם יבלע יותר מדי אספירין, אופטלגין, קפה או יין. מצד שני, מריחואנה, רפואית או לא, היא לא רק בלתי רעילה, אלא יעילה ביותר. מחקרים רבים שנערכו בתחום קובעים ללא צל של ספק שקנאביס יעיל בטיפול במגוון נרחב של מחלות, כאבים ותופעות בריאותיות שונות ובריא יותר מתרופות קונבנציונאליות המיוצרות במעבדות ונמכרות בבתי מרקחת לכל דורש ואף ללא מרשם רופא.

הדוקטור המנוח טוד מיקוריה, מנהל המחקר הלאומי של ארה”ב בנוגע למריחואנה, הופיע בסרט הדוקומנטרי “האיגוד” (The Union) הבוחן את מאחורי הקלעים של תעשיית הקנאביס בארה”ב.

צפו: דוקו-מריחואנה – סרטי תעודה על קנאביס, לגליזציה ומה שמסביב

“אחרי שראיתי כבר 10,000 מטופלים שונים במהלך 15 השנים האחרונות, אני יכול לומר שקנאביס היה יעיל לטיפול ביותר מ-200 סוגים של מחלות, כאבים ותופעות בריאותיות אחרות.” אמר דוקטור מיקוריה.

קנאביס – תרופת פלא

לא נעבור על כל 200 התופעות הבריאותיות כאן, אך לפניכם 10 מהתופעות השכיחות ביותר אשר הוכח כי יכולות להיות מטופלות באופן יעיל בעזרת קנאביס.

אלצהיימר

1. אלצהיימר

– מחלת אלצהיימר היא מחלה קשה ומתקדמת של מערכת העצבים המרכזית, הנפוצה בייחוד (אך לא רק) בקרב קשישים. היא מתבטאת בנוון איטי ומתמשך עד למוות של תאי העצב במוח.
באופן כללי, מחלת אלצהיימר מתאפיינת בירידה קוגניטיבית, כאשר בהתחלה בולטת בייחוד הפגיעה בזיכרון. עם הזמן נפגעים גם תפקודים עליונים אחרים של המוח כמו ההתמצאות, יכולת החשיבה והסקת המסקנות ועוד. עם המשך הנוון המוחי נפגעת גם הפעילות המוטורית של החולה כמו כושר ההליכה, נפגע כושר האכילה והשליטה על הסוגרים. בשלבים המתקדמים, החולה הוא חסר ישע הזקוק לעזרה בכל פעולותיו. סיבוכים שונים כמו מחלות זהומיות או פצעי לחץ, מביאים לבסוף למותו של חולה מחלת אלצהיימר.

בשנת 2006, גילו במוסד הרפואי Scripps בקליפורניה שה-THC, החומר הפעיל בקנאביס, יכול למנוע את התפתחותו של אנזים בשם אצטילכולין אסטראז. נוירונים (תאי-עצב) במוח הקדמי, המייצרים אצטילכולין נוטים להדרדר בקרב חולי אצלהיימר, אשר כתוצאה מכך סובלים ממחסור במוליך העצבי. ככל שמיוצר פחות אצטילכולין, כך אבדן הזיכרון בקרב החולים גדול יותר. טיפול בקנאביס יעיל יותר בהתפתחות אצטילכולין וכן בצמצום התפתחות גושי חלבון אשר פוגעים בתפקוד תקין ובזכרון מאשר תרופות קונבנציונאליות הנמכרות בסכומי עתק.

התקף אפילפסיה

2. אפילפסיה

– (שמה העברי: כִּפְיוֹן. השם העממי הוא מחלת הנפילה) היא ליקוי נוירולוגי כרוני שכיח המאופיין על ידי התקפי פרכוס. התקפים אלה הם סימנים חולפים ו/או סימפטומים של פעילות נוירולוגית מופרזת במוח.

במחקר שנערך באוניברסיטת וירג’יניה בארה”ב בשנת 2003, גילו החוקרים כי מריחואנה בצורתה הטבעית “משחקת תפקיד חשוב בשליטה ומניעת התקפי אפילפסיה.” רוברט ג’ דה-לורנצו, פרופסור לנוירולוגיה הוסיף כי “אף על פי שמריחואנה נחשבת לחומר בלתי חוקי בארה”ב, מטופלים בקנאביס בכל העולם מדווחים על שיפור בתופעות הנגרמות עקב מחלת האפילפסיה.”

קיראו עוד: המסע הגדול של ג’ייסון וג’יידן – איך קנאביס מציל את חייו של ילד בן 6

3. טרשת נפוצה

– טרשת נפוצה (באנגלית: Multiple Sclerosis או MS) הינה מחלה כרונית של מערכת העצבים, הפוגעת בתפקודם התקין של תאי העצב במערכת העצבים המרכזית על ידי פגיעה והפחתה במיאלין, חומר שומני המבודד את סיבי העצבים.

טרשת נפוצה

הפגיעה בהעברת הזרמים מקשה על תפקוד תקין של המוח (שמבוסס על העברת זרמים חשמליים), מה שמשפיע על תפקוד הגוף כולו. תהליך זה גורם לפגיעה באיברים שונים, ולרוב בחוט השדרה, המוח ועצב הראיה. למחלה יש מגוון רחב של תסמינים, ביניהם ראייה מטושטשת, קשיים בהליכה, סחרחורות וניוון שרירים. חולים רבים חיים עם המחלה שנים רבות, אך במקרים החמורים יותר המחלה גורמת לפגיעה בתנועה אצל החולה ואף לנכות.

במשך שנים רבות האמינו חוקרים רבים שקנאביס יעיל בטיפול בסובלים מטרשת נפוצה. במחקר אחרון שפורסם בחודש מאי השנה ובמהלכו ניתנו לחולים סיגריית מריחואנה אחת ביום במשך שלושה ימים, וכן סיגריית פלסיבו (סיגרייה עם חומר ללא השפעה כלל) במשך שלושה ימים אחרים. תוצאות המחקר הראו כי מדד הכאב ירד בימים בהם עישנו החולים סיגריית מריחואנה רפואית בכ-30% אחוזים, ומנגד, מדד הכאב לא השתנה כשעישנו את הסיגריה המדומה.

גלאוקומה

4. גלאוקומה

– גלאוקומה (ברקית), היא קבוצה של מחלות שבהן מופיע נזק בלתי הפיך לעצב הראייה ובהם פגיעה בשדה הראיה ואף התדרדרות לעיוורון מוחלט.

מאז שנות ה-70, הוכיחו מחקרים רבים כי שימוש במריחואנה הוא התרופה היעילה ביותר לטיפול בתופעות הגלאוקומה, אחת הסיבות העיקריות לעיוורון בכל רחבי העולם. חוקרים טוענים ששימוש במריחואנה עוזר להפחתת והקלת הלחץ התוך-עיני הגורם לנזק שמוביל לעיוורון. רבים מהם טוענים שלקנאביס יש השפעה רפואית של ממש והוא לא רק מקל על הלחץ אלא מרפא אותו. גלאוקומה הינה חלק מההתוויות הרפואיות המאושרות ע”י משרד הבריאות בישראל לטיפול בעזרת קנאביס רפואי לסובלים ממחלה זו.

ארטריטיס - דלקת פרקים

5. דלקת פרקים

– כמאתיים מחלות שונות יכולות לגרום לדלקת מפרקים בצורות שונות, כאשר ההופעות הנפוצות ביותר של דלקת מפרקים הן של דלקת מפרקים ניוונית (osteoarthritis) ושל דלקת מפרקים שיגרונית (rheumatoid arthritis). מחלות הגורמות לדלקת מפרקים יכולות להיות מחלות אוטואימוניות, מחלות על רקע שקיעת גבישים במפרקים ומחלות זיהומיות שונות לרבות דלקת מפרקים זיהומית. דלקת מפרקים ניוונית יכולה להתפתח בעקבות טראומה גופנית או זיהום במפרק או על רקע שימוש מרובה במפרק או גיל מבוגר.

מריחואנה הוכחה כטיפול יעיל למגוון סוגים של כאבים כרוניים. חולים הסובלים מדלקות פרקים מדווחים על הפחתה בכאבים, הקלה על דלקתיות ושינה טובה יותר.

דיכאון

6. דיכאון

– דיכאון היא הפרעה נפשית נפוצה, המסווגת כהפרעת מצב רוח, ומתאפיינת במצב מתמשך של חוסר אושר, הערכה עצמית נמוכה ושקיעה לתוך עצבות וייאוש עמוקים. לעתים הדיכאון כולל גם אובדן עניין והנאה ברוב תחומי החיים ואף תחושת אובדנות.

במחקר שנערך בשנת 2005 – הגדול ביותר שנערך בתחום זה – בהשתתפות 4,400 מטופלים, נמצא כי “מטופלים שצרכו קנאביס באופן מזדמן או יומיומי, הראו רמות נמוכות יותר של דיכאון מאלו שמעולם לא התנסו בקנאביס. במחקר אחר שפורסם בחודש ינואר השנה, נמצא ששימוש במריחואנה מפחית את אחוזי ההתאבדות ב-5% עד 11% אחוזים.

הפטיטיס C

7. הפטיטיס C

– הפטיטיס C (באנגלית- Hepatitis C) הינה מחלת כבד הנגרמת על ידי וירוס ההפטיטיס C.

מחקר שנערך בשנת 2006 ע”י חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסן-פרנסיסקו, מצא ששימוש בקנאביס משפר את יעילות הטיפול התרופתי שניתן לסובלים מהפטיטיס C, זיהום ממנו סובלים מעל 3 מיליון אמריקנים בכל שנה. תרופות להפטיטיס C הינן בעלות תופעות לוואי קשות במיוחד כגון אובדן תיאבון, דיכאון, בחילות, כאבי שרירים ועייפות קשה. חולים שצרכו קנאביס באופן יומיומי לא רק שסיימו בקלות יתרה את הטיפול התרופתי, אלא גם חוו שיפור משמעותי בטיפול במחלה עד כדי היעלמותה באופן מוחלט.

8. סרטן

– סרטן הוא שם כללי למחלות שונות, שבהן מספר תאים בגוף מתחלקים בצורה בלתי מבוקרת. הצטברות של תאים כאלה יוצרת גידול ממאיר (ניאופלזיה), ובמקרים מסוימים חלק מתאים אלה נודד למקומות אחרים בגוף ויוצר גרורות.

המונח ‘מריחואנה רפואית’ קיבל משמעות חדשה ודרמטית בחודש פברואר 2000 כאשר חוקרים במדריד הודיעו שהצליחו לחסל גידולי סרטן מוח – מחלה חשוכת מרפא – במוחות של חולדות, באמצעות הזרקת THC, החומר הפעיל בקנאביס.

סרטן העור

בשנת 1975 פורסם מחקר שהוזמן ע”י הממשל הפדרלי ובו נבדקו עכברי מעבדה החולים בסוגי סרטן שונים כגון לוקמיה וסרטן ריאות. לאחר טיפול בעזרת THC ו-CBD (החומרים הפעילים בקנאביס), התכווצו הגידולים הממאירים והוארכו חייהם של העכברים החולים.המחקר

בשנת 1997 נערך מחקר דומה אשר הוזמן ע”י ממשלת ארה”ב במטרה לבטל את תוצאות המחקר מ-1975. במחקר החדש נתנו החוקרים כמויות יוצאות-דופן של THC לעכברים בריאים במטרה למצוא שקנאביס גורם לסרטן. למרבה הפתעתם התוצאות היו חד-משמעיות והראו שככל שניתן לעכברים יותר THC, כך הופחת הסיכון למחלות סרטניות.
המחקר

במחקר נוסף שנערך ב-1997 והוזמן ע”י הרשות האמריקאית למלחמה בסמים, עקבו החוקרים אחרי 65,000 מטופלים לאורך כמעט 10 שנים והשוו בין אחוזי הגידולים הסרטניים בקרב שלוש קבוצות – לא-מעשנים, מעשני סיגריות, מעשני קנאביס. אחוז הגידולים הסרטניים היה גדול במיוחד בקרב אלו אשר עישנו סיגריות. בקרב מעשני המריחואנה נמצא שלא היתה כל עלייה באחוזי הגידולים הסרטניים ואף יתרה מכך – התוצאות הראו שצרכני הקנאביס היו בריאים יותר מאלו שלא עישנו כלל.
המחקר

במחקר חדש יחסית משנת 2006 אשר הוזמן אף הוא ע”י הרשות האמריקאית למלחמה בסמים, עקבו חוקרים מאוניברסיטת UCLA אחר 1,200 חולים בסרטן ריאות, סרטן הראש וסרטן הצוואר והשוו אותם לקבוצת אנשים ללא מחלות. שתי הקבוצות צרכו קנאביס באופן קבוע ובסיום המחקר הוכח כי צריכת קנאביס אינה גורמת לסרטן ואף מפחיתה את הסיכון ללקות בו.
המחקר

במחקר אחרון שפורסם כאן החודש, קנאביס הוכח שוב כצמח מרפא מופלא. צמד חוקרים מהמרכז הרפואי בקליפורניה מצאו שמרכיבים בצמח הקנאביס עוצרים סוגים רבים של סרטן ואף מהווים הגנה מפני התפתחות תאים סרטניים בעתיד.

קיראו עוד: חוקרים מוכיחים שוב: קנאביס מרפא סרטן ומגן מפני התפתחות גידולים סרטניים בעתיד

קנאביס - תרופת פלא

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר