690 מיליון ש”ח: לגליזציה של קנאביס תציל את מערכת החינוך

צירוף מקרים: 690 מיליון ש”ח – זהו הסכום אותו החליטה השבוע ממשלת ישראל לקצץ ממשרד החינוך. 690 מיליון ש”ח – הם גם בדיוק סכום הוצאות הממשלה על אכיפת השימוש בקנאביס בישראל. שירן גונן כותבת.

בעקבות מבצע ‘צוק איתן’ ואירועי הלחימה בדרום, הודיעה השבוע ממשלת ישראל על קיצוץ נרחב בתקציבי משרדי הממשלה. הקיצוץ הגבוה ביותר הוטל על משרד החינוך – 690 מיליון ש”ח – אחד הקיצוצים הגדולים שידע המשרד בעשור האחרון.

על פי הדיווח ב’דה-מארקר‘, מסתמן כי הקיצוץ הנוכחי יפגע בעיקר בתלמידים ובהורים – בייחוד באלה שבפריפריה וביישובים המוחלשים, ובעקבותיו בוטלה בניית כיתות לימוד חדשות, קוצצה התוכנית להקטנת כיתות הלימוד בשעות לימודי מתמטיקה ועברית, בוטלה התוכנית להקטנת תשלומי ההורים והופסקה כמעט לחלוטין התוכנית לאספקת צהרונים להורי התלמידים בבתי הספר היסודיים ובגנים לאחר שעות הלימודים.

690 מיליון? זה נשמע לי מוכר

690 מיליון ש”ח אם כן, הם סכום הקיצוץ הכולל שהוטל על מערכת החינוך. כאשר נתקלתי במספר הייחודי הזה נזכרתי לפתע ש-690 מיליון ש”ח, הם גם, למרבה ההפתעה, הסכום המדוייק אותו מוציאה ממשלת ישראל בכל שנה בכדי להילחם בתופעת צריכת הקנאביס בישראל – כך על פי מחקר שפורסם בשנה שעברה על ידי מכון ירושלים לחקר שווקים.

ירדן גזית
ירדן גזית, עורך המחקר

במחקר, שעשה הדים בכל העולם, מצאו החוקרים כי “ממשלת ישראל מוציאה כיום כ-690 מיליון ש”ח בשנה על מנת לאכוף את איסור השימוש בקנאביס” וכי “בטווח הארוך ניתן יהיה לקחת בחשבון את הירידה במשימות המוטלות על מערכת אכיפת החוק בעת החלטה על גיוס כוח אדם, ולהביא לחיסכון כספי של כ-690 מיליון ש”ח בשנה.”

עוד נמצא במחקר כי מעבר להוצאות האכיפה האדירות, לגליזציה של קנאביס תביא לגידול בהכנסות המדינה ולחיסכון כולל בסך של לפחות 1.6 מיליארד ש”ח בשנה, מתוכם כאמור 690 מיליון ש”ח בחסכון הוצאות האכיפה ו-900 מיליון ש”ח נוספים שייכנסו לקופת האוצר כהכנסות ממיסים שיוטלו על השוק המוערך היום בשווי של 2.47 מיליארד ש”ח בשנה.

הערכות פחות שמרניות מדברות על הרבה יותר מ-1.6 מיליארד ויש המעריכים כי מדובר על רווח פוטנציאלי של 3 מיליארד ש”ח בשנה לכל הפחות.

יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, מתכחש לתוצאות המחקר וטוען כי הן שגויות: “בואי אני אספר לך על מכון ירושלים,” אמר גלר בתחילת השנה (ראו כאן). “אני קראתי את המחקר הזה מלמטה עד למעלה ומי שטוען את הדברים לא למד היטב את הנושא. זרקו פה לאוויר כמה בלונים וסיפרו על הפסד של מיליארד ש”ח – נתון שלא שווה את הנייר שנעטוף בו את הדגים מחר בבוקר.”

ראו גם:
שר החינוך מואשם בשימוש בסמים
המלחמה בסמים: 10 דברים שאתם צריכים להפנים
זליגה זליגה: בין ריטלין לקנאביס רפואי

ראו עוד:
“זה כבר לא מגניב”: פחות בני נוער מעשנים גראס בקולורדו
מחקר: יותר לגליזציה – פחות בני נוער משתמשים במריחואנה
העשב של השכן: צריכת קנאביס בקרב בני נוער

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר