5 ישראלים מתים כל יום מתרופות – 0 ממריחואנה

2,000 ישראלים מתים מדי שנה משימוש שגוי בתרופות מרשם, כך על פי הערכות חדשות של רוקחים. מחקר ישראלי חושף כי רופאים רושמים לחולים תרופות במינונים שגויים, לא דואגים לרשום טיפול מונע לתופעות הלוואי של אותן תרופות ואף לא מוודאים שאין התנגשות בין סוגי התרופות הנרשמות – וגורמים בכך לסכנת מוות.

לאור נתונים שפורסמו בארה”ב על פיהם מדינות המתירות שימוש בקנאביס רפואי זוכות לירידה של 25% במספר מקרי המוות מתרופות, אנו מנסים מזה שנים ארוכות לקבל ממשרד הבריאות נתונים רשמיים בנוגע למספר המתים בישראל משימוש לא נכון בתרופות – ללא הצלחה. נתונים אלו, שבארה”ב חשופים דרך קבע, אינם קיימים באופן רשמי בישראל.

5 מתים בכל יום

כעת לראשונה מתפרסמת הערכה כי כ-2,000 ישראלים מתים מדי שנה בגלל שימוש לא נכון בתרופות מרשם, כך על פי עדויותיהם של רוקחים שערכו מחקר חדש שנתוניו פורסמו הבוקר (ג’) ב’ידיעות אחרונות’ ומציג נתונים מדאיגים הנוגעים לשימוש של ישראלים בתרופות מרשם ומשככי כאבים.

ד"ר מחמוד מחאג'נה
ד”ר מחמוד מחאג’נה: “למרבה הצער בטיפול התרופתי מתרחשות טעויות יום יום בארץ ובעולם”

המחקר עצמו, שנערך על ידי הרוקח הקליני של בית החולים ‘הלל יפה’ בחדרה, ד”ר מחמוד מחג’אנה, מתמקד בעיקר בשימוש לא נכון בתרופות שנגרם דווקא עקב הוראות-רופא שגויות. כך למשל נמצא כי 15.7% מהמרשמים שניתנו לחולים סווגו עם מינון לא נכון של תרופות – מינון גבוה מדי או נמוך מדי.

על פי הדיווח נמצא עוד במחקר כי 22.3% מהמרשמים סווגו כטיפול לא מתאים. “כך למשל, מטופל קיבל מרשם שבו נכתב כי עליו לקחת תרופה בבוקר במקום בערב או שלא אמרו לו לקחת את תרופה אחרי האוכל – והדבר פגע באופן ישיר בטיפול,” נכתב.

בעיה נוספת היא שרופאים לא מקפידים לעתים להתייחס בכובד ראש לתופעות הלוואי של אותן תרופות. על פי הנתונים 3.7% מהמרשמים לא נתנו טיפול לתוצאות הלוואי של השימוש בתרופה. “תרופות שגורמות לאיבוד נוזלים בשתן לא ניתנו עם השלמה של נוזלים,” נכתב.

מינונים כפולים – סכנת מוות

אחת הבעיות הבולטות בנתונים שפורסמו היא בעיית המרשמים הכפולים – חולים המקבלים את אותה תרופה באותו זמן מכמה רופאים שונים במקביל – מה שגורם לצריכת יתר או זליגה של התרופות לשוק השחור. לא פחות מ-15% מהמרשמים התבררו ככפילות טיפולית.

סכנה של ממש היא כידוע ערבוב של סוגי תרופות שונים במקביל. על פי המחקר 7.9% מהמרשמים סווגו כשילוב בעייתי בין תרופתית – שילוב שעלול להיות קטלני ועלול לגרום לנזקים לטווח המיידי, לטווח הרחוק ואפילו למוות.

“מטרת המחקר הייתה לזהות טעויות במתן טיפול תרופתי בקרב מאושפזים וכן הדגשת חשיבות המעורבות של רוקח בהליך מתן התרופות לחולה”, אומר ד”ר מחג’אנה. “לתרופות יש תפקיד מרכזי בטיפול הרפואי במטופלים ובהארכת תוחלת חיים. אבל למרבה הצער בטיפול התרופתי מתרחשות טעויות יום יום בארץ ובעולם”.

ראו עוד:
פורסם מספר המתים ממריחואנה
4 תרופות שאפשר להחליף בקנאביס
99% מהרופאים מספקים יותר מדי תרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר