ארדן מסרב לחשוף כמה תרוויח המדינה מקנסות קנאביס

למרות שהצהיר שכספי קנסות הקנאביס יופנו לקרן מיוחדת שתרכז פעילות הסברה וחינוך בנושאי סמים, גלעד ארדן והמשטרה מסרבים לחשוף מה הסכום אותו מצפים לקבל בקרן. על פי הערכות מפלגת עלה ירוק מדובר בכ-20 מיליון ש”ח בשנה לפחות.

לטענת עלה ירוק, כפי שנחשפה בתכנית ‘הצנרת’ בחודש שעבר, מעריכים במשרד לבטחון פנים ובמשטרה כי סכומי הכסף שיאגרו מהמעבר לקנסות במקום הפללה יגיעו לכדי 20 מיליון ש”ח בשנה ואף יותר – זאת על בסיס בין 10,000 ל-20,000 קנסות שיירשמו בכל שנה.

כזכור עם פרסום נוסח הצעת החוק הודיע ארדן כי סכומי הכסף שייכנסו לקופת המדינה מקנסות על צרכני קנאביס לא יעברו לידי המשטרה, אלא יופנו לקרן מיוחדת שתוקם ובראשה יעמדו בעלי תפקידים שיקבעו לאילו מטרות יעברו התקציבים.

את השאלה בנוגע לסכום המדויק שמתכוונת לקבל הקרן החדשה מקנסות קנאביס הפנו בעלה ירוק בשידור חי לשר גלעד ארדן, אך זה סירב להודות בנתונים והתחמק מלפרט גם לאן בדיוק יופנו סכומים אדירים אלו.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס השבוע סירבו שוב משרד בט”פ והמשטרה להודות כי בידיהם הערכה על הכנסה של כ-20 מיליון ש”ח בשנה ונמנעו מלפרט לאילו מטרות בדיוק יופנה סכום זה.

“כל נושא שינוי החקיקה ו/או מדיניות האכיפה מובל בימים אלו ע”י המשרד לביטחון הפנים ולכשיושלם תהליך זה ויצא מן הכח אל הפועל – נתייחס לנושא ונפעל בהתאם,” מסרו רק.

הצעת החוק המכונה “1,000 שקל לג’וינט” במסגרת מודל “אי הפללה באחריות” צפויה להגיע בקרוב לדיונים בסעיפיה, מיד עם חזרת הכנסת מפגרה בשבוע הבא. בתום הדיונים תעלה לאישור סופי בקריאה שנייה ושלישית.

ההצעה, שאושרה בקריאה ראשונה לפני יציאת הכנסת לפגרה, ספגה ביקורת נוקבת הן מצד מובילי המאבק שטענו כי מדובר בעיבוי של ההפללה, ואפילו מצד היועץ המשפטי לממשלה שקבע כי ההצעה כלל אינה חוקתית.

בתשובה לפרסום נוסח הצעת החוק – שלמעשה אינה מבטלת את ההפללה כלל, מתנה את חלופת הקנס בתנאים כמעט בלתי אפשריים, ואף מקלה על שוטרים לאכוף את החוק – פרסמה מפלגת ‘עלה ירוק’ את רשימת 5 הדרישות שלה לתיקון הסעיפים:

  • ביטול רישומים פליליים על כל תיק שימוש עצמי מהעבר וביטול של תיקים וחקירות המתנהלות כיום.
  • החזקת קנאביס בכמויות שימוש עצמי בבית לא תהווה עבירה פלילית בכלל.
  • לא תהיה סמכות חיפוש או כניסה לחצרות על יסוד חשד לעבירה של החזקה או שימוש עצמי.
  • ביטול התנאים המחמירים לחלופת קנס במקום הליך הפלילי.
  • הפחתת הקנסות: במקום 1000 ש”ח – 250 בפעם הראשונה. במקום 2,000 ש”ח – 500 בפעם השנייה. פעם שלישית 1000 ש”ח במקום טיפול גמילה ושלילת רישיון ופעם רביעית קורס הסברה הליך פלילי.

השבוע הודיעה המפלגה כי במידה והשר ארדן לא יענה לדרישות הנ”ל, תוגש עתירה לבג”ץ נגד הצעת החוק במטרה למנוע את מה שהם מכנים “שיטפון” של קנסות כבדים על עשרות אלפי צרכני קנאביס בישראל.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט