טוען...

17 החומרים היקרים ביותר בעולם

17 החומרים היקרים ביותר בעולם

החומרים היקרים ביותר בעולם הם כמובן אותן אבנים נדירות וחומרים המופקים על ידי ריאקציות כימיות טבעיות או מלאכותיות. עם זאת, רבים מן הסמים הנפוצים בשימוש נכנסים גם הם לרשימה, זאת כמובן עקב האיסור החוקי על סחר ושימוש בהם.

לפניכם 17 החומרים היקרים ביותר בעולם:

17. זעפרן – 11$ לגרם

זעפרן הוא תבלין המופק מהצלקת של פרח הכרכום התרבותי (Crocus sativus Linnaeus), מין בסוג כרכום השייך למשפחת האירוסיים.

מוצאו הידוע של הזעפרן הוא צפון הודו (קשמיר), ומשם נדד והגיע גם לארצות ערב ולאירופה.

תבלין הזעפרן נמכר בצורת אבקה או בצורתו המקורית, שהיא חוטים כתומים-חומים. מקור השם מהמילה אספר (أَصْفَر), כלומר צהוב בערבית, ומכאן נגזר שם התבלין (זעפרן – زَعْفَرَان).

הזעפרן נחשב ליקר שבתבלינים (מחיר גרם אחד של זעפרן הוא כ-10 דולר אמריקאי). מחירו הגבוה של תבלין זה נובע מהקושי הרב בהפקתו, מאחר שכל פרח ממנו מופק התבלין פורח פעם אחת בשנה בלבד, בכל פרח ישנן שלוש צלקות והן נקטפות אך ורק באופן ידני. להפקת חצי ק”ג של התבלין היקר נדרשים כ-35,000 עד 100,000 פרחים. הפריחה מתרחשת בחודשים אוקטובר ונובמבר וגשם עלול להזיק לפרחים.

זעפרן
זעפרן

16. קנאביס – 20$-30$ לגרם

קנאביס (או קנבוס) המכונה גם מריחואנה (מספרדית מקסיקנית: Marihuana) הוא סם פסיכואקטיבי המופק מחלקים של צמח הקנאביס. הקנאביס קיים בצורות עיבוד שונות, וצריכתו מתבצעת בדרך של עישון ושאיפה, אידוי או אכילה. השפעתו אורכת לרוב מספר שעות. הקנאביס, הנחשב לסם הנפוץ ביותר בעולם‏, מוגדר ברוב מדינות העולם כסם שייצורו, מכירתו וצריכתו בלתי חוקיים, אך במספר מדינות, בעיקר במערב אירופה, התבצע בשנים האחרונות תהליך לגליזציה חלקית של צריכתו. באמנות בינלאומיות המקובלות כמעט על כל מדינות העולם, נקבע שאספקת קנאביס איננה חוקית.

הסיבה לעלותו הגבוהה היא כמובן האיסור החוקי על הפקה, סחר וצריכה שלו.

קנאביס
קנאביס

15. זהב 24 קראט – 40$ לגרם

זהב מוכר לאדם עוד מימי קדם והוא כנראה אחת מהמתכות הראשונות שהאדם השתמש בהן. קיימות מספר עדויות לשימוש קדום בזהב, ביניהן עדות ממצרים משנת 2600 לפנה”ס המתארת שימוש בזהב ועדויות נוספות מאזורים גאוגרפיים עשירים בזהב ועד אגדות עמים בנושא.

זהב נחשב במשך תקופה ארוכה כאחת המתכות היקרות ביותר, לכן הוא מסמל עושר, מלוכה, אצולה ועוד.

בתחום האלכימיה הייתה לזהב חשיבות רבה, באשר מטרת האלכימאים הייתה יצירת זהב מיסודות אחרים, כמו למשל עופרת (משימה שאיננה אפשרית אלא בטכנולוגיות מודרניות המכוונות לאטומים בודדים).

זהב
זהב

14. רודיום – 50$ לגרם

רודיום הוא מתכת חזקה, מבריקה בצבע כסוף-לבן ועמידה בפני קורוזיה. לרודיום טמפרטורת היתוך גבוהה וצפיפות נמוכה משל פלטינה. רודיום לא מושפע מחומצות ומתמוסס במי מלך ובחומצה גופריתית מרוכזת בטמפרטורה גבוהה בלבד. בנוסף לכך, רודיום שייך לקבוצת הפלטינה שלה תכונות ייחודיות.

המיצוי התעשייתי של רודיום מורכב מכיוון שהוא מופיע בטבע מעורבב עם מתכות אחרות כמו כסף, פלדיום, פלטינה וזהב. רודיום נכרה במכרות פלטינה ומופק בצורתו החופשית כמתכת לבנה אדישה מבחינה כימית. המפיקה המובילה של רודיום היא דרום אפריקה (80% מהצריכה) ואחריה רוסיה. מקורות נוספים לרודיום הם הרי אורל, צפון ודרום אמריקה וקנדה. כל שנה מופקים 20 טון בלבד של רודיום.

רודיום
רודיום

13. פלטינה – 60$ לגרם

פלטינה היא מתכת מעבר לבנה-כסופה המשתייכת לקבוצת הפלטינה. משקלה הסגולי של הפלטינה גדול מאוד, ורק 2 יסודות אחרים בטבלה המחזורית יותר כבדים ממנה – אוסמיום ו-אירידיום. גם כשנחשפת לאוויר, פלטינה עמידה מאוד בפני קורוזיה, היא לא מתחמצנת אפילו בטמפרטורות גבוהות.

הפלטינה משמשת לייצור תכשיטים יוקרתיים. מחירה גבוה ועולה לפעמים עד פי 2 ממחירו של זהב, כך שהתכשיטים המיוצרים מפלטינה הם מהיקרים בעולם. שימושיה האחרים הינם בכימיה (הפלטינה מסוגלת לזרז תגובות כימיות רבות), ברפואה (בייצור כתרים לשיניים ובייצור תחליפים לעצמות שניזוקו), באלקטרוניקה (לייצור מגעים חשמליים) ובציוד מעבדה.

פלטינה
פלטינה

12. מתאמפטמין – 100$ לגרם

מתאמפטמין (Methamphetamine) הקרוי גם מת’ (Meth) או מתילאמפטמין, הוא סם פסיכואקטיבי ממריץ, ממכר וסינתטי, בעל שימושים רפואיים. בדומה לרוב הסמים הממריצים, בהשפעת הסם חשים אושר והתעלות, ועם התפוגגות השפעתו חשים עייפות ורגיעה. זמינותם של חומרי הגלם של המתאמפטמין והקלות היחסית של תהליך יצורו, הפכו את הסם לפופולרי ונגיש ביותר.

אחד השימושים הראשונים של המתאמפטמין התרחש במהלך מלחמת העולם השנייה על ידי בעלות הברית ומדינות הציר תחת השם פרוויטין. הנאצים חילקו את המתאמפטמין לחייליהם כדי שישמש כממריץ. בייחוד השתמשו במתאמפטמין חיילי האס אס וכוחות הוורמכט בחזית המזרחית.

אחת הסיבות לעלותו הגבוהה היא כמובן האיסור החוקי על הפקה, סחר וצריכה שלו.

מתאמפטמין
מתאמפטמין

11. קרן של קרנף – 110$ לגרם

קרן קרנף – המאפיין הבולט ביותר של הקרנפיים היא הקרן הגדולה שלהם. היא ממוקמת מעל לאף. בניגוד לחיות אחרות בעלות קרן, קרנם של הקרנפיים מורכבת מקרטין בלבד, ואין לה בסיס עצמותי. בקרנם של הקרנפיים משתמשים לשם יצירת ידיות של חרבות ופגיונות בתימן ובעומאן.

הקרנפיים ניצודים בעיקר בגלל שנהביהם המשמשים לצורכי נוי, ריהוט ותעשייה של “תרופות”.

קרני קרנפים
קרני קרנפים

10. הרואין – 130$ לגרם

הרואין (Heroin, diacetylmorphine, diamorphine) הוא סם אופיואידי חצי-סינתטי. בגוף, הוא פועל כמשכך כאבים. הרואין מסונתז ממורפין, שהוא עצמו אחד האלקלואידים הנמצאים בשרף של פרג האופיום.

השימוש בו נעשה למטרות בילוי והנאה, עקב תחושת האופוריה החזקה שהוא מסוגל לגרום. כמו כן, הוא משמש ברפואה כמשכך כאבים חזק. כאשר הוא מופיע כמלח, הרואין נראה כאבקה לבנה. במקרים אחרים, הרואין עשוי להיראות כאבקה חומה-בהירה או כחומר שחור דמוי זפת. ההרואין החום מכונה בישראל “קוק פרסי” (למרות שאין לו כל קשר לקוקאין). הרואין הנמכר ברחוב רחוק מלהיות טהור, והוא מדולל בחומרים שונים כמו אקמול וסוכר ענבים. הרואין ניתן לצריכה בדרכי מתן שונות, כמו הזרקה תוך-ורידית, מתן תוך-נחירי ועישון “הרצה” על נייר אלומיניום. צריכתו ומכירתו של סם זה אסורים במדינות רבות, לרבות ישראל.

הרואין
הרואין

9. קוקאין – 170$ לגרם

קוקאין הוא אלקלואיד טרופאני, סם ממכר ביותר, המופק מעלי צמח הקוקה, שגדל בעיקר בדרום אמריקה באזורים ההרריים של קולומביה, בוליביה ופרו.

עלי הקוקה נקטפים, נגרסים, ומושרים בחומר אתרי כמו מדלל צבע, בנזין, סולר ואחרים. לאחר ההשריה מסננים מהנוזל את תמצית העלים. החומר המתקבל עובר תהליכי סינון ומיצוק בעזרת תוספים שונים עד אשר מתקבלת עיסה לבנה שייבושה מביא לקבלת האבקה הלבנה הגבישית של הקוקאין.

השפעות הקוקאין כוללות המרצה של מערכת העצבים המרכזית, דיכוי התיאבון ותחושת אופוריה ומרץ. בנוסף לכך, הקוקאין מחולל אפקט של הרדמה מקומית, והיה בשימוש לצרכים אלה לפני שהתגלה כסם פסיכואקטיבי.

הקוקאין נחשב “סם של עשירים”, בשל מחירו הגבוה.

קוקאין משמש ברפואה להרדמה, בעיקר בניתוחי עיניים, אף וגרון, אך בשל היותו חומר רעיל וממכר, הפצתו, אחזקתו וצריכתו שלא למטרות רפואיות אסורות כמעט בכל רחבי העולם.

קוקאין
קוקאין

8. LSD (אסיד) – 3,000$ לגרם

LSD הוא סם לא ממכר, וידוע בעיקר בשל ההשפעה הפסיכולוגית שלו, השפעה אשר יכולה לכלול תהליכי מחשבה מוגברים, הזיות עם עיניים סגורות ופתוחות, ניתן לשמוע צבעים או לראות צלילים או להריח מספרים), תחושה של חוסר זמן, מוות אגו, וחוויות רוחניות, LSD מוכר גם בשל תפקידו המרכזי בתרבות הנגד של שנות השישים. הוא משמש בעיקר כאנתאוגן, כסם בילוי, וככלי בטיפול פסיכדלי.

LSD סונתז לראשונה ב-16 בנובמבר 1938 על ידי הכימאי השווייצרי ד”ר אלברט הופמן במעבדות סנדוז בבזל, שווייץ כחלק מתוכנית מחקר גדולה שמחפשת נגזרים רפואיים שימושיים לאלקלואידים של פטריית הארגוט. מאפייניו הפסיכדליים של ה-LSD נתגלו 5 שנים מאוחר יותר, כאשר הופמן בטעות ספג כמות לא ידועה של החומר דרך העור באצבעותיו, כך באופן מקרי גילה את ההשפעה העוצמתית שלו.

מחירו המוערך של LSD הוא 3,000$ דולר לגרם, אשר מספיק ל-10,000 מנות של 100 מיקרוגרם כל אחת.

LSD - אסיד
LSD – אסיד

7. פלוטוניום – 4,000$ לגרם

פלוטוניום (Plutonium) הוא יסוד מלאכותי מתכתי ורדיואקטיבי. הפלוטוניום הוא תוצר לוואי של תהליך הביקוע המתרחש בכורים גרעיניים מסוימים ובחלק מפצצות הביקוע הגרעיני, אולם קיים גם באופן טבעי, בכמויות מזעריות. קרוי על שם כוכב הלכת הננסי פלוטו.

עקב ניסויים בנשק גרעיני שנערכו בשנות החמישים והשישים יש באטמוספירת כדור הארץ כמות מסוימת של פלוטוניום.

פלוטוניום
פלוטוניום

6. פיינייט – 9,000$ לגרם

פיינייט הוא מינרל נדיר במיוחד שנמצא לראשונה במיאנמר (בורמה) בשנת 1950.

במשך שנים רבות היה ידוע רק על שלושה פיינייטים קטנים שקיימים בעולם. לפני שנת 2005 היה ידוע כבר על 25 פיינייטים.

פיינייט
פיינייט

5. טאפייט – 20,000$ לגרם

טאפייט הוא מינרל נדיר במיוחד שנמצא לראשונה בשנת 1945.

בגלל שהוא כה נדיר, הוא משמש אך ורק לצורך אבני חן.

טאפייט
טאפייט

4. טריטיום – 30,000$ לגרם

טריטיום נוצר באופן טבעי בשכבות הגבוהות של האטמוספירה כתוצאה מתגובה בין הקרינה הקוסמית ואוויר. כמו כן טריטיום נוצר כתוצאה מתגובות גרעיניות בכורים לייצור חשמל וכן מפיצוץ פצצות גרעין.

השימוש העיקרי בטריטיום הוא בפצצות גרעיניות, בהן הוא משמש כ’נפץ’ לתגובה התרמו-גרעינית. שימוש נוסף בטריטיום הוא כמקור אנרגיה להתקנים פולטי אור במקומות בהם לא ניתן לשלב סוללות או מקור חשמל אחר.

טריטיום
טריטיום

3. יהלום – 55,000$ לגרם

יהלום הוא מינרל קשה המורכב מפחמן בלבד ונחשב לנקי ומושלם כאשר הוא שקוף לחלוטין.

היהלום הוא הקשה והמבריק שבמינרלים: דרגת הקושי שלו היא 10 – דרגת הקושי הגבוהה ביותר של חומרים בטבע. היהלום נחשב לאוצר טבע והוא ראש וראשון בין אבני החן. למרות השימושים הרבים של היהלום בתעשייה הוא מוכר בעיקר בשל השיבוץ שלו בתכשיטים.

היהלום נוצר בעומק האדמה בעומקים של כ-150 ועד 250 קילומטרים ובטמפרטורות של כ-1000-1200° צלזיוס. תנאים אלו שוררים במעטפת כדור הארץ מתחת ליבשות העתיקות ביותר, כמו למשל בדרום אפריקה, סיביר, מערב קנדה או ברזיל.

יהלומים
יהלומים

2. קליפורניום – 27,000,000$ לגרם

קליפורניום (Californium) הוא יסוד מלאכותי אשר זוהה לראשונה בשנת 1950 ונקרא על שם אוניברסיטת קליפורניה.

הוא משמש כמזהה כסף וזהב במכרות. בנוסף, הוא משמש כמאתר בארות-נפט ומים על ידי מתקן שנקרא “מודד לחות נייטרונים”.

קליפורניום
קליפורניום

1. אנטי חומר – 62$ טריליון לגרם

אנטי-חומר הוא ישות, המורכבת מאנטי-חלקיקים. לאחר גילוי האנטי-חלקיקים, נשקלה בתקופה מסוימת השערה לפיה יש ביקום אזורים שמורכבים מאנטי-חומר בלבד, אולם כיום השערה זו אינה מקובלת. כיום, מקובל להניח שהאנטי-חומר נוצר מיד לאחר המפץ הגדול בשלב הבריוגנזה, ועבר אניהילציה עם החומר שנוצר יחד אתו.

ב-2010 הצליחו חוקרים במרכז המחקר CERN ללכוד לראשונה אטומים של אנטי-חומר ולשמר אותם לזמן קצר באמצעות טכניקות חדשניות שפיתחו. ביוני 2011 פורסם כי מדענים במרכז המחקר CERN לכדו חלקיקי אנטי-חומר למשך יותר מ-16 דקות.

אנטי חומר
אנטי חומר

ראו גם: 6 צמחים רעילים במיוחד אך חוקיים לחלוטין

מקור

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר