16 בעיות שלא נפתרו בתכנית קיש לתיקון רפורמת הקנאביס הרפואי

בענף הקנאביס הישראלי קיבלו בשמחה את הבשורה על התיקונים הצפויים ברפורמת הקנאביס הרפואי, כפי שנחשפו אתמול במגזין קנאביס, אך יש גם מי שחושב ששכחו להתייחס לסוגיות מהותיות נוספות שגרמו מלכתחילה לבעיות בתעשייה, ויש 16 כאלה לפחות…

השבוע נחשפו קוראי מגזין קנאביס לפרטי התכנית לתיקון רפורמת הקנאביס הרפואי. התכנית, אותה ניסח סגן שר הבריאות ח”כ יואב קיש (הליכוד) לאחר דין ודברים עם הגורמים בענף בשבועות האחרונים, תוצג מחר, יום רביעי בבוקר, בועדת הבריאות.

בין השאר מובטחים בתכנית תיקונים לשלל בעיות בענף, כולל היתר שיינתן לשיווק ישיר מהמפעל למטופל, קנאביס במרשם רופא ללא צורך באישור היק”ר, הוצאת CBD וקנבינואידים אחרים מפקודת הסמים, סבסוד ממשלתי חלקי ועוד.

עם זאת, יש בתכנית גם כמה בעיות, למשל כאלו שהיו עוד קודם ולא זכו עדיין להתייחסות בתכנית החדשה (אולי עוד יזכו), וכן כאלו שנוצרו כעת בעקבות השינויים הצפויים לבוא.

1. לא אושרה הפחתת מע”מ ממוצרי קנאביס רפואי. משרד הבריאות אמנם אימץ את שתי ההצעות המרכזיות של מגזין קנאביס להוזלת מחירי הקנאביס הרפואי: התרת שיווק ישיר וגידולי חוץ, אך דחה את ההצעה להוסיף את הקנאביס הרפואי לרשימת “צמחי מרפא”. הצמחים ברשימה זו ניתנים למכירה ללא מע”מ.

2. נותר הפטור לבתי מרקחת ממגבלת-רווח הנהוגה בתרופות. על פי “צו פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים” מחוייבים בתי מרקחת לנתח רווחים של לא יותר מ-17.5% על תרופות מרשם שעלותן מעל 193 ש”ח. עם זאת, למרות שבמסגרת התיקון הקנאביס יינתן במרשם, משרד הבריאות לא יחייב את בתי המרקחת בהגבלה זו גם על מוצרי קנאביס, על אף שהם מרוויחים עד 40% מנתח המכירות של קנאביס רפואי. הסיבה לכך היא שמדובר בהליך ביורוקרטי רגולטורי מורכב שלא סביר שיתאפשר.

3. לא נקבע לוח זמנים. רק חלק מהתיקונים, למשל שיווק ישיר, ייכנסו לתוקף מיד, או לפחות תוך כמה שבועות. שאר השינויים, כולל ייצוא, סיבסוד, ונהלים חדשים רבים נוספים, תלויים במשתנים רבים – אישור בועדות, הסכמת משרד האוצר ועוד.

4. אין חובת שקיפות על נתוני יצרן, מגדל, ארץ ייבוא וכד’ בברקוד. על פי הנוהל החדש יחוייבו היצרנים לשקף בברקוד את מלוא הרכיבים הפעילים במוצר, להציג סמליל רלוונטי למוצרי שעברו הקרנה (ראדורה) ועוד, אך בסעיפים לא מופיעה, לפחות בינתיים, חובה להציג את פרטי מקור ומקום הגידול והייצור.

5. לא ידוע מה יהיה נוסח המתודה הקלינית החדשה. משרד הבריאות קבע כי האחריות על ניסוח המתודה הקלינית לטיפול בעזרת קנאביס רפואי, שספגה ביקורות נוקבות מהמטופלים שכן אינה מבוססת על מדע, תעבור מידי היק”ר לידי הסתדרות הרופאים. האם הר”י יקשיחו את הנהלים ויצמצמו את כמויות הקנאביס הניתנות למטופלים? אי אפשר לדעת, אך זו אופציה אפשרית שדווקא עלולה לפגוע בהם.

6. אין התחייבות למינימום איכות כתנאי לייצוא. משרד הבריאות אמנם קבע כי היתר ייצוא יינתן רק לחברה שתבטיח כמות מינימום של קנאביס לשוק המקומי, אך לא נקבעה במקביל איכות מינימום. לאחר שיינתנו היתרי הייצוא לחו”ל עלולות חברות הקנאביס לשווק את הסחורה האיכותית יותר ברווח גדול יותר לחו”ל ולהותיר בארץ סחורה סוג ב’. עם זאת, ישנה שאלה האם בכלל קיימת אפשרות לאכוף סוגיה כזו.

7. משרד האוצר לא מאשר בשלב זה את העברת 100 מיליון השקלים. משרד הבריאות קבע כי הייצוא לחו”ל יתאפשר רק לאחר שמשרד האוצר יאשר העברת תקציב של 100 מיליון ש”ח, שיופנו לסבסוד כ-20% מעלויות הקנאביס למטופלים. בתגובה לפניית מגזין קנאביס מסר משרד האוצר הבוקר (ג’) כי הוא לא מתייחס לבקשה זו בשלב זה ובכל מקרה בשלב זה אין אישור וכלל לא בטוח שיהיה אישור כזה אי פעם.

8. גובה הסבסוד לא באמת מכסה את עליית המחירים. גם אם אכן יתקבלו 100 מיליון ש”ח מן האוצר, תוכל המדינה לסבסד בעזרת סכום זה רק כ-20% בממוצע ממחיר הקנאביס הרפואי – סכום שלא מכסה את ההפרש של עליית המחירים לעומת האסדרה הישנה. בנוסף, סכום זה יקטן עם הזמן ככל שיגדל מספר המטופלים. גם התכנית המורחבת של משרד הבריאות לקבל בהמשך תקציב של 300 מיליון ש”ח, עשויה להביא לסבסוד של מקסימום 50% ואף הרבה פחות מכך בשנים הבאות אך לא לכסות את ההפרש לעומת המחיר באסדרה הישנה, 370 ש”ח לכל כמות. פיקוח מחירים לא אושר כזכור על ידי משרד האוצר אך נאר כאופציה לדרישה בידי משרד הבריאות אם לא יועבר התקציב לסבסוד.

9. משרד הבריאות עדיין לא אישר את בקשת מגזין קנאביס להארכת תוקף רשיונות מטופלים. הרשיונות למטופלי קנאביס רפואי ניתנים כיום עם תוקף של חצי שנה בלבד, מה שמחייב מטופלים להגיע פעמיים עד שלוש פעמים בכל שנה לרופא פרטי. כל פגישה יכולה להגיע לעלות של עד 2,000 ש”ח לפעמים, כך שהארכת תוקף הרישיון לשנה תחסוך למטופלים לפחות 1,000 ש”ח וניתן להכניס זאת לתוקף באופן מיידי.

10. עדיין אין ייצוא ולא מובטח שיהיה. חברות הקנאביס מתעקשות שהמחירים של מוצרי הקנאביס יוכלו לרדת באמת רק לאחר שיתאפשר להן להרוויח מייצוא לחו”ל. בשלב זה, ולפחות כל עוד משרד האוצר לא יעביר את 100 מיליון השקלים, אין בכוונת משרד הבריאות לאשר ייצוא לחו”ל.

11. אין בנוהל החדש פתרון לאחת הסיבות המרכזיות שהובילו מלכתחילה לעליית המחירים – תכיפות והיקפי הביקורות על היצרנים. אם ישראל תקל בכמות הבדיקות ובחלק מהנהלים, ואם רק תשווה אותם לאלו של משרד הבריאות בקנדה, תוכלנה החברות לחסוך מאות אלפי שקלים בשנה ולהוזיל את עלויות הייצור ובהתאם גם את העלות לצרכן.

12. גידולי חוץ (אאוטדור) יאושרו רק למיצוי ושמנים (API) ולתעשיית התרופות ולא לשיווק תפרחות. התרת גידולי חוץ במסגרת הנוהל החדש היא בשורה מכיוון שמוזילה עלויות ייצור, אך לצד זאת נקבעה מגבלה שמאפשרת זאת לייצור עבור שמנים ומיצויים בלבד. בפורטוגל וקנדה למשל מותר לגדל קנאביס בחוץ גם לטובת שיווק תפרחות ולא ברור מדוע משרד הבריאות מתנגד לזה. יש הטוענים כי גידול קנאביס תחת אור השמש הישיר יוצא איכותי בהרבה לעומת זה שגדל בחממה. בכל מקרה אם הדבר יתאפשר גם הוא יביא להוזלת עלויות ייצור.

13. נוהל שיווק ישיר שלא דרך בתי מרקחת יתאפשר רק למפעלים ובתי מסחר. משרד הבריאות קיבל כאמור את הצעת מגזין קנאביס לאפשר שיווק ישיר “מהמפעל למטופל”, אך אם היה משרד הבריאות מאשר שיווק ישיר גם מהחוליה שקודמת למפעל ולבית המסחר, מתקני הגידול עצמם, ניתן היה להוזיל את העלויות עוד יותר, גם אם זה בודאי ידרוש השקעה מסויימת של מתקני הגידול בחדרים נקיים המיועדים לאריזה.

14. אין התייחסות לנושא הייבוא, שממשיך להיות פתוח ומציף את השוק הישראלי. בשלב זה המטופלים מרוצים מאוד מהייבוא, שבזכותו הם נחשפו למוצרים איכותיים לראשונה. עם זאת, למרות שישראל היא יבואנית הקנאביס הגדולה בעולם בפער של פי 2 מהשנייה ברשימה גרמניה, עדיין ישנו מחסור בקטגוריה הפופולרית ביותר של זני עתירי THC, כך שאין סיבה אמיתית להגביל ייבוא. מצד שני חוששים העוסקים בענף כי אם לא תקבענה מכסות כלשהן או מגבלות על ייבוא, זה יוביל בעתיד לקריסה של עוסקים ישראליים בענף ולהיעלמות תוצרת מקומית מהשוק לאחר שהשוק יוצף בסחורה מחו”ל.

15. אין התייחסות ולא נפתרה בעיית השינועים בהיקף מסחרי. שלא כמו בתרופות, וכן כמו בכספים, דורש הנוהל הקיים כי כל משלוח של קנאביס באופן מסחרי, ממתקני הגידול למפעלים או משם לבתי המסחר ולבתי המרקחת, מחוייב בשימוש ברכבים מיוחדים ומאובטחים ובכמויות קטנות של לא יותר מ-20 ק”ג. תהליך זה לדברי העוסקים בענף מייקר משמעותית את עלויות הייצור ובהתאם גם את העלות לצרכן.

16. לא נפתרה בעיית עלויות הרישיון. עלויות הביקור אצל רופאים, שהיו אמורות לרדת עד 278 ש”ח בלבד בשנה עקב תכנית שאושרה רשמית בכנסת, גבוהות מתמיד. אין ולו רופא אחד כמעט שנותן שירות ברפואה הציבורית כך שהמטופלים נאלצים גם היום לשלם אלפי שקלים בכל שנה לצורך ניפוק רישיון. התכנית להעברת האחריות לניפוק מרשמים לרופאים מומחים תסייע בכך, אך אין בשלב זה לדעת מתי זה באמת יקרה.

נדחו על הסף: רשיונות גידול ביתי, חזרה למחיר 370 ש”ח לכל כמות, ודרישות נוספות שעלו גם מצד המטופלים וגם במסגרת עתירה שמתנהלת בימים אלה בבג”ץ, לא זכו להתייחסות וככל הנראה גם לא יתאפשרו בבחינת “הרכבת כבר יצאה מהתחנה”, כך על פי גורמים במשרד הבריאות.

מחר, ד’, יוצגו בועדת הבריאות עיקרי התכנית, וכן יושמעו חלק מהטענות הנ”ל ועוד, בעיקר מצד בתי המרקחת שמרגישים שנפגעו מהמהלך. הדיון יועבר בשידור חי במגזין קנאביס מחר החל מהשעה 9:30.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר