טוען...

תופעה: שרלטנים מוכרים שמן קנאביס רפואי מזויף

משרד הבריאות אוסר על שימוש בשמן ריק סימפסון לטיפול בחולים – מה שמוביל להתפתחות סצינת הייצור הביתי וגרוע מכך – לשרלטנים שמוכרים שמן מזויף למטופלים. נציגי החולים דורשים כעת להתיר לחברות הקנאביס הרפואי לייצרו באופן מסודר בכדי להקל על השימוש ולמנוע זיופים.

סצינת השימוש בשמן RSO (שמן “ריק סימפסון” בריכוז THC גבוה), לו משוייכות סגולות נוגדות סרטן, החלה להתרחב בישראל בשנה האחרונה, בין השאר עקבות הקמתה של קבוצת המטופלים הישראלית בפייסבוק.

מתן וענונו, מקים מערך לסיוע ועזרה למטופלי קנאביס רפואי יחד עם קרנית ידיד)
מתן וענונו, מקים מערך לסיוע ועזרה למטופלי קנאביס רפואי

למרות שהשמן טרם הוכח כיעיל בחיסול סרטן במחקרים קליניים או בבדיקות מעבדיות תקפות, מטופלים רבים רואים בו לא רק את המזור הטוב ביותר לשלל תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים, אלא כתרופה אקטיבית של ממש למחלה הקשה.

משרד הבריאות הישראלי התיר בעבר לחברות הקנאביס הרפואי לייצר שמן מסוג זה, אך לפני מספר שנים אסר על הפקתו מאחר ואחוזי ה-THC בו גבוהים במיוחד (בין 60 ל-90 אחוז). בעקבות האיסור החלו חולים להכינו בעצמם בהתאם להוראות ההכנה שפרסמנו.

“פגיעה בזכות לקבלת טיפול מציל חיים”

מתן וענונו וקרנית ידיד המקימים כיום מערך לתמיכה ועזרה למטופלי קנאביס בישראל, פנו לאחרונה למשרד הבריאות בדרישה לבטל את הסעיף המתייחס למניעת השימוש בשמן RSO.

קטע מתוך המכתב שנשלח למשרד הבריאות - "פגיעה בזכות החולים לקבלת טיפול מציל חיים" (הוגשה פנייה ליק"ר: להפסיק את האיסור על שמן RSO)
קטע מתוך המכתב שנשלח למשרד הבריאות – “פגיעה בזכות החולים לקבלת טיפול מציל חיים”

“על פי המתווה החדש משרד הבריאות פוסל על הסף ומונע את האפשרות מחולים סופניים (ובכלל) המעוניינים לצרוך שמן קנאביס (RSO), בין לשם טיפול ובין לשם הקלה על תופעות לוואי קשות של הטיפולים או המחלה,” כותבת ד”ר נילי קרקו-אייל, מומחית משפטית בעלת ניסיון רב בתחום, “החלטה זו עומדת בניגוד לעמדתם של גופים מובילים בעולם, ואף אינה עולה בקנה אחד עם עקרון קדושת החיים ועם זכותו של החולה לקבל טיפול רפואי מציל חיים.”

בנוסף לנושא השמן, המסמך שנשלח למשרד הבריאות כלל עוד הצעות לשינויים במתווה הקנאביס של ליצמן, שלטענתם חיוניים למניעת הפגיעה בחולים.

זקוקים לשמן? זהירות משרלטנים

ממידע שהגיע למערכת המגזין, וכן על פי דיווחים של גולשים בפייסבוק, התפתחותו של שוק ה-RSO בישראל הולידה גם לא מעט נוכלים ורמאים, המנסים למכור לחולים שמן מזויף ולברוח עם כספם.

“בחודשים האחרונים נתקלתי במספר מקרים מזעזעים שבהם שרלטנים בחרו לעשות את הגרוע מכל וניצלו את מצוקת החולים ואת תקוותם האחרונה,” מסר ונונו בשיחה שקיימנו עימו הבוקר. “ההמלצה הכללית היא להתרחק מכל מי שמציע למכור את השמן בעבור תשלום, ולפנות לקבוצת המטופלים הישראלית כדי למצוא מתנדב שיעזור לכם בהפקתו.”

ראו עוד:
“שמן קנאביס הציל את חייו של הילד שלי”
איך קנאביס משפיע על חלקים שונים בגוף
טבלה: אילו קנבינואידים מתאימים לאיזו מחלה

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר