שנת מאסר למומחה הצמחים שגידל קנאביס על גג ביתו

חוקר הצמחים הנודע בן ה-70, נסים קריספיל נידון אתמול (ה') לשנת מאסר בפועל, לאחר שנתפס בשנה שעברה מגדל 512 צמחי קנאביס על גג ביתו. טענתו כי גידל את הצמחים למטרות מחקר נלקחה בחשבון, אך בית המשפט החליט לחלט מחצית מביתו הפרטי ואת שני רכביו – בשווי של כמיליון ש"ח.

"קנאביס זה לא סם מסוכן, זה סם מושיע," טוען נסים קריספיל בן ה-70, מחוקרי הצמחים החשובים בישראל ומי שברזומה שלו 13 ספרים ועשרות מאמרים בתחום, לאחר שאתמול הוטל עליו עונש של שנת מאסר בפועל.

כזכור בשנה שעברה נעצר קריספיל בפשיטת משטרה על ביתו במושב תירוש הסמוך לבית שמש. על גג הבית נמצאו 512 צמחי קנאביס אותם לטענתו גידל למטרות מחקר, לצד 20 ארגזים מלאים בתפרחת.

נסים קריספיל נעצר - 500 שתילי קנאביס על הגג
512 צמחי הקנאביס שנמצאו על גג ביתו של נסים קריספיל

אחרי חודש במעצר בית החל משפטו, שנמשך עד גזר הדין שניתן אתמול בבית המשפט המחוזי בירושלים. השופטת חגית מאק קלמנוביץ' התחשבה בטענתו של קריספיל כי מדובר היה בגידול למטרות מחקר ובהסדר טיעון הוחלט להסיר את הטענה כי עשה זאת למטרות רווח כספי.

השופטת חגית מאק קלמנוביץ'
שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חגית מאק קלמנוביץ' (תמונה: אתר בתי המשפט)

אך לצד עונש של 12 חודשי מאסר בפועל שהוטל עליו, שיש שיגידו שהינו קל יחסית למספר הצמחים שנתפסו, הורתה השופטת קלמנוביץ על חילוט של מחצית מביתו הפרטי וכן חילוט של שני רכביו – בשווי כולל של כמיליון ש"ח.

"אני מביע חרטה ורוצה להדגיש שהעבירה שנעברה בתום לב הייתה מיותרת בלשון המעטה ולא הושקעה בה מחשבה," אמר קריספיל בבית המשפט. "מטרתו של המחקר שנעשה בתום לב הייתה לפרוץ דרך חדשה במחקר הרפואי לצריכה של קנאביס שלא ע"י עישון , אלא בדרך של חליטה."

קריספיל אף הציג במשפט את סיפורו הידוע של פרופ' רפאל משולם, שבזמן מחקרו בשנות ה-60 קיבל את התוצרת למחקר מחשיש שהוחרם על ידי המשטרה וניתן לו למטרת המחקר. "פרופ' משולם הוא חלוץ עולמי בחקר הקנאביס ולא יכול היה לבצע את מחקרו אלמלא כמות עצומה של קנאביס שכוחות הביטחו שמו עליה את ידם. גבולות התמימות שלי הרחיקו לכת אבל העבירה היתה יכולה להוביל אותי להכרה עולמית ולפרסים ואז סיפור גידול הקנאביס היה בבחינת אנקדוטה שהייתה מעטרת את המחקר."

עוד טען קריספיל כי קנאביס הוא אינו סם מסוכן אלא 'סם מושיע' לדבריו, וכי צמח הרדוף הנחלים הגדל בכל פינה בארץ מסוכן ורעיל בהרבה אך חוקי לגמרי. "ככל שעוברים הימים ההגדרה סם מסוכן המתלווה בחוק מתחילה להחוויר," אמר. "מעלותיו של הצמח בשיפור חייהם של חולים סופניים אינה מוטלת עוד בספק. עשרות אלפי חולים צורכים אותו במדינתנו הקטנה, וכמה מוזר שלמרות הכל החוק ממשיך להגדיר אותו כסם מסוכ ן ולא כסם מושיע. החזו היהודי עומד להפוך את המדינה למעצמה גדולה של גידול קנאביס ולא יורחק היום שגם הסחר בו יהיה חופשי.

עורכת הדין טלי גוטליב
עו"ד טלי גוטליב, מייצגת את קריספיל: "נערער על טעותו של בית המשפט בעניין החילוט"

עו"ד טלי גוטליב, שייצגה את קריספיל במשפט, בירכה על עונש המאסר הקצר יחסית, אך זעמה על ההחלטה לחלט את רכושו והודיעה לבית המשפט כי בכוונתם לערער לבית המשפט העליון על ההחלטה השגויה לדבריה לחלט את הרכוש.

"הסדר הטיעון המקל מאד מדבר בעד עצמו," מסרה הבוקר עו"ד גוטליב לפניית המגזין. "ברור לכל כי קריספל אינו סוחר סמים. מדובר באוטוריטה בינלאומית בכל הקשור לצמחי מרפא. ספריו הרבים, אנצקלופדיית צמחי המרפא, שלו קנו לו את שמו האדיר בקרב חוקרים ואנשי אקדמיה. קריספל חי בסגפנות כשהוא עורך מחקרי שדה בעצמו. לו היתה השופטת קןראת את ספריו היתה מקבלת שמדובר באיש שטח פנומן המנוסה יותר מכל איש אקדמיה. על טעותו של בית המשפט בעניין החילוט נערער."

נסים קריספיל
נסים קריספיל, חוקר צמחים ידוע, נשפט לשנת מאסר בגין גידול 500 צמחי קנאביס בביתו

בראיון שערכנו עם קריספיל לאחר מעצרו, הסביר מומחה הצמחים מדוע לא הגיש בקשה מסודרת לקבלת רישיון מחקר בקנאביס כפי שעושים אחרים ובחר פשוט לגדל את הצמחים ללא רישיון.

"אני מתעסק במחקר של צמחים כבר למעלה מ-20 שנה, כתבתי 13 ספרים על צמחי בר של ארץ ישראל כמקור לתרופות, אך מכיוון שאין לי תואר ד"ר לא יכולתי לקבל רשיון מסודר לגידול צמחי קנאביס למחקר," אמר. "אז החלטתי שאני לוקח את זה על עצמי ומגדל את הקנאביס על הגג. בסך הכל רציתי לעזור."

קריספיל סיפר שמטרת המחקר היתה לבחון טיפול בחולי סרטן בעזרת חליטת תה, במקום בעישון או בשמן כפי שמקבלים חולים כיום, זאת בעקבות היכרות עם חולת סרטן השד לה רצה לעזור. "זה משהו שמעולם לא ניסו," הוא אומר. "כן ניסו שמנים, טיפות, עישון, משחות, קפסולות ועוד, אבל עם חליטת תה אף פעם לא ניסו זאת. אני לא אוהב עישון, מעולם לא עישנתי בעצמי ורציתי לבדוק אלטרנטיבה."

קריספיל יחל בריצוי העונש ב-31.12 השנה, ובמהלך תקופת המעצר הוא מתכוון לכתוב ספר בו יוצג הסיפור מנקודת מבטו.

הממשלה הבטיחה "לגליזציה תוך 365 ימים" לפני:

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט