‘מצב חירום’ הוכרז בנבאדה – בגלל מחסור באספקת מריחואנה

פחות משבועיים חלפו מפתיחת חנויות הקנאביס החוקיות במדינת נבאדה – והמושל נאלץ להכריז על ‘מצב חירום’ בעקבות מחסור בלתי צפוי בתוצרת למכירה. המשנעים הבלעדיים של הקנאביס מהמגדלים לחנויות הם סוחרי האלכוהול, שפשוט לא עומדים בקצב.

מחלקת המיסוי של נבאדה מדווחת על מחסור חמור בקנאביס למכירה, פחות משבועיים לאחר שנפתחו לראשונה חנויות הקנאביס החוקיות במדינה ו-8 חודשים לאחר אישור הצעת החוק ללגליזציה בהצבעה במשאל עם.

בעקבות המחסור הבלתי צפוי קיבל בסוף השבוע המושל בריאן סנדובל הקריאה לעזרה והכריז על “מצב חירום”, המתיר על פי החוק החדש חלוקת רשיונות פתיחה לחנויות נוספות.

ההודעה של מושל נבאדה על ‘מצב חירום’

אחת הבעיות שהובילו למחסור בקנאביס ב-47 הדיספנסריז (חנויות קנאביס) שהחלו במכירות ב-1 ביולי היא האיסור שחל על מנהלי החנויות למלא מחדש את המחסנים.

הסיבה לכך היא שעל פי הנחיה בחוק החדש מי שרשאי לשנע את הקנאביס מהמגדלים אל החנויות במהלך 18 חודשי הלגליזציה הראשונים, הם אך ורק סוחרים המחזיקים ברשיון לשינוע אלכוהול.

מטרת סעיף זה בחוק החדש היתה “לקדם פיקוח והסדרת שוק המריחואנה בדומה לאלכוהול” ולהגן על החנויות למכירת משקאות משכרים מפני אובדן הכנסה בעקבות הדרישה הגואה לקנאביס – סעיף שהוא המצאה בלעדית של נבאדה ואינו קיים ב-7 המדינות האחרות בארה”ב שכבר אישרו לגליזציה.

מחלקת המס באוצר המדינה הודיעה בסוף השבוע כי סוחרי האלכוהול הפסיקו לפנות בבקשות להנפקת רשיונות שינוע ועצרה החלוקה, מה שהוביל כאמור להפעלת הסעיף של ‘מצב חירום’.

מצב חירום זה יאפשר על פי החוק לנפק רשיונות שינוע למועמדים נוספים כולל כאלו מחוץ לתעשיית האלכוהול וימנע קטסטרופה שתוביל לקריסה של השוק הטרי, כך על פי הדיווח.

“שוק מריחואנה שיתרסק יביא לתוצאות הרסניות,” הסבירה סטפני קלפשטיין, דוברת מחלקת המיסוי של נבאדה. “מס של 15% על גידול המריחואנה מייצר רווחים שהמדינה מפנה לתכניות חינוך ציבוריות ולפיכך עצירה שלו תותיר חור בתקציב בתי הספר.”

“אנחנו ממשיכים לפעול בנסיון לנפק רשיונות שינוע נוספים אבל מרבית המועמדים הפוטנציאליים אינם עומדים בדרישות כרגע,” הוסיפה קלפשטין. “בעלי העסקים בענף השקיעו מאות מיליוני דולרים כדי להקים מפעלים בכל רחבי המדינה, הם הכשירו אלפי עובדים כדי לעמוד בדרישה ואם לא ינופקו רשיונות שינוע בהקדם יאבדו רבים את מקום עבודתם.”

על פי חלק מהדיווחים, מאז נפתחו חנויות הקנאביס הראשונות בנבאדה לפני פחות משבועיים נמכרו קנאביס ומוצריו ב-3 עד 5 מיליון דולר בארבעים אלף מכירות, ששווים למדינה כ-1 מיליון דולר במיסים.

הרווחים ממיסוי עוברים כאמור לתקציבי חינוך במדינה (15% מס גידול) וכן לקופת חסכון של אוצר המדינה (10% מס מכירות).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר