רשמית: ענף הקנאביס הרפואי הוכר כענף חקלאי

משרדי הבריאות והחקלאות מודיעים שישראל מכירה לראשונה בענף הקנאביס הרפואי כענף חקלאי רשמי של המדינה. מדובר בפריצת דרך בהתייחסות של הממשלה לגידול השנוי במחלוקת עד כה, שתאפשר הנחות במחירי המים למגדלים וקבלת תקציבי השקעה ממשלתיים בפרויקטים בתחום.

אחרי עשור של פעילות מוכר לראשונה ענף הקנאביס הרפואי בישראל כענף חקלאי לכל דבר ועניין. משרד הבריאות הודיע הבוקר (ב’) כי הענף יוכר כענף חקלאי ובכך יתאפשר לעוסקים בתחום לקבל הקצאות מים, השקעות רשמיות של המדינה בתחום ועוד.

“במקביל להחלטת שר החקלאות לאשר את הקנאביס כ’ענף חקלאי’, משרד החקלאות, שה”מ – שירותי הדרכה ומקצוע – לצד היק”ר, פועלים יחדיו על מנת ליצור מקצוענות ומקצועיות מובילה,” נמסר הבוקר ממשרד הבריאות.”לפיכך שה”מ מקים צוות הדרכה חקלאי לתחום הקנאביס הרפואי, שימנה כ-12 מדריכים. אנו מודים למשרד החקלאות ולשה”מ על הנכונות לסיוע ולשיתוף פעולה בקידומה של המדיקליזציה של תחום הקנאביס.”

“על פי הנחייתי, גידול קנאביס רפואי על קרקע חקלאית, ברמת איכות רפואי Medical Grade Cannabis, יוכר כענף חקלאי לכל עניין ולרבות לעניין הדרכה חקלאית, השקעות בחקלאות והקצאת מים לחקלאים ולחוות הריבוי והגידול של קנאביס רפואי,” כתב שר החקלאות אורי אריאל.

“למותר לציין כי הגידול יתנהל בהתאם לאמות מידה החקלאיות הראויות (IMC-GAP) שיפורסמו על ידי משרד החקלאות,” הוסיף. “האמור בא בנוסף להגדרת הקנאביס כ’סם מסוכן’ על פי הוראות פקודת הסמים המסוכנים וכן על פי הוראות האמנה לסמים נרקוטיים של האו”ם.”

“כמו כן הוריתי למשרדי ולמנהל המחקר החקלאי להמשיך בשיתוף פעולה בתחום המו”פ החקלאי לקידום המחקר החקלאי והבסיסי והיישומי בתחום הקנאביס,” סיכם.

“זה דבר מבורך שסוף סוף משרד החקלאות מכיר בקנאביס כגידול חקלאי, אחרי ששנים היה פחד והתעלמות מהנושא הזה,” מסר לנו בשיחה מנכ”ל חברת ‘תיקון עולם’ אהרון לוצקי. “עד כה היתה דואליות בהתנהגות הממשלה – שמצד אחד מחלקת קנאביס רפואי ומצד שני מונעת את האפשרות לקבל את המחיר הראוי שניתן למים לחקלאות ולהשתתפות בהשקעות של מרכז ההשקעות.”

אהרון לוצקי
אהרון לוצקי, מנכ”ל תיקון עולם

“עכשיו נפתח פתח לקבל את כל האישורים ככל גידול חקלאי אחר וברור שזה מסייע מבחינה חקלאית,” הוסיף לוצקי. “לנו בתיקון עולם באופן מיוחד זה מסייע במספר דברים, אבל גם לכל הענף זה דבר מבורך.”

עד כה ענף הקנאביס הרפואי לא היה מוגדר כענף חקלאי, מה שמנע ממגדלי הקנאביס לקבל הנחות בהקצאות מים ובתקציבים והשקעות.

“כשהיית מגיע למשרד החקלאות למשל לבקש מכסת מים, התשובה היתה שזה לא גידול חקלאי,” מסביר לוצקי. “מחיר מים לחקלאי הוא מחיר שנע בסביבות 2 ומשהו שקל לקוב מים לחקלאי ובערך 16 שקל לאדם פרטי – כעת המחירים ירדו משמעותית.”

לוצקי הוסיף כי “זה משמעותי מבחינת מרכז ההשקעות – גוף לעידוד השקעות בחקלאות – שעד עכשיו היה בעמדה שהם מוכנים לטפל רק בגידולים מוכרים כגידולים חקלאים. עכשיו הקנאביס נכנס לקטגוריה זאת.”

נושא הגדרת הקנאביס הרפואי כענף גידול חקלאי עמד על הפרק כבר בממשלות קודמות, אך לא אושר בעקבות התנגדות המשרד לבטחון פנים שלא רצה לראות את התרחבות הענף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר