“למען החולים”: האיש שנלחם בחברות הקנאביס הרפואי

עו”ד יניב פרץ לא מפחד לגעת לאחד הענפים הרגישים ביותר בישראל – הקנאביס – ישר בעצבים החשופים. “יש לי עדויות לעבירות פליליות לכאורה שנעשו למען בצע כסף,” הוא אומר ומטיח האשמות בעיקר במשרד הבריאות. “אני פועל בשביל החולים והכל ייחשף בבית המשפט”.

חברות הקנאביס הרפואי בישראל קיבלו את רשיונות הגידול שלהן ממשרד הבריאות בין השנים 2006 ל-2010 באופן שעד היום לא מאוד ברור כיצד הוא התבצע. למרות כתבות תחקיר שכן ניסו להבין אבל לא ממש עוררו דיון ציבורי, הלך הענף וגדל עד שהפך בעולם לשם נרדף לקידמה ואיכות בתחום. אך מאחר ותחום הקנאביס לא נולד עם הולדת “הקנאביס הרפואי” ומאחר וישנם יותר מומחים שלא קיבלו רשיונות גידול מאשר אלו שכן (בעיקר בנסיון עם תוצרת איכותית בחו”ל או בגידול ביתי), רבים ידעו וגם העידו בפני כל שומע, שהקנאביס הרפואי בישראל הוא לא בדיוק “הכי טוב שיש”.

“עבירות פליליות ובצע כסף”

כעת, לאחר כעשור של פעילות, נתקלות החברות לראשונה בטענות רשמיות – וכנראה גם מוצדקות – על איכות התוצרת שלהן. מה שהיה בעבר רק כתבות במגזין קנאביס מגיע עכשיו למיינסטרים התקשורתי וגם, בימים הקרובים, לבית המשפט. בעתירה המדוברת שמגיש ר’, מטופל בקנאביס רפואי שקובע שהקנאביס שהוא ואחרים מקבלים פשוט לא מספיק טוב, הוא גם מראה הוכחות לכך בדמות ממצאי מעבדה על הימצאות חומרי הדברה, עובש ופערים חריגים ביותר באחוזי הרכיבים של הקנאביס הרפואי שניתן לחולים בישראל.

את העתירה, שדורשת לעצור את אספקת הקנאביס הרפואי לחולים, מגיש בשם ר’ עו”ד יניב פרץ יחד עם שותפו עו”ד איתן כבריאן. פרץ, עורך דין פלילי המייצג נאשמים בעבירות קנאביס ואחד מפעילי הלגליזציה הבולטים בישראל בעשור האחרון, הוא גם מטופל קנאביס רפואי בפני עצמו. רקע זה הופך אותו כנראה לאחד האנשים שמכירים את התחום יותר מכולם – נסיון שהוא מנצל כעת כדי לחשוף לראשונה עבירות פליליות שביצעו לדבריו לכאורה גורמים בענף. “יש בידיי ממצאים חמורים ועדויות מתוך החברות לכך שנעשו לכאורה עבירות פליליות, עוולות לפי פקודת הנזיקין ורשימת חריגות מתקנות והוראות – וזאת לשם בצע כסף,” הוא אומר לנו בשיחה שערכנו עימו.

יניב פרץ
עו”ד יניב פרץ – נוגע בעצבים החשופים של ענף הקנאביס הרגיש (צילום: דני גנלין)

בעוד שהן כבר ידעו לנצח מאבקים – ממשרד הבריאות ועד שרא”ל – חברות הקנאביס לא היו מוכנות כנראה להתקפה המפתיעה מצד עורך דין אחד ומרשו. “הנושא הזה חשוב לי מאוד והבריאות של החולים חשובה לי עוד יותר – וזה כל מה שעומד לנגד עיניי,” הוא אומר תוך שהוא מציג בפנינו את עדויות המומחים המעידים בעתירה על קנאביס רפואי שהוא “חומר ללא ערך רפואי” ועל “סכנת מוות לצרכנים”.

“אין הנחיות להדברה”

לעו”ד פרץ, פליליסט ותיק בעל משרד עורכי דין בת”א שהתפרסם בעיקר מייצוג של משפחות פשע מוכרות, יש אמנם נסיון קודם לא קטן עם התחום הפלילי, אך הסכים להעיד שבימים אלו הוא נמצא תחת לחץ אדיר, פניות רבות ומאמץ להשלים את עבודת ההכנה על העתירה.

בניגוד לאופן בו נראים דברים אולי מהצד, הוא מבקש להדגיש שוב ושוב שהעתירה בכלל לא נגד הספקים, אלא נגד החלטת הממשלה, משרד הבריאות, משרד החקלאות והיחידה לקנאביס רפואי (יק”ר). “הטענה העיקרית שלנו היא שמלבד הנחיות ‘לגדל אורגני’ משרד הבריאות לא באמת פעל כדי לבדוק את הספקים כמו שהוא מחוייב לפי כל החלטות הממשלה (החלטות 3609, 1050 וכן 1587). ברור שאם הטענות אותן העלה מרשי היו נבדקות כראוי, אז עוד בשנת 2013 לא היה נשלל ממנו רישיון הגידול הביתי שלו ולא מחולים אחרים.”

חלק נכבד מטענותיו הוא מבסס על השיטה הקנדית בכלל ועל החלטת בית המשפט בקנדה בפרט, שדן באותו נושא בדיוק והחליט בתחילת השנה לצדד במטופלים ולהורות למדינה להתיר גידול ביתי. הממשלה קיבלה את החלטת בית המשפט ואישרה את ההוראה, שנכנסת לתוקפה מחר (24.8). “מומחים בכל העולם קובעים שלא ניתן להעדיף את איכות הגידול ההמוני של הקנאביס על הגידול הפרטי ובית המשפט בקנדה קובע בפסק דין מנומק גם מדוע. אני ממליץ לכל משפטן שרוצה להבין מדוע האיסור על קנאביס פסול מהייסוד לקרוא את פסק הדין בעיון,” הוא אומר.

עוד הוא מציין שבידיו הוכחות על כך ששורה של צעדים הקשורים במשרד הבריאות נעשו בניגוד גמור לחוקי היסוד ושיש בהם פגיעה קריטית ללקוח שלו ולחולים כולם. “משרד הבריאות עושה הכל כדי להסתיר עובדות אלה,” הוא אומר. “החברות רובן ככולן אולי היו הוגנות מספיק לדאוג לפעול לפי תקנים אירופאיים ואחרים, אבל מספיק שמחזור גידול אחד של חברה אחת היה מודבר והנזק הוא עצום ועולה על כל תועלת. האחריות היא בראש ובראשונה של משרד הבריאות – ובהתאם העתירה היא נגדו ולא נגד החברות.”

“החברות מתייפייפות”

אבל גם על חברות הקנאביס ובעיקר על התנהלותן יש לעו”ד פרץ מה להגיד. לאחר שקרא כאן לראשונה במגזין את התגובות הרשמיות שפרסמו החברות לחשיפה לצד תוצאות מעבדות משלהן, הוא נזעק עוד יותר. “אלו דגימות שנעשו על ידי החברות עצמן ולא על ידי גורם חיצוני בלתי תלוי,” הסביר. “זה בחזקת ‘החתול ששומר על השמנת’. חלק מהחברות טוענות שהן אינן מדבירות אבל כשאני מבקש שיפרטו איך הם מתמודדים עם חרקים ונגעים שהם חלק בלתי נפרד מגידול המוני, או שיציגו את רשימת החומרים שהם כן משתמשים בהם – יש אפס תשובות. אבל הקטע הכי אירוני זה שבבדיקה שערכנו יש רק חברה אחת שנמצאו אצלה חומרי הדברה – ואפילו בתגובה הרשמית שהיא עצמה פרסמה אין הצהרה שאומרת ‘אנחנו לא מדבירים’. יותר מזה בתוצאות מעבדה שלהם בעצמם הם מראים שיש שם שרידים של חומר הדברה, אז מה אני אגיד?”

גם לעניין פערי ה-THC בפרחים, למרות שלא מדובר בסכנה כמו בחומרי ההדברה, הוא מבקש להתייחס במלוא החומרה. “חולה שמקבל 50 גרם קנאביס זה בכדי שהוא יצרוך את כמויות הרכיבים הפעילים באחוזים שבהם הם אמורים להופיע. אם חצי ממשקל התוצרת זה ענפים ועלים והחצי השני לא מכיל את האחוזים הנדרשים, אז מה החולים מקבלים כאן בעצם? יש כאן הונאה כפולה לכאורה: גם כספית וגם בריאותית.”

יניב פרץ בערוץ 10
עו”ד יניב פרץ: “החברות מסרבות לקבל את הממצאים, אבל הכל ייחשף בבית המשפט” (תמונה מתוך הכתבה ששודרה בחדשות 10)

בתשובה לטענות חברות הקנאביס כי דרשו לקבל את מספרי הדגימה והטענות על כך שהוא מסרב לכאורה לתת אותם, הוא מזדעק: “קודם כל הם מעולם לא פנו אליי ויתרה מזאת כששלחתי להם את הממצאים עם שליח הם סירבו לחתום או לקבל את המסמכים. זה ‘על ראש הגנב בוער הכובע’ קלאסי. חברת תרופות בחיים לא היתה מסרבת לקבל מכתב כזה. רק זה מראה משהו לא? פתאום אני רואה שבתגובה שלהם הם כותבים שעצם פרסום התגובה בא בעקבות שידור הכתבה בנושא בערוץ 10. הרי ידעתם את זה עוד לפני ערוץ 10 אז למה להתנהג כאילו לא? אפילו הכתובת של העסק שלהם שהם מפרסמים בגלוי כלל אינה קיימת. יש כאן התנהלות חשודה לכל הפחות אבל לגופו של עניין יש לי בשורה לחברות הקנאביס – מהלך כל הבדיקה תועד ונמצא ואף קיים בצילומים שיסבירו לכם בדיוק את מה שאתם לכאורה מסרבים לעשות – לקחת אחריות.”

לא קונספירציה

“אני שומע חולים שמצד אחד חוששים שמא הם צרכו בעבר חומרי הדברה מסוכנים ולא יודעים מה לעשות עם הקנאביס שנמצא אצלם היום – ומצד שני כאלו שמפחדים שבעקבות העתירה תיעצר האספקה והם יפסיקו לקבל את התרופה שלהם,” הוא אומר ומבקש למסור מסר למטופלים. “לאלו אני רוצה להגיד שהדרישה לעצור את האספקה היא זמנית בלבד וכחלק מבדיקה נרחבת לכל הספקים – בדיוק כדי להסיר את החששות האלה. מעבר לזה המטרה היא להכיר בזכות הגישה של חולים לגדל בעצמם קנאביס רפואי איכותי, נגיש ונקי ממזיקים ומחלות צמחים. אם יש חולים שלא יוכלו או לא ירצו לגדל בעצמם נפעל כדי שהם יוכלו לקבל קנאביס באיכות הגבוהה ביותר ולבצע בדיקות תכופות לאיכות הקנאביס שהם מקבלים בעצמם.”

את כל זה עושה לדבריו עו”ד פרץ אך ורק למען בריאות החולים. “הגיעו לאוזניי שמועות על אנשים שחושבים שמישהו עומד מאחורי, שמועות על זה שמדובר בקונספירציה של משרד הבריאות לסגור את הענף. ממש לא. אני בעצמי מטופל ברשיון אז האינטרס שלי הוא האינטרס של החולים ללא יוצא מן הכלל. מי שעומד מאחוריי הוא הלקוח בלבד, שדרך אגב מרוצה מאוד. אני יודע שהוא סומך עליי במאה אחוז שאני עושה את מה שאני חושב שנכון וראוי לעשות. אני בטוח גם שבית המשפט יסכים איתי, ואת זה עוד כולם יראו בעזרת השם.

מחברת “תיקון עולם” ביקשו להגיב לכתבה: “אנו שוללים לחלוטין את הממצאים,” מסרו וצירפו את בדיקות המעבדה שערכו עבורם במעבדות “מילודע”. “אנו כופרים בטענות על חומרי ההדברה כמו גם על הפערים באחוזי הקנבינואידים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר