“קנ” לשקיפות – פורסם פירוט התקציב של עלה ירוק

למרות תקציבי הבחירות העצומים שמקבלות המפלגות בישראל, הן כלל לא נדרשות לפרסם פירוט הוצאות שיצדיק את הכסף. בפעם הראשונה אי פעם, מפלגת עלה ירוק מפרסמת את פירוט התקציב המלא.

לקראתה של כל מערכת בחירות, המדינה פותחת את ברזי התקציב במלוא העוצמה, לפחות למי שכבר היה בכנסת בפעם הקודמת. כל מפלגה שנכנסה לכנסת בקדנציה הקודמת, זכאית לתקציב בחירות שמנמן בו תוכל להשתמש כדי לנסות לזכות שנית בלב הבוחרים. אם חשבתם שמדובר בכמה מאות אלפי שקלים בודדים, כדאי שתחשבו שוב.

אז בכמה מדובר בכלל?

תקציב הבחירות נע בין מיליוני שקלים בודדים לבין עשרות מיליונים (שהולכים למפלגות השלטון הגדולות). למרות הסכום האסטרונומי, המפלגות אפילו לא מחויבות להסביר ולפרט מה הן שואפות לעשות עם כל הכסף. בהתאם להיתר זה, הן אינן מפרסמות פרטים אלו לציבור.

כאשר סכומים כל כך גדולים עוברים ידיים ללא פיקוח, נוצרת אי שקיפות שמונעת מהציבור הבוחר לפקח על נבחריו ומקל על פוליטיקאים לבצע מעשי שחיתות רחוק מהעין, אם יבחרו לעשות כן.

רוצים במספרים?

גם זה בטח יעניין אותך
בחירות 2015 - ברזי התקציב פתוחים
בחירות 2015 – ברזי התקציב פתוחים

אם תיכנסו כעת לאתר מפלגת “הליכוד” או “העבודה“, לא תצליחו למצוא את פירוט התקציב המנופח שלהם, אשר כפי שאמרנו לא פורסם לציבור. גם “יש עתיד” ו“הבית היהודי” מגלגלות תקציב בחירות של עשרות מיליוני שקלים ללא כל שקיפות או דאגות. למעשה, ואולי תופתעו לשמוע, שום מפלגה מעולם לא פרסמה את פירוט תקציב הבחירות שלה לציבור.

בתחילת קמפיין הבחירות, חרטה מפלגת עלה ירוק על דגלה את ערך השקיפות המלאה. חברי המפלגה מחויבים למסור פירוט מדויק על כל שקל המגיע לקופת המפלגה ועל אופן השימוש בו, כדי ליצור מודל אמין ופתוח יותר למפלגה בפרט ולפוליטיקה בכלל, “פוליטיקה חדשה” אם תרצו. כעת, לאחר שקמפיין הגיוס הגיע למימון של 160 אחוזים, עמדה המפלגה בהבטחתה ופרסמה לציבור את פירוט התקציב המלא, בעדכון שנערך בעמוד הקמפיין.

יעד הגיוס החדש – 385,000 ש”ח

את פירוט התקציב ביחד עם פירוט ההוצאות המדויק, תוכלו לקרוא כאן אצלנו וגם בעמוד הקמפיין באתר הד-סטארט – שימו לב כי בגרסת המובייל של האתר לא ניתן לצפות בפירוט ולכן יש להיכנס דרך מחשב.

"קנ" לשקיפות - פירוט התקציב המלא
“קנ” לשקיפות – פירוט התקציב המלא

הדפסת חולצות וסטיקרים, הקלטות סאונד, הפקת סרטון הגיוס עצמו, אגרות שליחויות, הוצאות משפטיות ועוד. כל שקל ושקל אותו מבקשת המפלגה מהאזרחים, מוסבר ומנומק בצורה ברורה. מפלגת עלה ירוק עושה היסטוריה בפירוט מלא של תקציב הבחירות. עכשיו נותר לחכות ולראות האם המפלגות הגדולות יאמצו אליהן את קונספט השקיפות או יעדיפו לשמור אותנו, האזרחים, באפלה שהתרגלנו אליה.

ראו גם:
סקר חדש: עלה ירוק בכנסת עם חמישה מנדטים
תלונה נגד ערוץ הכנסת: חשד להטיית סקרי בחירות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר