קניית נייס גאי באינטרנט – כל אחד יכול

תופעת השימוש בחומרים סינטטיים כתחליף לשימוש במריחואנה וחשיש הולכת וצוברת תאוצה, בעיקר בזכות האינטרנט והפייסבוק ועל אף הנסיונות הכושלים של גורמי האכיפה והרשות למלחמה בסמים. יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, חושב שלגליזציה של קנאביס היא לא הפתרון. ג’ון האפמן, ממציא הסמים הסינטטיים, חושב שכן

“לגליזציה של קנאביס לא תפתור את בעיית סמי הפיצוציות,” הצהיר בבטחון יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, ימים ספורים לאחר אישורם של החוקים החדשים למלחמה בתופעת הסמים הסינטטיים שנמכרים באופן חופשי לכל דורש.

“בעקבות החוק החדש לשוטרים יש כלי שנקרא ‘תפיסה והשמדה’,” הסביר גלר. “המשמעות היא ששוטר יכול להיכנס לכל פיצוציה ולקחת כל חומר החשוד שעלול לגרום לסכנה.”

“הפתרון של לגליזציה נשקל על ידינו בכל ההיבטים האפשריים ונשלל לחלוטין. הסכנות והנזקים בשימוש במריחואנה הוכחו מעל לכל ספק,” אמר. “אני מדבר על פגיעה בפריון, פגיעה בגדילה, נזקים מוחיים מאוד מאוד קשים, סטלנים שלמעשה לא מתפקדים…”

צפו:

במשך שנים נמכרו הסמים הסינטטיים המסוכנים בכל פינת רחוב ובאופן חופשי ולמשטרה לא היו הכלים להתמודד עם השינויים המזעריים שעשו היצרנים בהרכב החומר, כך שבזמן שחברי הכנסת מצביעים בעד הוצאת חומר מסויים מהחוק, הכימאי כבר הכין שני חומרים אחרים, חוקיים לחלוטין.

החוקים החדשים, שאושרו כאמור בחודש אוגוסט 2013, מאפשרים לכל שוטר לעצור כל בעל חנות ולהחרים את מרכולתו במידה ועולה חשד כי מדובר ב”חומר מסוכן”. בניגוד לניו זילנד, שם מצאו פתרון יצירתי יותר והפכו את הסמים הסינטטיים לחוקיים בהגבלות מסויימות, בישראל כפי הנראה מבינים רק כוח.

החוק החדש אושר בקול תרועה גדולה והיה אמור, לפחות לדברי המחוקקים, לעצור לחלוטין את המסחר החופשי בסמים הסינטטיים שנמכרו בחנויות בכל פינת רחוב. על אף שבחודש פברואר 2014 לבדו פורסמו מספר דיווחים על תפיסות של עשרות ומאות קילוגרמים של סמי פיצוציות, נראה שדבר לא עוצר את התופעה.

ראו: בוף נייס גאי – חשיש מזויף מציף את ישראל

כפי שהוכח לא אחת בעבר, גורמי האכיפה נמצאים הרחק מאחור במרדפם מול הטכנולוגיה. יצרני וסוחרי הסמים הסינטטיים עברו מהרחוב לסחר בטלפון ובאינטרנט – מקומות אליהם אף שוטר אינו יכול להגיע – ובדיקה קצרה בגוגל ובפייסבוק מציגה תמונה ששווה יותר מאלף מילים.

כך נראה חיפוש הביטוי “נייס גאי” בפייסבוק:

נייס גאי
חיפוש “נייס גאי” בפייסבוק

ויש שהגדילו לעשות ואף מוכרים שקיות עם החומר הסינטטי עצמו, ועוד תחת הכינוי “קנביס רפואי”.

באחד מאותם דפים אף מוצע למכירה החומר ‘5F-PB-22’: נגזרת של החומר המקורי, שכבר הוצא מהחוק, ה-‘JWH-018’, שנקרא על שמו של ג’ון האפמן, מי שייצר את התרכובת וטען בראיון ש”זה כמו לשחק רולטה רוסית – בגלל שאתה פשוט לא יכול לדעת מה עומד לקרות.”

סמים סינטטיים למכירה
סמים סינטטיים למכירה בפייסבוק

“אם בוחנים את העניין מבחינת הזיקה שבין ה-JWH לקולטנים, אזי החומר הזה משפיע על הקולטן CB1 בעוצמה גבוהה פי 10 מ-THC,” הסביר האפמן. “האנשים האלה יודעים היטב שהחומרים האלה מסוכנים לשימוש. הם כמו סוחרי סמים מהסוג הגרוע ביותר שדוחפים בכח קוקאין, קריסטל מת’ ושאר חומרים איומים ונוראים.”

ראו: האמת על נייס גאי וסמי פיצוציות – מהאיש שהמציא אותם

ג'ון האפמן - ממציא הסמים הסינטטיים
ג’ון האפמן – ממציא הסמים הסינטטיים

האפמן, בניגוד ליאיר גלר, דווקא חושב שהפתרון היחיד להפסקת השימוש באותם חומרים סינטטיים, היא לגליזציה של קנאביס. “הבנתי שלגליזציה של מריחואנה היא הפתרון היחיד למניעת התפשטות השימוש בסמים הסינטטיים – צריך לעשות לגליזציה ולמסות את הקנאביס כך שהמדינה גם תרוויח כסף,” אמר.

לצד האפמן ואל מול טענתו של גלר, עומד ההגיון הבריא של כל אדם בר-דעת: צעירים ומבוגרים כאחד נהנים “לתפוס ראש”. בין אם זה בריא, נכון וראוי או לא, אלו העובדות בשטח. ניתן להמשיך ולנסות “להילחם” בתופעה בעזרת משטרה, אכיפה וחוקים חדשים (שיטה שנכשלה לחלוטין) או שאפשר להתחיל להתקדם לעבר מדיניות סובלנית כלפי השימוש בקנאביס, שבוודאי תפחית – אם לא תעלים לחלוטין – את השימוש באותם חומרים סינטטיים.

בינתיים, עד שממשלת ישראל תפנים את העובדות הפרוסות לפניה ותבין שבמקום לרדוף אחר היצרנים והצרכנים עדיף לקדם רגולציה ופיקוח מסודר של המדינה על המוצר, כל אחד יכול להזמין באופן חופשי חבילת ‘נייס גאי’ סינטטית אליו הביתה. כידוע, סוחרי סמים, בניגוד לחנויות מפוקחות, אינם דורשים לראות תעודת זהות לפני הקנייה…

וקצת צחוקים כי חשוב לשמור על האופטימיות:

ראו גם: מה הקשר בין חוק סמי הפיצוציות לרדיפת הנאצים?
ראו גם: עזבו את מיסטר נייס גאיי בשקט!
ראו גם: קנה חשיש בפייסבוק, קיבל שוקולד פרה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר