"קנאביס לעשירים בלבד": מרפאות הכאב סגורות – חולים משלמים בפרטי

דיון סוער בועדת הסמים: בתי החולים הציבוריים מסרבים לקבל מטופלים המעוניינים ברשיון קנאביס רפואי למרות הנחיות שניתנו בעל פה על ידי משרד הבריאות. בעקבות זאת נוצר שוק אפור של חברות פרטיות שמרוויחות מיליונים על חשבון חולים. יו"ר הועדה ח"כ זנדברג נזפה קשות בנציגי היק"ר על אי העמידה בהבטחות להכשיר רופאים שינפקו רשיונות קנאביס לחולים.

בדיון מעקב שנערך הבוקר (ב') בועדת הסמים של הכנסת עלו שלל נושאים בעייתיים בתחום הקנאביס הרפואי, בראשם חסימת הגישה של חולים מקבלת טיפול בקנאביס רפואי במרפאות הכאב הציבוריות – מה שמוביל אותם לשלם עד אלפי שקלים לחברות פרטיות. עוד עלו טענות כלפי זמני ההמתנה לתשובות מהיק"ר וכן קשיים של רופאים מול מטופלים ומול משרד הבריאות.

"יש חסימה במרפאות הכאב מפני חולים המעוניינים בטיפול קנאביס רפואי," פתחה היו"ר ח"כ תמר זנדברג את הדיון, שנמשך בנושא זה כבר קרוב לשנתיים. "שמענו כאן שוב ושוב על מרפאות כאב שסוגרות את שעריהן מפני הענקת טיפול רפואי לאנשים הזקוקים לכך. הן מודיעות בשלטים, בהקלטות או בעל פה שהן לא מעוניינות להעניק טיפול בקנאביס רפואי. לא מדובר בשיקול דעת של רופא מטפל שרואה את החולה ומחליט, אלא בחסימה קטגורית, א-פריורית, שאומרת בעצם למטופל 'לך מפה, אתה לא רצוי פה'. התרשמנו שזה נעשה למורת רוחו של משרד הבריאות, אבל זו המציאות. לא ייתכן שמשרד הבריאות באוזלת יד מול הגופים שהוא אמור להיות הרגולטור שלהם, קופות החולים."

שלומי סנדק: "אנו נתקלים בסירובים מבתי חולים, למשל בית חולים 'העמק', בית חולים 'השרון'. אופתע אם יהיו יותר מאישורים בודדים לקנאביס רפואי מבית חולים השרון. הם לא ממליצים על קנאביס רפואי. עכשיו מתחילים מקרים בודדים של אישורים באיכילוב. לא מתל השומר, לא באסף הרופא, רק במחלקה האונקולוגית אבל לא במרפאת הכאב. שם במפורש אומרים שלא. אני לא מפנה מטופלים למרפאות כאב כי הם לא מקבלים שם."

"קנאביס רפואי לעשירים בלבד"

אורן ליבוביץ': "היחידה לקנאביס רפואי הקימה בעצם שוק אפור ושחור, עשתה קפיטליזציה של רופאים פרטיים שמרוויחים 1,000-1,500 ש"ח על חולים שנתקעים במרפאות הכאב ונאלצים להגיע לרפואה הפרטית. וזה המקרה הטוב. הבעיה היא לא הם, אלא נוכלים שרוכבים על המחסור הזה, חברות שעושות מליונים על השטח האפור הזה, ממנות רופאים משלהם ומטפלים בחולים בסכומים של עד 10,000 ש"ח. כל עיכוב, כל המתנה בהסמכת הרופאים אתם ממשיכים לתחזק תעשייה של שוק אפור שעושה מיליונים. בפועל מרפאות הכאב עדיין סגורות כלפי מי שמעוניין בקנאביס רפואי, כך גם בשיחה שהקלטנו אתמול מול בי"ח העמק בעפולה. למרות הצהרות משרד הבריאות על כך שהוא מורה למרפאות הכאב לקבל את המטופלים, בפועל לא נשלחה הוראה מפורשת בכתב. אז מילא הרופאים שמרוויחים, מילא החברות שמרוויחות מיליונים, אבל מה שנוצר פה זה מקרה של 'קנאביס רפואי לעשירים בלבד'. רק מי שיש לו כסף ללכת לרופא פרטי יכול לקבל קנאביס רפואי. מי שאין לו כסף רואה קיר במרפאת כאב ציבורית. זו אפליה מהסוג הגרוע ביותר. הכשרתם 69 רופאים בקורסים, אז תסמיכו אותם להתחיל לנפק רשיונות. לא צריך לחכות עד שתיכנס הרפורמה בשביל לאפשר לרופאים לרשום קנאביס רפואי. חברות לוקחות 8,000 עד 10,000 ש"ח בשביל להפנות אותו לרופא. על בור אפור במשרד הבריאות חברות מרוויחות מיליונים."

"שמענו על התופעה הזו אבל אנחנו לא יודעים מה ההיקף ולא מכירים את הרופאים האלה," הסבירו מנהלי יק"ר יובל לנדשפט וד"ר מיכאל דור. "נודע לנו על חברת 'פסגה' מהאתר של אורן ואנחנו מבררים את העניין. אנחנו בודקים מול המשטרה ומול גורמים משפטיים במשרד הבריאות האם מדובר בנוהל תקין או לא. היו מקרים כאלה בעבר שהגיעו לפתחנו ולאחר בדיקה של המשטרה הם הפסיקו את הטיפול. אנחנו נגד הפעילות של החברות האלה."

בדיון השתתפו חולים שסיפקו עדויות מרגשות ביותר על הדרך שעשו מהטיפולים בכדורים, מורפיום ותרופות אחרות, עד שקיבלו את רשיון הקנאביס הרפואי. "לא רציתי לקבל קנאביס רפואי בהתחלה, לא ידעתי איך להתמודד עם זה," אמר שלומי, מטופל מזה מספר שנים. "אף אחד לא אמר לי שזה יעזור לי. עד שאחות מרמב"ם, מירי אוגינץ, אמרה לי שזה יציל אותי. צחקתי לה בפנים 'פרח יעזור לי? אני משתמש במורפיום'. הקנאביס הזה מחק לי 62 כדורים! לפני זה קיבלתי 1,000 מ"ג ליריקה ביום. קנאביס זה דבר שאם הייתי מקבל אותו בהתחלת התהליך לפני שדחפו לי כדורים, אולי כן הייתי מצליח לשקם את עצמי. היום אני לא לוקח כדורים בכלל. למה מונעים טיפול מאנשים? כי כתוב על זה קנאביס רפואי? כי יותר קל למכור תרופות? אני הייתי חלק מתהליך של הכנסת 'סייקי', המשאף של 'טבע', ואני אומר לכם זה בולשיט. נתנו לי דיסקית שנכנסת במשאף, אני לוקח שאיפה, האחות מסתכלת עליי, יושבים עשרים דקות בודקים אותי, שאלו אותי איך אני מרגיש, האמת הרגשתי טוב יותר קודם. כשדיברתי בצד עם הבחור מהחברה הבנתי שמכניסים לנו משאף של 'טבע' בדלת האחורית. אני לוקח היום כמה פרחים, מערבב ביניהם, יש לי תרכובת של עצמי שטובה לי. אם אני לא עושה את זה אני לא יוצא מהבית. זמני ההמתנה ביק"ר הם בלתי אפשריים, מחכים שעתיים, אלה החיים שלי."

"משהו דפוק במשרד הבריאות"

ד"ר איליה רזניק, מנהל רפואי במכון לנוירולוגיה: "אני כאן כנציג פורום של רופאים שמתעסקים עם קנאביס ואני רוצה להציג את הקושי הרב שלנו כרופאים. כל המשרדים של התיווך זה הכל בגלל בעיות של רופאים. אני רוצה לבטא את הכאב הזה שלנו כרופאים, אנחנו מיואשים לגמרי מהתנהלות היק"ר, שהיא נורא ואיום. כל עוד זה יימשך יהיו עוד הרבה משרדי תיווך כאלה, וזה רק קצה הקרחון. כמעט כל יום אני מגיש בקשה או חידוש לקנאביס למשרד הבריאות, וזה קשה. כל הרופאים שאיתם דיברתי מיואשים. אחרי שכבר הכרנו את המטופל, צריך להוריד תוכנה, להכניס פרטים למחשב, להדפיס דפים, לחתום, להחתים את החולה, להתקשר למשרד הבריאות לוודא שקיבלו את זה, לשלוח מכתב רשום – ואחרי כל זה במשרד אומרים שזה לא מתקבל. משהו דפוק במשרד הבריאות. אם אצטרך להעסיק מזכירה שתתעסק בזה לאן יתגלגל התשלום של המשכורת שלה? למטופל. אם זה יימשך לא יהיו רופאים שיגישו בקשות. לא ייתכן שיהיה קו אחד לכל מדינת ישראל להשיג את היחידה לקנאביס רפואי. למה רופא צריך להמתין שעתיים על הקו כשהוא פונה ליק"ר? מזה נובעים כל חברות התיווך האלה. זה באמת עוקץ של חולים, אבל אני כמטפל מאוד מנוסה אני חסר אונים. אנחנו מדינת סטארט-אפ? זו בושה וחרפה."

יובל לנדשפט הגיב על הטענות שעלו בדיון וניסה להסביר את הסיבה לכך שלא מכשירים את הרופאים החדשים – אלו שכבר עברו את הקורס – לספק רשיונות קנאביס רפואי: "אנחנו מאמינים שקנאביס צריך להיות טיפול קו אחרון, אחרי מיצוי הטיפולים המקובלים. בנוגע לטענות שעלו אגיד מדם לבי שבאווירה של התלהמות נגד עובדי ציבור ומערך רפואי – ויש לנו מכתבים מרופאי כאב שסובלים מאלימות מילולית – יש הימנעות וחוסר רצון של רופאים לטפל בקנאביס. לגבי מרפאות הכאב – ברור לנו שהתהליך הוא לא הוקוס פוקוס ויצירה של קאדר גדול של רופאים הוא חלק מתהליך המדיקליזציה שאמור להיות מושק בסוף השנה".

כשנשאל לנדשפט מדוע יש להמתין עד כניסת הרפורמה בשביל להתיר לרופאים להתחיל לספק רשיונות, בדיוק כפי שמספקים כבר היום רופאים אונקולוגיים, השיב כי "הנושא עדיין נמצא בבחינה, המדיקליזציה הוא תהליך מורכב וכחלק מההכשרה של רופאים צריך לפתוח את כל התיקים הרפואיים הקיימים ולכן התהליך הוא עוד בבחינה ולכן לא ניתן להפעיל את הרופאים. לא הסתיים תהליך ההכשרה כי לא הושלם תהליך מחשובי ולא נערך המפגש החמישי והמסכם. ההסמכה תיערך במפגש החמישי, שבו יקבלו כרטיסי מנהל ובעזרתם הם ייכנסו למערכת ובעזרתם הם יוכלו להנפפיק רשיון ומרשמים חודשיים. זה עדיין לא קיים."

"מזלזלים בועדה"

לקראת תום הדיון נזפה יו"ר הועדה ח"כ זנדברג במנהל היק"ר לנדשפט: "את מה שאמרת עכשיו אני לוקחת כזלזול בועדה, פשוט ככה. זו פעם שלישית שאני מפנה אליכם את השאלה ופעם ראשונה שאני נתקלת בהמצאה הזו שהרופאים לא הוסמכו. מאיפה צץ 'המפגש החמישי' פתאום שלא שמענו עליו עד היום? אתה עושה ממני צחוק ומהכנסת. התשובה הזו מעולם לא נשמעה בועדה והשאלה עלתה כאן לפחות ארבע פעמים. אני לא יודעת מתי המצאת את ההנחיה הזו. זה זלזול בועדה. אני ממש מבקשת ממך למסור מידע אמיתי שאתה אמון עליו, איפה נמצא המחסום להסמכת הרופאים. המידע הזה ייבדק ואני מזהירה אותך – אתה נמצא בדיווח לכנסת מתוקף תפקידך. למה המידע הזה לא נמסר לועדה? שאלתי את השאלה מדוע הרופאים לא מקבלים הסמכה כבר מספר פעמים. או שמסרת לי מידע לא נכון בעבר שזה חמור, או שאתה ממציא מידע חדש שזה עוד יותר חמור. אני מזהירה אותך פעם אחרונה, אתה בתפקיד, אנחנו לא חברים. הועדה כאן מפקחת על העבודה שלך. שאלנו כבר כמה פעמים מדוע הרופאים לא יכולים לנפק את הרשיונות."

ח"כ זנדברג סיכמה את הדיון: "אני מבקשת ממשרד הבריאות לקבל פילוח של כל האישורים לפי בתי חולים ומרפאות. משרד הבריאות טוען שאין מרפאות כאב שסגורות בפני אנשים שמבקשים קנאביס רפואי. אנו מבקשים לבדוק זאת. משרד הבריאות טוען שהשלטים לפיהם לא מקבלים מטופלי קנאביס אינם משפיעים. לנו ברור שהם משפיעים. השאלה עד כמה? הוועדה מבקשת תשובת שר הבריאות או מנכ"ל המשרד בעניין הסמכת הרופאים למתן אישור לקנאביס רפואי. כן נדרשת התייחסות השר או המנכ"ל לשאלה מה נעשה עם מרפאות שממשיכות להודיע בשילוט או בהקלטות, שהן אינן מאשרות קנאביס רפואי. הוועדה תקיים דיון על הבירוקרטיה, על כך שאין לרופאים גישה לטפסים הנדרשים, שיש רק קו טלפון אחד שזמן ההמתנה בו הוא בין 40 דקות לשעתיים, על תלונות רבות שטפסים שמולאו ונשלחו 'לא הגיעו' ליעדם. הוועדה מבקשת פילוח מומלצי קנאביס לפי מרפאות, כדי לבדוק כמה מרפאות מנסות 'להבריח' חולים וכמה הן מצליחות בכך. הוועדה פונה לשר ולמנכ"ל ומפצירה בהם להעניק לרופאים שסיימו את ההכשרה את הזכות להעניק רישיונות. אם זה לא קורה, הוועדה רוצה לדעת למה. יש אלפי פניות שמחכות במערכת, יש מספר טלפון אחד עם זמני המתנה ארוכים ומתקבלים פקסים בלי שהשולח יכול לדעת שאכן התקבלו. התקיימה בשבוע שעבר פגישת השר עם בכירי משרדו שבה ביקש מהם להביא פתרונות למצב הזה, והוועדה מבקשת לקבל לידיה עדכונים."

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט