קנאביס לטיפול במאניה דיפרסיה

במאמר שפורסם בירחון המחקר הפסיכיאטרי בארה”ב, דווח כי אנשים אשר סובלים ממאניה דיפרסיה אשר השתמשו במהלך חייהם בקנאביס, מציגים התנהגות נוירוקוגנטיבית טובה יותר בהשוואה לאלו שלא צרכו קנאביס כלל.

‘מאניה דיפרסיה’, או ‘הפרעה דו-קוטבית’ (באנגלית Bipolar Disorder), היא הפרעה נפשית שהחולה בה סובל מתנודות קיצוניות ומחזוריות במצבי הרוח, ללא תלות הכרחית בנסיבות הסביבתיות. זו הפרעה אפקטיבית, כלומר קשורה למצב רוח. בזמן ההתקף נע מצב הרוח של החולה בין מאניה – מצב רוח מרומם באופן קיצוני – לבין דפרסיה, כלומר דיכאון. תפוצת ההפרעה מוערכת בכאחוז אחד בקרב האוכלוסייה בארצות המערב. היא תוארה בתרבויות שונות במהלך ההיסטוריה. אנשי שם רבים – מוזיקאים, סופרים ומנהיגים – סבלו מהפרעה

הפרעה דו-קוטבית - מאניה דיפרסיה
קנאביס יעיל לטיפול בסובלים מהפרעה דו-קוטבית

מחקר שנערך בבית החולים “Zucker Hillside” ובהשתתפות חוקרים מבית הספר לרפואה “הר סיני” ומהקולג’ לרפואה ע”ש אלברט אינשטיין בניו יורק, השווה בין 50 אנשים הסובלים מהפרעה דו-קוטבית ובעלי עבר של שימוש בקנאביס מול 150 אנשים הסובלים מהפרעה דו-קוטבית וללא היסטוריה של שימוש בקנאביס. בין שתי קבוצות האנשים לא היו הבדלי גיל, רקע גזעי ותרבותי או רמת השכלה.

החוקרים מצאו כי המטופלים אשר להם היסטוריה של שימוש בקנאביס, הציגו יכולות קוגנטיביות טובות יותר מהמטופלים ללא היסטוריה של שימוש בקנאביס, על אף שלא נמצא הבדל ברמות ה-IQ בין שתי הקבוצות.

החוקרים כתבו: “תוצאות הבדיקה שערכנו מראות כי הסובלים מהפרעה דו-קוטבית להם היסטוריה של שימוש בקנאביס הציגו יכולות נוירו-קוגנטיביות טובות יותר באופן משמעותי מאלו שלא צרכו קנאביס מימיהם. נמצא עוד כי עיקר ההבדל בין הקבוצות הוא ברמות יכולת הריכוז, עיבוד נתונים וזכרון. ממצאים אלו מאשררים מחקר קודם שנערך בתחום זה והראה כי הסובלים מהפרעה דו-קוטבית המשתמשים בקנאביס הינם בעלי יכולת התבטאות גבוהה יותר מאלו שלא השתמשו בקנאביס. תוצאות דומות נמצאו גם במספר מחקרים שנערכו בקרב סובלים מסכיזופרניה.”

“תוצאות המחקר מראות כי סביר שלשימוש בקנאביס השפעה חיובית על תפקוד קוגנטיבי תקין אצל הסובלים מבעיות פסיכיאטריות שונות.” סיכמו החוקרים.

קנאביס יעיל בטיפול בסובלים ממאניה דיפרסיה (הפרעה דו-קוטבית)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר