צמח פלילי: קראטום הוצא מהחוק

משרד הבריאות פירסם “הכרזה דחופה על חומרים אסורים” ובה הודעה על הוצאתו מהחוק של קראטום, צמח ממשפחת הקפה שהינו בעל השפעה פסיכואקטיבית.

הקנאביס כבר לא לבד: קראטום (Mitragyna speciosa), צמח ממשפחת הקפה שהינו בעל השפעה פסיכואקטיבית והיה עד היום חוקי, הוצא השבוע מהחוק הישראלי באופן רשמי. בכך מצטרפת ישראל לתאילנד, כשתי המדינות היחידות בעולם בהן הוצא הקראטום מהחוק (רק אתמול דווח על שני תאילנדים שנעצרו באשמת שבישלו קראטום).

משרד הבריאות פרסם מסמך שכותרתו “הכרזה דחופה על חומרים אסורים” ובו הודעה על הוצאתו מהחוק של הקראטום ורכיביו הפעילים. על המסמך חתום רוני גמזו, מנכ”ל משרד הבריאות.

קראטום
קראטום

יחד עם הצמח עצמו, הוצאו מהחוק גם הרכיבים הפעילים הבולטים בו: מיטראגינין והידרוקסימיטרוגינין.

ישראל היא כפי הנראה המדינה השנייה אחרי תאילנד שמוציאה את הצמח מהחוק (הצמח חוקי באירופה וארה”ב).

באותו המסמך הוצאו מהחוק גם שני רכיבי JWH המשמשים להפקת סמים סינטטיים (נייס גאי, מבסוטון וכיוצ”ב).

* עדכון: ב-17.11 הגיב משרד הבריאות לידיעה והסביר מדוע החליט להוציא את הצמח מהחוק.

קראטום – צמח בלתי מזיק

קראטום היה נפוץ מאוד בשימוש בקרב הילידים בתאילנד בדומה לקפה – לשם הנאה וטיפול בכאבים – והוצא אל מחוץ לחוק במדינה כבר לפני כ-70 שנה – במקור בגלל שפגע ברווחי ממשלת תאילנד מתעשיית האופיום.

קראטום - לא חוקי
קראטום – צמח לא חוקי

גם היום נוהגים התאילנדים ללעוס את עליו של הקראטום ומוערך כי כ-70% אחוזים מהגברים בדרום תאילנד משתמשים בו באופן יומיומי קבוע – בממוצע החל מגיל 25 ולכל אורך חייהם. צרכני הקראטום הקבועים בתאילנד נוהגים ללעוס בין 10 ל-60 ויותר עלים בכל יום.

על אף שטרם נחקר לעומק, הקראטום הינו בעל השפעה דומה לזו של המורפין, אך ללא תופעות הלוואי הקשות הנלוות לתרופה הנפוצה ואינו גורם לתופעת ההיפרוונטילציה (נשימת יתר) הנלווית לצריכת מורפין וגורמת לכאבים קשים. בתאילנד ישנו קונצנזוס בקרב הציבור הכללי, כמו גם בין רופאים, מנהיגים ומובילי דעה, כי קראטום אינו גורם לכל נזק.

בכל היסטוריה האנושית נרשמו רק שלושה מקרי מוות שנקשרו לקראטום – בכולם היו מעורבים גם סמים אחרים. עם זאת, שימוש קבוע בקראטום עלול לגרום לאובדן תיאבון, עצירות, וכהות של עור הפנים.

ראו גם: מיץ גת לא חוקי
ראו גם: 6 צמחים רעילים במיוחד אך חוקיים לחלוטין

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר