“פנינת הטבע”: איך לגדל גראס סגול?

מה צריך לדעת בשביל לקצור פרחי קנאביס סגלגלים ומתוקים?

זני קנאביס סגולים נמצאים בביקוש מתמיד בשוק הקנאביס בארה”ב ובעולם בכלל, כאשר בשנים האחרונות הם זוכים לפופולאריות יתרה.

אחוז לא קטן מצרכני הקנאביס מצאו עניין רב ביופי יוצא הדופן של הפרח הסגול, אחרים נמשכים יותר דווקא לטעם הפירותי העשיר המתלווה לרוב עם עישון אותם זנים סגולים. תוסיפו לחבילה את הארומה המתוקה והסוטול האיכותי ויש לכם אחלה מתכון ל”קנאביס גורמה”.

אבל מאיפה משיגים קנאביס סגול?

שאלה טובה. אתם מבינים, יש מקומות בעולם עם תעשיית קנאביס מפותחת: שם תוכלו להזמין גראס נקי באיזו צורה, צבע או טעם שתבקשו, ויש מקומות בעולם בהם רודפים את צרכני הקנאביס: שם תקבלו מוצר מלוכלך ובאיכות בינונית, תשלמו עליו מחיר מופקע ועוד תגידו “תודה”.

אם במקרה אתם מתגוררים כרגע במקום מסוים בעולם בו קיימת מדיניות סבלנית כלפי צרכני קנאביס – סחתיין עליכם! אבל אם אתם קוראים שורות אלו, יש סיכוי טוב שאתם שייכים לקבוצה השניה והנגישות שלכם לגראס היא מוגבלת מלכתחילה, מה שמשאיר אופציה אחת:

לגדל קנאביס סגול בבית

גם אם תיכנסו לאחד מהאתרים המוכרים זרעי קנאביס ברשת ותזמינו את מה שמכונה “זן קנאביס סגול” ממש לא בטוח שהגברת שתגדל אצלכם בארון תהיה זהה לתמונה שראיתם בקטלוג.

גם זה בטח יעניין אותך

שינוי צבע הקנאביס מהירוק המוכר והאהוב לאותו סגול מבוקש תלוי במספר פרמטרים כמו גנטיקה, טמפרטורה, מזינים וכמובן “הפיגמנט הסגול – אנתוציאנין”.

האנתוציאנין (Anthocyanin) הוא הפיגמנט המרכזי בטבע האחראי לשינוי צבע הצמח לגוון האדום-סגול.

גם הם מושפעים מהאנתוציאנין: תפוחי עץ
גם הם מושפעים מהאנתוציאנין: תפוחי עץ
במהלך היום-יום וודאי יצא לכם להיתקל בצמחים המושפעים מהאנתוציאנין, כמו רקפת וכלנית למשל. גם צבעם של התות, התפוח וזנים מסוימים של ענבים נובע מאותו פיגמנט.

תפקידו המרכזי של האנתוציאנין הוא להגן על הצמח מפני קרני אור “אולטרה סגול” (350-450 ננומטר) שמגיעות מהשמש במהלך תקופות מסוימות בשנה.

ראו עוד: טרפנים בקנאביס – מאיפה בא הריח הנדיר של הפרחים הקסומים?

בנוסף, לקנאביס כמו לשאר הצמחים יש “מנגנון ויסות” אשר שולח מסרים כימיים המורים על ייצור אנתוציאנין בכל פעם שהצמח נמצא במצב לחץ (“stress”).

רוב זני הקנאביס הסגולים ישארו בצבע ירוק במהלך החלק הראשון של מחזור החיים שלהם ויתחילו להפוך לסגולים רק לאחר שיכנסו לשלב הפריחה שלהם.

תופעה זו נובעת מהסיבה שה”כלורופיל” – הפיגמנט האחראי בין היתר לצבעו הירוק של הצמח – הוא בעל דומיננטיות חזקה ביותר שאינה מאפשרת לצבעים אחרים “להראות את עצמם” בצמח.

אולם בתקופות המאוחרות של מחזור החיים, הכלורופיל נוטה להתפרק ברמה כזו או אחרת ובכך מאפשר לפיגמנטים אחרים לצאת החוצה.

תכונה שלילית המיוחסת לאנתוציאנין שכדאי להכיר היא האטה מסוימת בתהליך הפוטוסינתזה של הצמח ככל שרמת האנתוציאנין בו גבוהה יותר. זו יכולה להיות הסיבה מדוע זני קנאביס סגולים אינם נחשבים לזנים פוריים במיוחד מבחינת יבול סופי.

מה הקשר בין קור לקנאביס סגול?

אחד הפרמטרים לו נותנים מגדלי הקנאביס חשיבות יתרה הוא מצב הטמפרטורה בחדר הגידול, כאשר העיקרון הכללי מנחה על “כמה שיותר קר – יותר סגול”.

Purple Power - רק לא בכח...
Purple Power – רק לא בכח…

ישנן מספר סיבות מדוע תנאי קור תורמים לצביעת הקנאביס בסגול:

  • הסיבה הראשונה מתייחסת למה שציינו קודם בנוגע להפקת האנתוציאנין כשהצמח נמצא במצב של לחץ – מצב שקור קיצוני בהחלט עשוי לגרום לקנאביס.
  • הסיבה השניה קשורה בעובדה שתפקידו של הפיגמנט המדובר הוא לשמש בין היתר כמנגנון הגנה מפני קרני אולטרה-סגול. באזורי גידול גבוהים ידוע על המצאות כמות גדולה מאוד של אותן קרני אור.

    באותם אזורים שורר לרוב מזג אוויר קר מאוד (בעקבות הגובה הרב) מה שגורם להרבה זנים סגולים להתפתח טוב יותר בתנאים של קור.

  • סיבה נוספת קשורה לדישון והזנה של הצמח:

    מחסור ביסודות מסוימים (כמו זרחן למשל) עשוי להופיע בדמות כתמים כחולים/סגולים כאשר אותו מחסור עשוי לנבוע מתנאי קור עזים אשר מקשים על מלאכת ספיחת הזרחן לצמח.

כל מי שהתנסה בגידול קנאביס יכול לספר עד כמה התחביב הזה מהנה, מספק ומתגמל – גידול קנאביס סגול מוסיף עוד פן צבעוני מרענן ומאתגר לחוויה – מומלץ בקור!

ראו עוד: זני קנאביס קלים לגידול – מומלץ במיוחד למגדלים מתחילים!

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר