פורסם המסמך שיוצג בועדת האו”ם: “נצחון קטן אך לא מהפכה”

בעוד שבועיים תיערך באו”ם ועדה מיוחדת שעתידה להמליץ על אי הפללה גלובלית של כל צרכני הסמים בעולם. בתחילת החודש פורסם המסמך המסכם שיוצג בועדה לאחר שגובש בין נציגי המדינות החברות. “ניצחון קטן אך לא מהפכה,” קובעים הפרשנים.

לקראת כינוס האסיפה הכללית של האו”ם (UNGASS) שעומד להיערך בהמשך החודש (ימים ג’-ה’ – 19-21.4.16), בו יעלו לדיון בין היתר גם מדיניות הסמים ורעיון אי ההפללה, נערכה בסוף חודש מרץ ישיבה מקדימה בת 10 ימים של ועידת הסמים של האו”ם בוינה (CND).

במהלך הדיונים שנערכו הביעו המדינות הערביות התנגדות עזה לכל הקלה על חוקי הסמים, בעוד מדינות כמו צ’כיה שהתנסו במדיניות אי הפללה המליצו עליה בחום. בסיום הדיונים חתמו כל נציגי המדינות החברות על מסמך הסכמות משותף לקראת האסיפה הכללית, שפורסם בסוך השבוע שעבר לציבור בעותק (ככל הנראה) סופי.

לאחר בחינה של המסמך, הכריזו נציגי חקיקה בארה”ב כי הוא מהווה “ניצחון קטן”, אך לא מהפכה ממשית כפי שציפו עד כה.

מתוך הדיונים בוועידת הסמים בוינה | צילום: מאיר נוגוואר, IDPC (המסמך הסופי בדרך לאסיפת האו"ם: "נצחון קטן ולא מהפכה")
מתוך הדיונים בוועידת הסמים בוינה | צילום: מאיר נוגוואר, IDPC

“המסמך הסופי עדיין רחוק שנות אור מהמסמך הכנה, העמוק והמשקיף אל העתיד שהיה דרוש לנו, אך הוא בכל זאת מראה על התקדמות במספר תחומים,” כתב נציג איגוד מדיניות הסמים העולמית (IDPC)) בפוסט שפורסם לאחר סיום הדיונים בוינה, “השגנו מספר נצחונות קטנים, ולא את המהפכה שהייתה דרושה.”

המסמך המלא:

גם זה בטח יעניין אותך

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/un-10-04-16.pdf

במקום ענישה: הכרה רפואית ועזרה לקהילה

השינוי החשוב ביותר שהושג בנוסח המסמך הסופי הוא המעבר משיטת “3 העמודים” (צמצום ביקוש, צמצום היצע, שת”פ משטרתי למניעת הלבנת כספים) המבוססת כולה על אכיפה וענישה, לשיטה חדשה לפיה “המלחמה בסמים” תיערך בשבע “חזיתות” שונות במקום שלוש.

שלוש החזיתות הקודמות של המלחמה נשארו על תילן, אך 4 החזיתות החדשות מוקדשות לעזרה לקהילה (“בעיות חותכות: קידום זכויות אדם”) וקידום תועלת רפואית של “חומרים אסורים” כגון קנאביס רפואי.

למרות שהמונח “אי הפללה” הוצא לחלוטין מהטקסט, המדיניות החדשה קוראת בפירוש “לפיתוח, שכלול ויישום של מדיניות ואמצעים נוספים מלבד הרשעה בפלילים וענישה”. כעת נותר לראות עד כמה תיושם מדיניות זו בקרב כלל המדינות החברות באו”ם.

דיון הנעילה של ועידת הסמים בוינה | צילום: מאיר נוגוואר, IDPC (המסמך הסופי בדרך לאסיפת האו"ם: "נצחון קטן ולא מהפכה")
דיון הנעילה של ועידת הסמים בוינה | צילום: מאיר נוגוואר, IDPC

הפעילות האכיפתית כנגד הסמים, שהוכחה כלא יעילה והוגדרה על ידי רבים בתור “כישלון חרוץ“, תישאר בינתיים על כנה, אך ההכרזה על המדיניות החדשה שתצא ב-UNGASS צפויה לסמן את תחילתו של השינוי הגדול והמעבר מענישה לחינוך ומניעה.

מדינות ערב ניצחו – עונש המוות לא יבוטל

אחד העקרונות הראשיים שהוצב בתור “קו אדום” מצד מדינות אירופה בעת ניסוח המסמך הסופי, הוא ביטול עונש המוות על עבירות של סחר בסמים שנהוג במדינות כמו ערב הסעודית, איראן ואיחוד האמירויות.

תמורת ה”ניצחון” עליו ויתרו מדינות ערב בתחום הצהרות המדיניות, הסכימו הנציגים השותפים בדיונים שלא להכליל את נושא גינוי עונש המוות במסמך הסופי. בכך, פעם נוספת “הובסו” העקרונות הנאורים לטובת מדיניות הכוח והטרור בשם “המלחמה בסמים”.

ראו עוד:
הישראלים המובילים את ההתנגדות לקנאביס
כך פוגעת המלחמה בסמים דווקא בעניי העולם
“בעד המלחמה בסמים – עונש מוות חוסך כסף”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר