עובדות מעניינות על קנאביס באיראן

אפילו איראן פחות שמרנית מארדן וממשלת ישראל בכל הנוגע לשימוש בקנאביס: החזקת זרעי קנאביס היא חוקית לגמרי, גידול קנאביס הוא מותר אם נעשה למטרות מאכל והעונש הקבוע בחוק על החזקת הסם האסור הוא כמה גרושים. יעשו לגליזציה לפנינו?

בזמן שבישראל נאלצים צרכני הקנאביס להתמודד עם פשיטות, הטרדות, חיפושים פולשניים, אלימות ממסדית, תיקים פליליים ואפילו מעצרים ומאסרים, באיראן – הנתפסת בציבור הישראלי כאומה חשוכה – החזקת מריחואנה או חשיש, המכונים ‘גול’ (Gol) או ‘עלף’ (Alaf = עשב), הם לא בעיה גדולה. אפילו גידול, אם נעשה שלא למטרות עישון, הוא חוקי לגמרי.

חוקי הקנאביס באיראן

בעוד שבאסלאם החוקים נגד שתיית אלכוהול הם מחמירים למדי, קנאביס אינו נחשב לעבירה קשה. יחד עם זאת על פי החוק היבש באיראן סחר בקנאביס הוא אסור ונחשב לעבירה חמורה שהעונש עליה אינו קל ומי שייתפס סוחר בכמויות גדולות צפוי להגיע לכלא.

מנגד, העונש על החזקת קנאביס לשימוש עצמי בלבד (עד 15 גרם בדרך כלל) הוא רק קנס כספי בסך 10,000 ריאל (המטבע האיראני) שהם כ-0.3 דולר (פחות משקל וחצי). במקרים חריגים יכול להגיע גובה הקנס גם עד 500,000 ריאל, שהם כ-15$ (פחות מחמישים ש”ח), אך כל עוד מדובר בשימוש עצמי המשטרה כלל אינה אוכפת את העבירה.

למרות שגם עישון קנאביס לא נחשב לעבירה חמורה, מדובר במשהו שעדיף לעשות בשטח פרטי וסמוי מן העין. למרות שהעונשים הם קלים יחסית, שוטרים לא אוהבים לראות אנשים מעשנים מריחואנה ברחובות. גם במקרה כזה כמה דולרים כבקשיש יפתרו את הבעיה במהירות.

מבחינת גידול קנאביס החוק האיראני מענייין למדי: בעוד שגידול קנאביס למטרות עישון הוא אסור בחוק, גידול קנאביס למטרות מזון ומאכל הוא חוקי לחלוטין. זרעי קנאביס נאכלים באיראן בדומה לזרעי חמניה בישראל וברחבי המדינה פועלים מפעלים המפיקים שמני קנאביס כתוספי מזון.

איפה קונים וכמה זה עולה

חשיש נפוץ הרבה יותר באיראן מקנאביס בצורתו הטבעית וניתן לרכוש אותו כמעט בכל פארק, בשוק או בפינת רחוב מצעירים מקומיים. שאלה כמו ‘איפה אפשר לקנות חשיש’ לא תפתיע אף אחד ברחוב האיראני, אבל בשביל קנאביס איכותי כנראה צריך להתאמץ קצת יותר.

מבחינת מחירים מדובר במוצר זול, בעיקר החשיש הנמכר באופן חופשי וגלוי למדי. לעומת ישראל בה משלמים הצרכנים גם 100 ש”ח לגרם ויותר, באיראן תיאלצו להיפרד מלא יותר מ-2-3 דולר לגרם שהם בין 8 ל-15 ש”ח בלבד עבור מוצר איכותי, ואף פחות מכך (דולר אחד) בעבור מוצר בינוני.

כמו בישראל ובשאר המדינות בעולם הולך ונהיה נפוץ יותר תחביב הגידול הביתי. גם באיראן מזמינים זרעי קנאביס לגידול מחנויות זרעים באירופה ומגדלים אותם בבית תחת נורות. מזג האוויר באיראן דומה יחסית לזה שבישראל ועל כן מתאפשר גם גידול בחוץ, כל עוד לא נעשה באופן גלוי מדי.

בדרך ללגליזציה?

כבר בתחילת שנות האלפיים מחוקקים איראנים הביאו לאישור ‘המועצה לתועלת המדינה’ שורה של צעדים ופתרונות שמטרתם מזעור נזקי הסמים. צעדים אלו כללו בין היתר חלוקה נרחבת של מחטים נקיות למכורים להרואין ותוכנית מתדון בתוך ומחוץ לבתי הכלא – צעדים שלא מתרחשים באף מדינה מוסלמית אחרת, ואף לא ברבות מהמדינות המערביות.

מדיניות זו של מזעור נזקים עזרה לאיראן לעצור את התפשטות ההידבקות בנגיף ה-HIV, שנבעה משימוש במחטים לא נקיות וזיכתה את איראן בשבחים מגופים בינלאומיים, כולל ארגון הבריאות העולמי.

בשנים האחרונות פועלים גורמים באיראן להטמעת חוקי אי הפללה מלאים באופן רשמי, על שימוש בקנאביס ובאופיום הנפוץ גם הוא במדינה. סעיד ספטיאן (Saeed Sefatian), בכיר בשלטון האיראני המכהן כראש המחלקה לצמצום השימוש בסמים, מנסה להסדיר את הענף ולהביא לצמצום מספר האסירים בכלא ולהשתלטות המדינה על שוק גידול ומכירות הקנאביס באופן חוקי.

ראו גם:
ערבית בז’רגון הקנאביס הישראלי
יהדות אסלאם וקנאביס בסרט קומדיה חדש

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר