סערת הגזענות מגיעה לעסקי הקנאביס

בניגוד לנשים, שתפסו נתח גדול בענף הקנאביס החדש והמשגשג ובתפקידים בכירים רבים, רק 1% מבעלי עסקי הקנאביס החוקיים ברחבי ארה"ב הם שחורים. גם הם, כך על פי בדיקה מקיפה שערך אתר 'באזפיד', נתונים לאפליה קשה מצד הממסד ורשויות האכיפה. העובדה שלצורך רכישת רישיון לעסק קנאביס נדרש הון עתק בטח לא עוזרת.

נושא הגזענות נגד שחורים בארה"ב עלה לאחרונה לכותרות בטקס האוסקר, ומגיע כעת גם לעסקי הקנאביס המשגשגים בארה"ב. למרות שענף הקנאביס האמריקני הוא המוביל במספר הנשים בתפקידים בכירים לעומת כל שאר התעשיות בארה"ב, נראה שבעניין מעורבות מיעוטים אחרים לתעשיה אין במה להשוויץ.

אתר 'באזפיד' פירסם תחקיר מקיף שבדק בין השאר כמה בעלי חנויות קנאביס חוקיות בארה"ב הם כהי עור, והגיע לתוצאה מאכזבת למדי: 1% בלבד.

"רק 1% מבעלי העסקים שחורים"

"אמנם לאף אחד אין סטטיסטיקה בדוקה בנוגע לגזענות בענף עסקי הקנאביס," כתבו, "אך על פי למעלה מ-150 ראיונות שערכנו עם בעלי דיספנסריס (חנויות קנאביס) ואנשי מכירות הנמצאים בקשר עם הרבה מהחנויות בתחום, נראה שפחות מ-40 מתוך 3,200-3,500 החנויות החוקיות ברחבי ארה"ב הן בבעלות שחורים – כ-1%"

צפו:

סיבה נוספת מלבד גזענות העולה מן הכתבה נוגעת לתג המחיר הגבוה כל כך הכרוך בהקמת עסק קנאביס שכזה, ומביא לכך שבעיקר לבנים עשירים שגם ככה עוסקים בהשקעות כלכליות גדולות הם שנכנסים כעת לתעשייה.

שרה קרוס, בכירה בחברת ייעוץ קנאביס גדולה, קובעת כי הקמת עסק מריחואנה חוקי יכולה להגיע לעלות של רבע מיליון דולר לכל הפחות.

"אי אפשר לקבל הלוואות קטנות"

"אחרי שנים של אפליה מערכתית בדיור, חינוך ותעסוקה, אמריקנים שחורים הם בעלי סיכוי נמוך יותר להחזיק בסכומי כסף כאלה," מסבירה אמנדה לואיס כותבת המאמר, ומדגישה ש"הלוואות קטנות לעסקים לא באות בחשבון מאחר והחוק הפדרלי עדיין רואה בקנאביס סם אסור".

האם יש גזענות בעסקי הקנאביס?
"רק 1% מבעלי עסקי הקנאביס החוקיים בכל ארה"ב הם שחורים"

"מעט השחורים שהצליחו להיכנס לתעשיית הקנאביס או להגיש מועמדות לקבלת רישיון לפתיחת עסק בענף, מוצאים עצמם לעתים מופלים על ידי רשויות החוק והאכיפה הסובלות מהסטטיגמה הנוגעת לשחורים שהם פושעים מסוכנים שמוכרים גראס ושלבנים הם סתם היפים סטלנים מצחיקים," הוסיפה.

גם להיות עובדים רגילים בתעשיה זו בעיה אם יש לך רישום פלילי, שנפוץ פי 4 בגין שימוש במריחואנה בקרב שחורים בארה"ב לעומת לבנים – זאת למרות שמבחינת אחוזי צריכה יש שוויון מלא.

לואיס גם מאזכרת את הימים בהם הוצא הקנאביס מהחוק, בתהליך שבחלקו נעשה שימוש בגזענות ושנאת זרים, הן כלפי מקסיקנים והן כלפי שחורים. כזכור הארי אנסלינגר, האחראי על בקרת הסמים שמונה לתפקידו על ידי גורמי ממשלה עם מניות בחברה שרשמה באותם ימים פטנטים על נייר עץ, פלסטיק ופוליאסטר, קבע כי "קנאביס גורם לנשים לבנות לשכב עם כושים (Negros במקור)" כטיעון מדוע יש להוציאו מהחוק.

ראו גם:
10 הנשים המשפיעות בתעשיית הקנאביס בארה"ב
מחקר: כך ייראה שוק הקנאביס בארה"ב בשנת 2020

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט