סדרות אנימציה וקנאביס

מה משותף להומר סימפסון בריאן גריפין (איש משפחה) וסטנלי מארש (סאות’פארק)? כולם נותנים בראש – סקירה קצרה על פרקים המוקדשים לצמח הקנאביס בשלושת סדרות האנימציה המובילות בארה”ב.

סדרות מצוירות הן אופציה מצוינת להעביר איתם את הסוטול. לרוב הן קומדיות קלילות ככה שמאוד נוח להתחבר אליהן, ובדרך-כלל אורכן אינו עולה על שלושים דקות, ככה שאין צורך בריכוז לטווח ארוך וזיכרון חד על מנת להבין את המתרחש בעלילה. תוסיפו לכך את האפקט של הדמויות המצוירות והקונטרסטים של הצבע על המרקע וקיבלנו מתכון מנצח לזמן איכות עם נגיעה אמנותית משהו.

שלושת סדרות האנימציה הפופולאריות ביותר כיום בארה”ב הן כנראה משפחת סימפסון הנצחית, סאות’פארק ואיש משפחה. שלושתן רצות כבר לא מעט זמן על המסך – איש משפחה חגגה עשור העונה, סאות’פארק כבר בעונה ה-15 ומשפחת סימפסון משדרת כרגע את העונה ה23 שלה והמונה עוד דופק…

המוטיב המרכזי של הסדרות הללו (מלבד לבדר אותנו) הוא לעשות סאטירה נוקבת (לעיתים נוקבת מידי) ובמקביל להעביר ביקורת על המתרחש בעולם בכלל ובארה”ב בפרט. ככה יוצא שהדמויות מוצאות את עצמם באינספור הרפתקאות מרתקות והזויות בכל מיני מקומות וסיטואציות. צרפת, קנדה, הודו, אוסטרליה, יפן, קניה וישראל הם רק חלק מהמקומות בהם ביקר הומר סימפסון (והרשימה עוד ארוכה, כולל ביקור היסטורי בירח…). יוצרי הסדרה מתייחסים למגוון רחב של נושאים אקטואליים הנוגעים לתרבות ולחברה האמריקאית וביניהם גם לעניין הקנאביס שזכה להתייחסות בכל אחת מסדרות המופת הללו.

איש משפחה


אחת התוכניות היותר בוטות ושנויות במחלוקת שיש היום על המרקע. השנה היא חוגגת את העונה העשירית שלה, אבל זה לא היה קל – כבר בעונה השלישית התחילו לצוץ בעיות והתקבלה החלטה על ביטול השידורים של התוכנית, אולם בעקבות נתוני מדרג גבוהים, שידורים חוזרים שזכו להרבה צפיות, ומעל הכל – מכירת הDVD של שתי העונות הראשונות שזכו להצלחה רבה והוכיחו שרשת פוקס עשתה טעות חמורה, החליטו ראשי הרשת לחזור בהם והזדרזו לחדש את שידור הסדרה זוכת פרס האמי. בכך הפכה “איש משפחה” לסדרה הראשונה שחודשה בעקבות הצלחת ה-DVD.

בריאן וסטואי גריפין
בריאן וסטואי גריפין

יוצר הסדרה, סת’ מקפארלן, ידוע בדעותיו הליברליות, והוא תומך נלהב של זכויות לקהילה הגאה וללגליזציה של הקנאביס. יש אומרים שהדמות של “בריאן”, הכלב האינטלקטואל, מבוססת על אישיותו של סת’, ולא צריך להיות חד אבחנה בשביל לשים לב לדמיון הרב (מבחינה רעיונית) שיש ביניהם – גם בריאן תומך בזכויות הגאים, גם בריאן הוא אתאיסט מושבע, וגם בריאן, בדיוק כמו שתראו בפרק המדובר – טוען שחייבים לעשות לגליזציה!

הפרק ה12 בעונה השביעית נקרא “420 Episode” והוא עלה לאוויר בארצות הברית ב-19 באפריל (יום לפני 4/20).

בחלק הראשון של הפרק מתרחשת סצנה משעשעת כאשר שוטרים תופסים את פיטר (האבא) ובריאן (הכלב) כשהם נוהגים ברכב מלא כתמי דם עם מפה שכתוב עליה “כאן נקבור את הגופה“. השוטרים מעיפים מבט חטוף במכונית ונותנים להם להמשיך בדרכם, רק שלפתע נופלת לבריאן מהכיס שקית קטנה עם קנאביס. השוטרים מיד משנים פאזה, שולפים אקדחים ועוצרים את בריאן במקום. בעקבות האכזבה שחש בריאן מהדרך שבה המערכת עובדת הוא מחליט להרים קמפיין שיעודד את תושבי העיר לבצע לגליזציה של מריחואנה.

בעקבות הפרק זכתה הדמות של בריאן בתואר “Stoner of the Year” של מגזין “High Times” ” בשנת 2009. זו הפעם הראשונה והיחידה עד כה שדמות מצוירת זוכה ב”תואר” הזה.

לצפייה בפרק:
איש משפחה עונה 7 פרק 12

משפחת סימפסון


משפחת סימפסון היא יצירת מופת טלוויזיונית. גם אם אתם לא מתחברים כל-כך לסדרה המצוינת הזאת, אי אפשר לקחת לה את ההצלחה המסחררת שלה – לאורך 23 העונות היא זכתה בעשרות פרסים בהם 24 פרסי אמי. הסדרה נכון להיום היא קומדיית המצבים האמריקאית הוותיקה ביותר ששודרה לאורך הזמן הרב ביותר בהיסטוריה של הטלוויזיה. סרט הקולנוע של “משפחת סימפסון” גרף למעלה מחצי מיליארד דולר ברחבי העולם. בגיליון של מגזין “Time Magazine” שיצא לאור ב31 בדצמבר 1999 וסיכם את המאה האחרונה, הוכתרה “משפחת סימפסון” בתואר “סדרת הטלוויזיה הטובה ביותר במאה ה-20”.

הומר סימפסון בראש טוב
הומר סימפסון בראש טוב

יחסית לשאר סדרות האנימציה שרצות היום על המרקע, נחשבת “משפחת סימפסון” לפחות בוטה ויותר מתאימה לצפייה משפחתית משותפת (מה שגורם לך לחשוב איך זמנים משתנים מכיוון שכשהסדרה עלתה לאוויר היא ספגה ביקורות רבות על המסרים הנוראיים שהיא מעבירה ועל הנזקים שהיא עלולה לגרום לבני הנוער…). אמנם בשנים האחרונות נשמעות טענות על ירידה באיכות הפרקים ועל כתיבה בינונית, אך בכל זאת נחשבת “משפחת סימפסון” למשפחה האהובה ביותר ברחבי ארצות הברית.

במהלך העונה ה-13 של הסדרה עלה לאוויר הפרק שבו הומר מותקף על-ידי להקת עורבים ומופנה לקבלת טיפול רפואי. רופא המשפחה המסור, ד”ר היברט, מציע להומר לנסות מריחואנה רפואית. הומר משתהה מעט אך בסופו של דבר מסכים, וד”ר היברט אפילו נותן לו לבחור בין הבאנג בדמות גולגולת לבאנג בדמות מכשף. הוא יושב בחדר השינה ולוקח שאכטה טובה. הומר תחת השפעת הקנאביס נראה מחויך ומאושר מאי פעם, והעלילה ממשיכה להתפתח…

ברשת פוקס חששו בהתחלה לשדר את הפרק מכיוון שהם לא רצו לחטוף ביקורות על דרדור הנוער לסמים וכדומה. על-מנת “למזער נזקים” ולבקשת הרשת, הורידו כותבי הפרק את הקטע שבו רואים את הומר ממש לוקח שאיפה ונושף עשן החוצה.

לצפייה בפרק:
משפחת סימפסון עונה 13 פרק 16

סאות’פארק


כשעלתה לאוויר לראשונה באוגוסט 97, עוררה סאות’פארק לא מעט תגובות מסתייגות וביקורת על תוכן בוטה. הסדרה נחשבת כאחראית ל”הצבתה של קומדי סנטרל על מפה”. החבור’ה של קרטמן, קייל, סטן וקני, גורמת לבארט סימפסון להראות כמו הילד הכי טוב בעולם. אין דבר שתושבי סאות’פארק לא ראו – התאבדויות, תעמולות גזעניות, רצח, הפרשות גוף, אורגיית זכרים המונית והרשימה עוד ארוכה. אך למרות ההומור השחור והבוטה של התוכנית, הכל בסופו של דבר מתחבר לעלילה מצוינת שכתובה בצורה מדויקת.

במהלך השנים הצליחה הסדרה לרכוש לעצמה קהל רחב של מעריצים אדוקים גם מחוץ לגבולות ארצות הברית וזכתה בארבעה פרסי אמי לסדרה המונפשת הטובה ביותר. אחד היתרונות הבולטים שיש לטריי פארקר ומאט סטון (יוצרי הסדרה) הוא שתהליך היצירה שלה לוקח מעט מאוד זמן ביחס לשאר סדרות האנימציה שרצות בטלוויזיה, וכך הם יכולים להגיב מהר מאוד לאירועים אקטואליים. כך למשל שודר הפרק “חג המולד בקנדה” שעסק בלכידתו של סדאם חוסיין שלושה ימים בלבד לאחר המאורע עצמו ותוך התייחסות למקום המדויק בו נמצא חוסיין.

סטנלי מארש והגידול באשכים - מה לא עושים כדי להשיג אישור רפואי...
סטנלי מארש והגידול באשכים - מה לא עושים כדי להשיג אישור רפואי...

בעונה ה-14 יצרו מאט וטריי פרק בשם “Medicinal fried chicken”. הפרק מתחיל כאשר חבורת הילדים נוסעת לאכול ב-KFC, אך כשהם מגיעים למקום, הם מגלים שהחליפו את חנות ה-KFC בחנות קנאביס רפואי. קרטמן השמן מאוכזב מאוד, אבל סטנלי (אביו של סטן) לא יודע את נפשו מרוב אושר. הוא ניגש לרופא ומבקש ממנו אישור לקנאביס רפואי, וכשהדוקטור מודיע לו שרק חולים במחלות קשות כמו איידס וסרטן מקבלים אישור, סטנלי מחליט לעשות כל מה שאפשר על מנת לפתח אצלו גידול סרטני. מבין כל סוגי הסרטן שיש, מצליח סטנלי לפתח לעצמו גידול דווקא באשכים (לא ציפינו לשום מקום אחר) וכך הוא נכנס לקנות מריחואנה עם ביצים בגודל של כדור פילאטיס. הרעיון של סטנלי תופס תאוצה והוא מאומץ תוך זמן קצר על ידי תושבים נוספים שמסתובבים בעיירה מסטולים, מקפצים על השק שלהם ועושים שאכטות. העלילה עוד מתפתחת והמסר ברור – מאט וטריי הצליחו ליצור פרק מצחיק בטירוף שמעביר באופן נהיר ביותר את האבסורד של מדיניות הסמים האמריקאית. במהלך תוכנית רדיו אמריקאית הם נתבקשו לתת פרשנות לפרק הנ”ל ודיברו על מקור הרעיון של הפרק ותהליך היצירה שלו. בסיום השיחה הוסיפו מאט וטרי הערה חשובה: “אנו מקווים שבקרוב יעשו את זה חוקי”. גם אנחנו.

לצפייה בפרק:
סאות’פארק עונה 14 פרק 3

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר