טוען...

“ניסוי בבני אדם”: רפורמת הקנאביס של ליצמן עשויה להתרסק בבג”ץ

משרד הבריאות צפוי להתקשות להשיב לשתי שאלות מרכזיות אותן הציגו אתמול שופטי העליון במסגרת דיון ראשון בעתירה שהגישה עמותת הקנאביס הרפואי לעצירת רפורמת בתי המרקחת של ליצמן. "זה ניסוי בבני אדם," טענו העותרות. "יש לאפשר למטופלים להמשיך בנוהל הקיים".

שלושת שופטי העליון, בראשם השופט חנן מלצר, העמידו אתמול (ב’) בפני משרד הבריאות דרישות שייתכן ויהיה קשה למנהליו לעמוד בהן, אולי עד כדי כך שיאלץ לעצור או לכל הפחות לשנות את רפורמת הקנאביס הרפואי.

כזכור במסגרת רפורמת הקנאביס הרפואי, המכונה גם רפורמת בתי המרקחת או “מדיקליזציה”, מנסה מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) יובל לנדשפט לשנות את אופי האספקה והטיפול בקנאביס בחולים מכפי שהיה נהוג עד כה.

כמעט על דעת עצמו ניסח לנדשפט נהלים חדשים שאינם מבוססים על מדע או מחקר מספקים, כך לטענת מומחים בתחום, ואלו מובילים לכך שחולים נאלצים להפסיק למעשה את הטיפול אליו הורגלו, ולהשתתף בעל כורחם במן “ניסוי” ראשון מסוגו בעולם.

הטענה ל”ניסוי” שנערך על החולים במסגרת אופי הטיפול החדש של הרפורמה (“הספר הירוק”) היתה אחת הטענות המרכזיות של עו”ד מרים בריינין ועו”ד יסמין מזרחי, המייצגות בעתירה את עמותת הקנאביס הרפואי בראשות דנה בר און.

כך למשל טענו העותרות כי במסגרת הרפורמה נקבע כי הטיפול בקנאביס יבוסס כולו על רכיב אחד בצמח (THC) תוך התעלמות ממאות רכיבים שונים בצמח המשפיעים יחדיו על אופי הטיפול. טענה מרכזית נוספת היא ההחלטה לצמצם במינונים באופן חד צדדי, ולהגדיר סוגי קנאביס שונים ושלבי טיפול משתנים לכל אחת מהמחלות על בסיס מחקר שנערך על קנבינואידים סינטטיים וללא גיבוי מקצועי מספק.

טענות אלו ורבות אחרות, כולל מחסור חמור בקנאביס בבתי מרקחת ותקלות ביורוקרטיות שהובילו לכך שמטופלים לא מקבלים אספקה ונפגעים למעשה באופן קשה, הוטחו על ידי עורכות הדין כלפי משרד הבריאות אותו ייצג בדיון עו”ד רן רוזנברג מהפרקליטות.

במהלך הדיון, כשבקהל נוכחים חולים שנפגעו מהרפורמה, העדיפו שלושת השופטים חנן מלצר, ניל הנדל ונעם סולברג, להתמקד בבעיות שהציגו המטופלים והתעלמו מטענותיו המשפטיות של עו”ד רוזנברג על שיהוי בהגשת העתירה.

עוד העיר השופט מלצר למשרד הבריאות, כולל ללנדשפט עצמו שנכח באולם, כי חל איסור לערוך ניסויים בבני אדם וכי יש לנקוט במשנה זהירות. “כלל מספר אחד הוא לא להזיק,” הסביר, ושאל את לנדשפט “מה תעשו עם חולים שיינזקו בטיפול החדש? שלא מעוניינים בטיפול החדש? מה יקרה אם יוגשו 30 אלף עתירות?”

הנוכחים באולם יכלו להבחין כי צוות השופטים מכיר את הנושא היטב, שכן מדובר באותו הצוות ששפט גם בתיק קודם משנת 2013, אז ניסה לנדשפט, ללא הצלחה, להעביר את ענף הקנאביס הרפואי לידי החברה הפרטית “שראל”.

בדיון ביקשו השופטים להתמקד בעיקר בשני נושאים מרכזיים: אחד הוא פתרון לנושא השימוש בחומרי הדברה, לגביו הורו למשרד הבריאות להציג בתוך כשלושה שבועות הסבר כיצד הם מתכוונים לאפשר למטופלים לצרוך קנאביס אורגני נטול חומרי הדברה.

הנושא השני, המהותי בעתירה, הוא השאלה מה יהיה על מטופלי קנאביס רפואי שהתרגלו לתנאים באסדרה הנוכחית, מרוצים מהם, ונאלצים בהוראת משרד הבריאות ולעתים רבות אף בניגוד לרצונם, לעבור לטיפול בסוגי קנאביס שונים מאלו בהם השתמשו קודם.

שינוי זה בטיפול, שכונה על ידי עורכות הדין בריינין ומזרחי כ”ניסוי בבני אדם”, הוא אסור מכל איסור. לטענתן על משרד הבריאות להשלים את הרפורמה, לבסס אותה על מדע ומחקר, ורק אז לאחר שהדברים בדוקים ועובדים, להציע למטופלים את אפשרות הטיפול החדשה, וגם אז – לא כחובה.

“יש לאפשר למטופלים להמשיך במסלול בו הם נמצאים כבר עשור שלם,” טענו עורכות הדין. “האוטונומיה של הפרט היא לבחור אם להצטרף לדבר החדש הזה, שהוא יש מאין, שהוא לא בטוח לחלוטין. אי אפשר לבטל את האוטונומיה של הפרט. כל הוצאה מאיזון יכולה לסחרר את חייו של החולה. יש כבר פסיקה של ביהמ”ש שאסור להוציא אדם מאיזון, זה לא אנושי, זה ניסוי קליני בבני אדם, זו סכנת חיים, יוגשו תביעות על רשלנות”.

אך משרד הבריאות, שטען בדיון כי יסיים את העברת המטופלים לרפורמה בתוך 7 חודשים, עלול להתקשות להשיב לשתי טענות אלו כפי שביקשו השופטים.

ראשית אין כיום הגדרה לגידול אורגני של קנאביס ללא חומרי הדברה, ויתרה מכך גידול אורגני שכזה מנוגד לנהלים אחרים שנקבעו ברפורמה, אינו מתיר הקרנות להבטחת איכות ולמעשה כמעט בלתי אפשרי.

גם לנושא השני יתקשו במשרד הבריאות לספק תשובה ראויה לשופט, ולהסביר מדוע הם משנים את אופי הטיפול הרפואי של עשרות אלפי חולים ללא בסיס מדעי מוצק, מבלי שהדברים נבדקו קודם היטב, ותוך מחדלים שמובילים לפגיעה במטופלים.

לפיכך בהחלט סביר שכבר בדיון הבא, או אף לפני כן לאחר הגשת תשובות כתובות של הצדדים לבית המשפט (עד 20.6), יורו השופטים על עצירת הרפורמה לאלתר ויגדירו כי על משרד הבריאות לאפשר למטופלי הקנאביס הרפואי להישאר במתכונת האספקה הנוכחית ולא דרך בתי המרקחת.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר