מת סא”ל פרופ’ עזרה זהר: “אינני מבין מדוע אוסרים על חשיש”

סא”ל פרופ’ עזרה זהר, רופא ופעיל ציבורי ופוליטי, מת השבוע בגיל 92. זהר התייחס לנושא המלחמה בקנאביס עוד בשנת 1969 כשאמר “אינני מבין מדוע אוסרים דווקא על חשיש. אינני חושב, שאם החשיש יהיה חופשי יהיו כל האנשים לנרקומנים.”

עזרה זהר, סגן אלוף בצה”ל ופרופסור באונ’ תל אביב, היה רופא ישראלי, ממקימי בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ופעיל פוליטי. הוא היה מוכר בעיקר עקב מחקרו שהוביל לביטול “משמעת המים” בחילות השדה בצה”ל.

עזרה זהר
עזרה זהר (תמונה: anochi.com)

פרופ’ זהר הבין כבר בשנת 1969 את מה שיאיר גלר והרשות למלחמה בסמים לא מבינים גם היום בשנת 2014.

“אינני מומחה לסמים,” אמר אז זהר. “אני יודע עליהם רק מה שרופא יודע. אולי, באופן כללי. ודאי שעישון של יותר מקופסת סיגריות או שתים ביום מגביר את הסיכון לריאה. ברונכיטיס כרוני או גרוע מזה. בעיית האלכוהול כמעט אינה קיימת בארץ אבל בצרפת ובשוויצריה 10 אחוזים ממקרי המוות הם מקרי מוות ממחלות הכבד, והיא באה כתוצאה משתיה מופרזת.”

— הנזק הזה יגרם גם משתיה ביתית רגילה?

“לא. רק משתיה של ממש. לשתות כוסית קוניאק מדי פעם זה די נעים, ואיש לא הוכיח שזה מזיק. שאלה מעניינת היא החשיש. היו תקופות, שאנשים רבים מאוד עישנו חשיש. לא ראיתי, וגם לא קראתי, על נזקים חמורים שהחשיש גרם להם. אם לא אוסרים על סיגריות ואלכוהול, אינני מבין מדוע אוסרים דווקא על חשיש. אינני חושב, שאם החשיש יהיה חפשי יהיו כל האנשים לנרקומנים. הנה, אצלנו בארץ כל אחד יכול לקנות אלכוהול. ואף־על־פי־כן אחוז השיכורים קטן.”

“אדם אינו נעשה לאלכוהוליסט מפני שיש לו אלכוהול. אלא מפני שיש לו צורך פנימי להיות כזה. לגבי מורפיום אין לי נסיון, אבל ידוע שיש מצב של התרגלות. ייתכן, שאנשים, שהצורך הנפשי שלהם במורפיום אינו גדול, נכנעים לו אם הם באים במגע אתו לעתים קרובות. לכן השאלה הזאת חמורה יותר.”

“לגבי ל.ס.ד. ידוע על נזקים, נזקים מידיים.יש אנשים שהשתמשו בל.ס.ד. ומיד הופיעו אצלם מחלות נפש. ייתכן שחמחלה היתה חבויה, ואולי היתה עשויה להתגלות רק אחדי 50 שנח. ידוע על אנשים שאיבדו את עצמם לדעת ועל אחדים שעשו מעשים חמורים בהשפעת הל.ס.ד.”

“לא הייתי כולל את כל ה”סמים” בתווית אחת. יש כאלה שהורגים לאט. אתה מכיר את הבדיחה, מאלכוהול הורג לאט? הרי אנחנו לא ממהרים…”

הראיון מעיתון “דבר” בשנת 1969:

ראיון עם עזרה זהר - דבר 1969

ראו גם: פיסת היסטוריה: קציר הקנבוס בקיבוץ דפנה (1942)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר