משרד האוצר רוצה לייצא קנאביס לחו”ל: “שווה מיליארד ש”ח בשנה”

אישור ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל עומד כעת במרכז מחלוקת בין-משרדית: בעוד ששר הבריאות ליצמן מתנגד בכל תוקף, משרד האוצר מבין היטב כמה שווה ייצוא שכזה ודוחף לאשרו. מבדיקת המשרד מדובר בכמיליארד ש”ח בשנה ופתיחת מקומות עבודה חדשים רבים, כך על פי חדשות 2.

הבוקר דווח כי ביום א’ הקרוב תאשר הממשלה את רפורמת הקנאביס הרפואי החדשה, שעתידה להרחיב את הענף ולקלוט עשרות חברות מקצועיות שיעסקו בייצור והפצת קנאביס לחולים.

במסמך ‘הצעת המחליטים’ שאת פרטיו חשפנו לראשונה נדונה בין השאר גם שאלת הייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל. במסמך קובע משרד הבריאות כי שאלת הייצוא תעלה לדיון בממשלה בתוך 3 חודשים, אך גורמים בענף העריכו כי מדובר בנסיון למסמס את הדרישה.

כזכור נושא הייצוא עומד על הפרק כבר מספר שנים אך זוכה להתנגדות עזה הן של שר הבריאות ליצמן שקובע כי מדובר בעניין לא מוסרי והן של השר לבטחון פנים גלעד ארדן שטוען שהדבר יוביל לפשיעה חמורה.

סירובם של השרים לאשר ייצוא שכזה בא למרות שעל פי הערכות מומחים מדובר במהלך השווה יותר ממתווה הגז. ד”ר דן דבוסקין, מומחה לחקלאות וכלכלה, העריך כי אישור יוביל בתוך 3 שנים לייצוא של 40 טון קנאביס שיכניסו 200 מיליון שקל ו-3,000 מקומות עבודה חדשים.

מיליארד ש”ח בשנה

עם זאת נראה שפוטנציאל הרווח גדול אף יותר, כך לפחות על פי נתונים חדשים של משרד האוצר שהופקו לקראת הטמעת הרפורמה, כפי שדווח הערב (ה’) בחדשות 2 על ידי כתב הבריאות יואב אבן.

בבדיקה נמצא שייצוא קנאביס רפואי לחו”ל שווה למדינה לא פחות ממיליארד ש”ח בשנה, זאת כמובן לצד פתיחת מקומות עבודה חדשים וכן לצד העובדה שכל הייצוא החקלאי בישראל מסתכם היום בכ-5 מיליארד בשנה בלבד.

ח”כ תמר זנדברג התייחסה לנושא ואמרה כי “אם לא נקפוץ על העגלה אין לדעת מה יתפתח בעולם ואם נפסיד את חלון ההזדמנויות הזה. כל זה בגלל שמרנות וסטיגמות שמונעים ייצוא למרות פוטנציאל אדיר למשק”.

יש לציין שבמהלך השנה האחרונה אישרו מספר מדינות בעולם ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, ביניהן קנדה, אוסטרליה ועוד, זאת למרות שענף הקנאביס הרפואי אצלן קטן יותר ויעיל פחות מבישראל. עובדה זו מעלה חשש שמא אם תתעכב ישראל לאשר ייצוא לחו”ל יקדימו אותה מדינות אחרות שיהנו מרווחי העתק. כשישראל תאשר זאת כבר יהיה מאוחר מדי, טוענים גורמים בענף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר