טוען...

“משבר לאומי”: בג”ץ בוחן הקפאת רפורמת הקנאביס הרפואי

משרד הבריאות יאלץ להסביר בתוך יומיים לשופטי בג"ץ מדוע לא לאפשר למטופלי הקנאביס להמשיך לקבל טיפול במתכונת האסדרה הישנה - כלומר ישירות מהיצרנים ולא דרך בתי המרקחת - זאת לפחות עד למציאת פתרונות לשלל כשלים ברפורמת הקנאביס הרפואי.

שופטי בג”ץ הורו למשרד הבריאות להשיב בתוך יומיים, עד יום ג’ (23.7), לשאלה מדוע לא להקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי כך שיתאפשר למטופלים ולחברות להמשיך במתכונת האסדרה הישנה – כלומר לספק ולקבל קנאביס ישירות מהיצרנים, במחירים נמוכים ובמגוון זנים נרחב.

הנחיית העליון נשלחה מהשופטים למשרד הבריאות הבוקר (א’) בתגובה לבקשה למתן צו ביניים שהגישה בסופ”ש (ה’) עמותת הקנאביס הרפואי, זאת במסגרת בג”ץ הקנאביס הרפואי שהוגש לפני כארבעה חודשים נגד הרפורמה אותה מתארות עורכות הדין המייצגות, יסמין מזרחי ומרים בריינין, כ”ניסוי לא חוקי בבני אדם”.

בבקשה למתן צו ביניים קובעות עורכות הדין כי המצב השורר כיום בענף הקנאביס הרפואי הוא לא פחות מאשר “משבר לאומי”. לדבריהן אין מניעה שמשרד הבריאות ימשיך בפיילוט בתי המרקחת אם מעוניין בכך, אך הן דורשות כי המשרד יאפשר במקביל למטופלים המעוניינים בכך להמשיך באסדרה הישנה, לפחות עד למציאת פתרונות לשלל סוגיות וכשלים שנוצרו בעקבות הרפורמה.

בין שלל הטענות: ביטול החלוקה לזנים, צמצום אפשרויות הטיפול, קיצוץ במינונים, מחסור חמור בבתי המרקחת, עליית מחירים חדה, פגיעה ברצף הטיפולי ועוד. כל אלו יכולים לדברי עורכות הדין להיפתר אם רק יתאפשר למטופלים לבחור האם להמשיך באסדרה הישנה עד השלמת ההיערכות של משרד הבריאות לרפורמה.

במשרד הבריאות כבר החלו אמנם לפעול בניסיון להטיל פיקוח מחירים על הקנאביס הרפואי, והבטיחו כי בעיית המחסור בקנאביס תיפתר בהקדם – אך עד כה ללא תוצאות. כמו כן מסתמן כי פיקוח המחירים לא יתאפשר בכל מקרה בחודשים הקרובים עקב סכסוך מתמשך על תקנים בין משרדי הבריאות והאוצר.

“המשבר מתרחש בשל יישום לקוי, חובבני, ובלתי מספק של מתווה ההסדרה החדשה, אשר גרם למחסור אקוטי במלאי הטיפול המוצע באמצעות רשתות הפארמה, ואשר גרר אחריו צמצום משמעותי במנעד הטיפולים השונים שאופשרו למטופלים בעבר,” נכתב בבקשה למתן צו ביניים.

עורכות הדין מצטטות בבקשה למתן צו ביניים את דבריהם של 4 רופאים מומחים מתחומים שונים, המתריעים מפני פגיעה חמורה בבריאות מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל.

“כרופא אני רואה במו עיניי כיצד הרפורמה פוגעת ישירות במטופלים, עד לסכנת חיים ממשית,” טוען ד”ר אלן פלשמן, מומחה לפסיכיאטריה. לצדו טוען ד”ר איליה רזניק כי מצבם של 80% ממטופליו הוחמר בעקבות הרפורמה. ד”ר ברקת שיף, מומחית לכאב, טוענת כי המחסור בקנאביס הוביל את מטופליה לחזור להשתמש בתרופות נרקוטיות מסוכנות וד”ר מיכאל סגל הוסיף כי מצבם הנפשי של המטופלים התדרדר עד מאוד.

משרד הבריאות מנגד מבקש כאמור להמשיך בהעברת המטופלים לאסדרה החדשה ולבטל לחלוטין עד סוף חודש ספטמבר את האפשרות של מטופלים לקבל קנאביס באסדרה הישנה. כ-4,000 מטופלים מתוך 50,000 כבר הופנו לבתי המרקחת. הם נאלצים לשלם מחירים גבוהים ולהסתפק במבחר מצומצם של זנים מבעבר.

עד יום ג’ יצטרך כאמור משרד הבריאות לספק תשובה לשופטי בג”ץ מדוע לא לאפשר למטופלים להמשיך לקבל קנאביס ישירות מהיצרנים, על פי האסדרה הישנה, עד להשלמת הפיילוט – כך שלא יפגע הרצף הטיפולי, מבחר הזנים הזמינים ועלויות הטיפול הגבוהות.

מאחר וסביר שלמשרד הבריאות יהיה קשה להסביר זאת, מעריכים בעמותה כי שופטי בג”ץ יקבלו את הבקשה למתן צו ביניים ויאפשרו לכלל המטופלים להמשיך לקבל אספקה במתכונת הישנה, לפחות עד שמשרד הבריאות ימצא פתרונות לסוגיות הנ”ל.

מהעמותה, בראשות דנה בר-און, נמסר למגזין קנאביס כי “נראה כי דבריהם קורעי הלב של ארבעה רופאים המתארים את הנזק הממשי שמתרחש ממש בימים אלו למטופליהם בגין מהלכי היק”ר, הגיעו לאוזני השופטים, והם מבינים את הבהילות שבדברים – ושחיי אדם ממש תלויים בהחלטתם. כולנו תקווה שעוד השבוע נזכה לבשורות מירושלים אשר ישימו סוף לרפורמה הכושלת ביותר בתולדות המדינה, ויחזירו לחולים הקשים ביותר במדינה הזו את התרופה שנלקחה מהם בניגוד להמלצת רופאיהם.”

עדכון (25.7): בג”ץ דחה את הבקשה להקפאת הרפורמה וקבע דיון שיערך בקרוב (פרטים כאן).

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר