מחקר ישראלי בדק: כמה THC יש בקנאביס רפואי?

חוסר אחידות בכמויות הרכיבים הפעילים בקנאביס הרפואי והיצע רחב מדי של זני קנאביס למטופלים – אלו מסקנות המחקר שבחן לראשונה בהיסטוריית הטיפול בקנאביס רפואי בישראל את נתוני הזנים השונים המסופקים לחולים ואת כמויות הרכיבים הפעילים בהם.

חולים רבים המטופלים בקנאביס רפואי בישראל מלינים על איכות התרופה המסופקת להם ובעיקר על חוסר אחידות באיכות הזנים המסופקים מדי חודש. במקרים רבים מדובר באמת באיכות ירודה של תפרחת המסופקת על ידי ספקי הקנאביס הישראליים ברשיון, אך ברבים מן המקרים מדובר בתופעה טבעית אשר גורמת לכך שצמחים שונים מאותו הזן מפיקים פרחי קנאביס המכילים כמויות שונות של רכיבים פעילים.

עובדה זו הינה גם הסיבה העיקרית לכך שלא ניתן להגדיר את הקנאביס כ”תרופה” – זאת מאחר וכל פרח קנאביס מכיל כמויות משתנות של רכיבים פעילים, שחלקם טרם זוהה כלל, ועל כן קשה להגדיר כמויות קבועות המתאימות לטיפול במחלות ותופעות בריאותיות שונות.

לומיר האנוש
פרופ’ לומיר האנוש בשדה ירוק

כעת, מחקר חדש שנערך על ידי פרופ’ לומיר האנוש באוניברסיטה העברית בירושלים ובמימון הרשות למלחמה בסמים, בדק האם ישנו שוני מהותי בין פרחי קנאביס רפואי מצמחים שונים של אותו הזן, האם יש שוני מהותי בין פרחי קנאביס רפואי מאזורים שונים של אותו הצמח וכן האם וכמה THC נמצא בעלי הצמח המקיפים את הפרחים.

תוצאות המחקר

לצורך ביצוע המחקר נלקחו דגימות פרחים במשקל 200 מ”ג מזני הקנאביס הרפואי של החברות “קנדוק”, “שיח” ו-“IMC”. בין הזנים שנבדקו: Purps, Northen Light, and Free Leonard (קנדוק), Sputnik (של IMC) ו-Strain C (שיח). על פי תוצאות המחקר נראה כי הקנאביס, ככל צמח אחר מפיק כמויות שונות של רכיבים פעילים הן בצמחים שונים של אותו זן קנאביס והן בפרחים מאזורים שונים של אותו הצמח.

  • בבדיקת כמויות THC מ-4 צמחים של אותו הזן (The Purps, קנדוק) נמצא כי כמויות ה-THC בפרחים נעו בין 19% ל-21%. בעלי הצמחים נמצאו בין 3.5% ל-7.5% THC.
  • בבדיקת כמויות THC מ-10 צמחים שונים של אותו הזן (Northern Lights, קנדוק) נמצא כי כמויות ה-THC בפרחים נעו בין 15% ועד ל-30%. בעלי הצמחים נמצאו בין 2.6% ל-4.2% THC.
  • בבדיקת כמויות THC בפרחים של צמח קנאביס אחד (Northern Lights, קנדוק) נמצא כי כמויות ה-THC בסה”כ נעו בין 26% ועד ל-28.6%. בעלי הצמחים נמצאו בין 1.6% ל-2.5% THC.
  • בבדיקת כמויות THC מ-10 צמחים שונים של אותו הזן (Free Leonard, קנדוק) נמצא כי כמויות ה-THC בפרחים נעו בין 7% ועד ל-24%. בעלי הצמחים נמצאו בין 1.5% ל-5% THC.
  • בבדיקת כמויות THC בפרחים של צמח קנאביס אחד (Free Leonard, קנדוק) נמצא כי כמויות ה-THC בפרחים נעו בין 18% ועד ל-28%. בעלי הצמחים נמצאו בין 1.9% ל-8% THC.
  • בבדיקת כמויות THC מ-5 צמחים של אותו הזן (Sputnik, של IMC) נמצא כי כמויות ה-THC בפרחים נעו בין 12% ל-23%.
  • בבדיקת כמויות THC מ-5 צמחים של אותו הזן (Strain C, שיח) נמצא כי כמויות ה-THC בפרחים נעו בין 9.4% ל-18.7%.
  • בבדיקת כמויות THC בעלי הצמח (לא עלי המניפה, אלא העלים המקיפים את הפרח) נמצאו בשקלול הנתונים בין 1.7% ועד ל-8.3%.

חוסר אחידות בכמויות הרכיבים הפעילים

כפי שניתן להבחין בקלות, כמויות ה-THC משתנות בפערים משמעותיים למדי בין צמחים שונים של אותו זן קנאביס מאותון היצרן. “שוני בכמויות ה-THC בצמחים שונים של אותו הזן עשויים להסביר מדוע מטופלים מתלוננים לעתים כי הקנאביס בו הם משתמשים הוא חזק מדי,” מסביר פרופ’ האנוש. “זו גם אחת הסיבות מדוע אני ממליץ על שימוש בקנאביס רפואי בדרכי צריכה שונות (למרות שהשפעת העישון היא המהירה ביותר) כגון עוגות, שמן וכיוצ”ב.”

“תוצאות המחקר מצדיקות את הדאגה הקיימת בקרב מטופלים המשתמשים באותו זן קנאביס ובאותה כמות של קנאביס רפואי ונאלצים לצרוך כמויות משתנות של התרופה בכדי לקבל תוצאות טיפול רצויות,” מסכם פרופ’ האנוש.

“לשפר איכות הקנאביס”

פרופ’ האנוש מציין עוד במחקר כי חלק מן המטופלים בקנאביס רפואי מתלוננים כי עישון הקנאביס אינו נעים להם ועל כן ישנה חשיבות גוברת בתהליך תסיסה ויישון נכונים של הקנאביס בעת ייצורו. “מדובר בתהליך הדומה לזה שנעשה על טבק ותה בכדי להפוך את טעמם לעדין יותר,” הוא מסביר. “אם הליך התסיסה נעצר בזמן הנכון, המריחואנה תהיה בעלת טעם מתוק ועדין יותר.”

“יש בישראל 8 חברות המגדלות קנאביס רפואי ולצערי כל אחת מאותן חברות מציעה זנים ומוצרים שונים בהתאם לרצונם,” הוא אומר. “עקב כך, לא לכל חולה ישנה אפשרות טיפול זהה בעבור מחלתם. מבחינת מוצרי הקנאביס הרפואי במהלך השנים האחרונות.”

המחקר המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/medcann-hanus.pdf

המחקר הנ”ל פורסם בצמוד למחקר על נתוני החשיש המצוי בישראל (פרטים כאן).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר