טוען...

מה חושבים המועמדים לנשיאות ארה”ב על לגליזציה של מריחואנה?

בחודש הבא ייערכו הבחירות לנשיאות ארה”ב. לפניכם רשימת 5 המועמדים הסופיים ועמדתם בנוגע ללגליזציה של מריחואנה.

כאן זה לא אמריקה

בישראל, רוב מוחלט של נציגי הציבור לא מעיזים להתבטא בנוגע לקנאביס. במדינה הציונית, תמיכה בקנאביס עדיין נחשבת ליוצאת דופן, בטח ובטח כשמדובר במי שמציב את עצמו כמועמד לראשות הממשלה. זו הסיבה שמעולם לא שמענו וכנראה גם לא נשמע את ביבי, מופז, ציפי לבני או שלי יחימוביץ’ מתבטאים בזכות הקנאביס וזאת על אף שיש מי שטוען שלפחות 20% מחברי הכנסת צרכו או צורכים קנאביס להנאתם.

אפילו נציגי הציבור מהדור הצעיר, אשר קוראים לצדק חברתי ודוגלים בחופש הפרט – גם הם ברובם מתביישים ומפחדים מפגיעה בשמם הטוב. הם מעדיפים להתעלם מאלפי אזרחים חפים מפשע ש”זוכים” בתיק פלילי במקרה הטוב ומאות נוספים שנכנסים לכלא במקרה הפחות טוב, ומעדיפים להתנהג כאילו אינם מודעים לנושא או פשוט בוחרים להתעלם לחלוטין מלהתייחס.

כן, עשינו את זה...
כן, עשינו את זה…

נשיאי ארה”ב מודים שעישנו מריחואנה

אך בארה”ב הדברים מעט שונים. אין מועמד לנשיאות שלא נשאל, בשלב כזה או אחר, על דעתו בנוגע לעניין הלגליזציה. שלושת הנשיאים האחרונים של ארה”ב – ברק אובמה, ג’ורג’ בוש וביל קלינטון – כולם הודו כי צרכו בעבר מריחואנה באופן כזה או אחר.

קיראו עוד: רשימת 50 משתמשי המריחואנה המשפיעים ביותר.

ברק אובמה היה צרכן מריחואנה ידוע. בימי הקולג’ נהג בארי אובמה הצעיר להסתובב עם חבורת “סטלנים” שכינו את עצמם “כנופיית הצ’ום”, לעשן באנגים בשרשרת ובאופן כללי – לעשות חיים.

ג’ורג’ בוש הבן, גם הוא הודה בעבר בשימוש במריחואנה ואף נעצר בשנת 1972 על שימוש בקוקאין. שמועות מספרות כי בוש משתמש בקוקאין באופן קבוע ואף הסניף מעט קוקאין במהלך שיחות השלום בקמפ-דייויד.

ביל קלינטון אמנם טען ש”לא הכניס לריאות”, אך כולם מבינים שהדברים נאמרו כדי להתגונן מפני הסטיגמה. קלינטון גם הודיע בעבר כי הוא תומך בלגליזציה של מריחואנה.

בחירות לנשיאות בארה”ב – 2012

אמנם ישנן מספר מדינות בארה”ב שבהן תעלנה להצבעה הצעות חוק חדשות הנוגעות ללגליזציה של מריחואנה במסגרת הבחירות בחודש נובמבר הקרוב, אך בניגוד למערכת הבחירות של 2008, בזו הנוכחית אנו ממעטים לשמוע על עניין הלגליזציה של מריחואנה מפי המועמדים לנשיאות.

לפניכם רשימת המועמדים לנשיאות ארה”ב ועמדתם בנוגע ללגליזציה של מריחואנה:

ברק אובמה
ברק אובמה

ברק אובמה – המפלגה הדמוקרטית

אף על פי שכבר הבטיח בעבר כי יפעל למען הקלה על תחום הקנאביס הרפואי, הודיע אובמה לפני מספר חודשים כי “אין בכוונתו לקדם לגליזציה בזמן הנראה לעין.”

ישנם פרשנים הטוענים כי אובמה ישלוף אמירה התומכת בלגליזציה לקראת מועד הבחירות, אך זה מוטל בספק מאחר ונראה שגם בארה”ב, הערה כזו עלולה לפגוע באחוזי התמיכה.

קיראו עוד: טומי צ’ונג בטוח ב-100% שאובמה יעשה לגליזציה

מיט רומני
מיט רומני

מיט רומני – המפלגה הרפובליקנית

מיט רומני ידוע מאז ומתמיד בהתנגדותו הנחרצת ללגליזציה של מריחואנה בכל צורה שהיא. “אני לא אתמוך בלגליזציה, גם לא לצרכים רפואיים,” אמר רומני. “הסיבה היא שמריחואנה היא סם מעבר לסמים קשים יותר וכל העניין הרפואי של המריחואנה, הוא בעצם נסיון להביא ללגליזציה בדלת האחורית.”

בראיון אחר שנתן רומני ל-Denver Post לפני פחות משבועיים, טען: “אני מתנגד ללגליזציה של מריחואנה. גם לשימוש עצמי וגם לשימוש רפואי.”

גארי ג'ונסון
גארי ג’ונסון

גארי ג’ונסון – המפלגה הליברטנית

גארי ג’ונסון הוא כנראה התומך הגדול ביותר בלגליזציה של מריחואנה מבין המועמדים לנשיאות ארה”ב. נושא זה הוא אחד מהבולטים בקמפיין הבחירות שלו והוא נוהג לדבר על העניין בגלוי בכל הזדמנות הנקרית בדרכו.

“עישנתי מריחואנה בעבר ואני תומך בלגליזציה מלאה,” אמר ג’ונסון. “אנחנו מבזבזים משאבים אדירים על רדיפה ומעצרים של מיליוני בני אדם.”

ג'יל שטיין
ג’יל שטיין

ג’יל שטיין – המפלגה הירוקה

ג’יל שטיין, המועמדת לנשיאות מטעם המפלגה הירוקה, תומכת בלגליזציה של מריחואנה.

שטיין גברה על השחקנית רוזאן בר שהתמודדה מולה וגם היא – כמו שטיין – הודיעה על תמיכתה בלגליזציה.

“אנחנו צריכים להסתמך על המדע כשאנו באים לקבוע חוקים,” אמרה שטיין. “הגיע הזמן לרוקן את בתי הסוהר מעבריינים לא-אלימים שנמצאים שם בגלל מריחואנה.”

רוקי אנדרסון
רוקי אנדרסון

רוקי אנדרסון – מפלגת “צדק” (Justice)

בדומה לחבריו המועמדים הליברליים, גם רוקי אנדרסון, מי שהיה חבר במפלגה הדמוקרטית והיום מועמד לנשיאות מטעם מפלגה חדשה בשם “מפלגת הצדק”, תומך גם הוא בלגליזציה של מריחואנה.

“אני מתנגד למלחמה בסמים כמו שהיא מתנהלת היום,” אמר אנדרסון. “מה שקורה היום זו פשוט טרגדיה.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר