מה בדיוק מכר ד”ר קנאביס?

מעצרו המתוקשר של ד”ר אברהם דותן, שכונה מיד ד”ר קנאביס, חשף לרגע לציבור טפח מעולם הקנאביס הרפואי בישראל, וחשף גם בורות בנושא ברשתות התקשורת והעיתונים בישראל. הכותרות אימצו את הודעת דוברות המשטרה והאשימו אותו כל אחת מהן בעבירה אחרת – אז מה בדיוק מכר ד”ר דותן והאם זה שונה ממה שעושה כל רופא פרטי אחר?

6 שבועות לפני שמשרד הבריאות צריך להגיש את תשובתו לבג”צ בעניין הסדרת ענף הקנאביס הרפואי, אתמול (ב’) לפנות בוקר שטפו את הרשת כותרות הנוגעות למעצר חריג של ד”ר אברהם דותן, רופא בכיר מאוד שעל פי כתב האישום נגדו ניהל רשת שעזרה לחולים לבנות תיק רפואי שיתאים לדרישות שהעמיד משרד הבריאות לקבלת קנאביס רפואי (נוהל 106 – רשימת ההתוויות).

ד"ר אברהם דותן
ד”ר אברהם דותן – חשוד שסיפק המלצות לקנאביס רפואי תמורת כסף

פרשת ד”ר קנאביס

פרסום הפרשה, שכונתה מיד ‘ד”ר קנאביס‘, חשפה בפני הציבור הישראלי טפח מעולם הקנאביס הרפואי בישראל, שכבר שנים מתנהל באופן בלתי תקין בעליל, כמעט בכל מדד.

אחד הגורמים לבלאגן הוא כמובן הקריטריונים הקשים והמורכבים שהעמידו במשרד, הנקראים כאמור “רשימת ההתוויות”, בפני אלו המעוניינים בטיפול בקנאביס רפואי. אותם קריטריונים הפכו עם הזמן לידע שהשליטה בו נמצאת בידי בודדים, שניצלו אותו כדי לעזור למעוניינים בכך וכן לעתים גם כדי להתפרנס.

בעוד שהאישום הספציפי הזה – של עזרה בבניית תיק רפואי לחולים שייתכן ולא באמת עומדים בקריטריונים – הוא אכן אישום חמור כנגד רופא בכיר ש”מעל” באמון המערכת ו”ניצל” את החוק באופן בלתי ראוי לכאורה, אך הוא אינו מתקרב בחומרתו למה שזעקו כותרות העיתונים היום ואתמול.

עיתונאות העתק-הדבק

הסיבה להבדלים הבולטים היא שגם רשתות התקשורת הגדולות בישראל אינן מעורות כלל בנעשה בענף הקנאביס הרפואי, ואינן ערות לאופן בו נעשה ההליך לקבלת הרשיון – עד כדי כך שמפרסמות מידע שקרי לחלוטין כעובדה מוגמרת בכותרת.

במקום לחקור מעט ולנסות להבין במה מדובר, העיתונאים המקבלים כולם את אותה הודעה מערכתית מטעם דוברות המשטרה, מסגננים אותה מעט לפי טעמם, שולחים לעורך שנותן כותרת שאינה מדוייקת כלל, וכך מפיצים לציבור מידע שגוי ומנוגד האחד לשני. אז המלצות קנאביס, מרשמי קנאביס, רשיונות קנאביס או ממש ממש קנאביס – מה בדיוק מכר ד”ר קנאביס?

הטוב:
גלובס – חשד: רופא סיפק המלצות להיתר קנאביס רפואי – תמורת שוחד / שירות גלובס
וואלה – רופא בכיר חשוד שנתן המלצות לקנאביס תמורת שוחד / אבי אשכנזי
קנאביס – רופא וצוותו חשודים במכירת המלצות קנאביס רפואי / מגזין קנאביס

הרע:
ערוץ 7 – חשד: רופא בכיר סחר במרשמים לקנאביס / עדו בן פורת
ערוץ 10 – החשד: מנהל מחלקה במוסד רפואי סיפק מרשמי קנאביס תמורת שוחד / מאור צור
הארץ – מנהל מחלקה בבית חולים נעצר בחשד שסחר במרשמי קנאביס רפואי תמורת שוחד / יניב קובוביץ
מעריב – רופא בכיר חשוד שנתן אישורי קנאביס רפואי תמורת כסף / אלון חכמון

המכוער:
מאקו – חשד: רופא בכיר סיפק קנאביס תמורת שוחד / עזרי עמרם
רשת – חשד: רופא בכיר סיפק קנאביס תמורת שוחד / עזרי עמרם
NRG – חשד: רופא מכר קנאביס רפואי תמורת מיליונים / ירון דורון

רשיון, מרשם או המלצה?

לפני שנראה מה הבינו עורכי העיתונים בישראל, חשוב להכיר את הפרטים הקטנים: ראשית לא קיים דבר שכזה “מרשם קנאביס”. הרשות להחזיק ולצרוך “סם מסוכן מסוג קנבוס” ניתנת ברשיון. רשיון קנאביס רפואי שכזה ניתן לקבל אך ורק מכ-36 רופאים שעובדים עם משרד הבריאות, רובם ככולם אונקולוגים (מחלקות סרטן). ד”ר דותן הוא אינו אחד מהם.

רישיון קנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות
רישיון קנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות – הרופא רק ממליץ, משרד הבריאות מאשר.

הרשיון ניתן לתקופה קצרה ומוגבלת של 3 חודשים עד חצי שנה, באישור משרד הבריאות ולאחר בדיקתו, ודורש בדיקת רופא חוזרת בכל 3 חודשים וכן חידוש רשיון – שוב באישור משרד הבריאות בלבד – כחודש וחצי לפני פקיעתו.

כל שאר הרופאים בישראל – כולם כולל ד”ר דותן – לא רשאים להנפיק רשיונות קנאביס רפואי בעצמם ובוודאי שלא לספק את הקנאביס עצמו כטיפול. אותם רופאים רשאים רק להמליץ למשרד הבריאות לספק רשיון קנאביס רפואי לחולה, בתהליך מורכב ומתיש שמדיר רופאים רבים מלעסוק בו. משרד הבריאות רשאי לסרב ולדחות את ההמלצה – כפי שעשה ועושה פעמים רבות.

אם כן על פי האישום הד”ר לא מכר מרשמי קנאביס, לא רשיונות קנאביס ובוודאי שלא קנאביס. הרופא מואשם בכך שסיפק המלצות בלבד בתמורה לכסף, המלצות אותן משרד הבריאות בחר לאשר. “אספקת המלצות לתרופה תמורת כסף” זה אישום שעלול להתאים לנותני שירות רבים אחרים. כ-130 מטופלים של ד”ר דותן, חלקם בוודאי חולים וקיבלו את רשיונם ממשרד הבריאות לאחר המלצתו של החשוד, יזומנו ככל הנראה ל”בדיקה מחדש”.

עבריין צמרת או רובין הוד?

אם ד”ר דותן סיפק המלצות לכאלו שאינם עומדים בתנאי משרד הבריאות, הרי שעל משרד הבריאות החובה לסרב ולדחות את הבקשה. אם הד”ר סיפק המלצות לכאלו שכן עומדים בתנאי משרד הבריאות, הרי שהטענה היחידה שיכולה לבוא כנגדו היא שהוא “עזר” לחולים “לבנות” תיק רפואי כך שיעמוד בתנאים.

צילום מתוך אתר מרפאת 'שלומות'
צילום מתוך אתר מרפאת ‘שלומות’ – דרכו הגיעו המעוניינים בקנאביס אל ד”ר דותן

להגנתו של ד”ר דותן הוא טוען שהוא לא עזר לבנות את התיקים, אלא שאלו הגיעו אליו לבדיקה ללא ידיעתו. לטענתו במידה ואכן היתה “הדרכה” כיצד לעמוד בתנאים, היא לא נעשתה על ידו, אלא על ידי אחרים.

יהיו שיגידו ששיקול הדעת מוטעה ושמאחוריו אינטרס כלכלי ברור, אך הוא טוען שבסך הכל עזר לחולים להגיע לטיפול בקנאביס כפתרון ראשון לפני שימוש בכדורים – ולא כפי שדורש משרד הבריאות כמוצא אחרון לאחר כשלון הטיפול בכדורים.

אגב, יהיו שיגידו שמדובר במצווה גדולה וגם ד”ר דותן עצמו טען: “אני מעדיף שיקנו ממני ולא מסוחרי סמים”.

ועוד אגב, רק לפני מספר שבועות צהלו אותן כותרות עיתונים, כשליצמן הכריז שרופאים יוכלו לרשום קנאביס בעצמם. ממש מרשמי קנאביס, לא רק המלצות. ייתכן שבמשרד הבריאות הזדעזעו כל כך מהדברים מאחר וד”ר דותן טרם עבר את ‘קורס ההכשרה לרופאים‘ שהמשרד מתכנן להציע לרופאים מעוניינים לספק קנאביס – קורס שנמשך 12-14 שעות בסה”כ.

כמובן שקשה להתעלם גם ממועד פיצוץ הפרשה – 6 שבועות בלבד לפני שאמור משרד הבריאות להגיש את תשובתו לבג”ץ בעניין הסדרת ענף הקנאביס הרפואי, ובהמשך להודעה על חלוקת קנאביס רפואי בבתי מרקחת במרשם רופאי משפחה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר