טוען...

מהיום: רישיון קנאביס רפואי ב-278 ש”ח לשנה

החל מהיום ישלמו חולים 278 ש"ח עבור ביקור אצל רופא במרפאה ציבורית לצורך ניפוק רישיון קנאביס רפואי, זאת במקום עלויות של עד 1,500 ש"ח ויותר לרופאים פרטיים כפי שהיה עד כה.

הוחלט סופית: חולים יוכלו מעתה לקבל רישיון קנאביס רפואי בעבור תשלום חד פעמי של 278 ש”ח בלבד, ללא כל תשלומים נוספים לרופא לאורך השנה – כך נקבע הבוקר (ג’) בהצבעה בועדת הכספים בכנסת.

מדובר אמנם בעלות גבוהה מעלות ביקור רגיל אצל רופא (כ-30 ש”ח), אך נמוכה משמעותית מזו שמשלמים כיום חולים לרופאים פרטיים ומגיעה עד 1,500 ש”ח ואף יותר לכל ביקור, לעתים גם 2 ביקורים בשנה או יותר.

לפיכך, מעתה, ביקור אצל אחד מרופאי הקנאביס המוסמכים לא יעלה על 278 ש”ח לביקור ראשון לצורך ניפוק רישיון באותו רגע. לאחר מכן תשלום נוסף יהיה רק בחלוף שנה ממועד הביקור הראשון.

כלומר גם אם הרישיון יינתן לחצי שנה, לא יצטרך המטופל לשלם עבור הביקור השני לצורך חידוש בחלוף 6 חודשים, אלא רק לאחר 12 חודשים ממועד הביקור הראשון בתום תוקף הרישיון.

תשלום זה הוא בעבור ביקור במרפאות ציבוריות, כאשר רופאים יוכלו להמשיך לקבל מטופלים גם באופן פרטי ולגבות את סכומי העתק הרגילים.

עם זאת באופן פרטי הרופאים לא יוכלו לנפק מרשם באותו רגע בעצמם, כפי שברפואה הציבורית, אלא רק לשלוח למשרד הבריאות המלצה לאישור רישיון ולהמתין להחלטת המשרד – כפי שהיה עד כה לאורך השנים.

נושא הפיקוח על מחירי הקנאביס עצמו טרם הושלם עקב ויכוחים בין משרדי ממשלה, ולמרות שבימים אלו מגיעים מחירי מוצרי הקנאביס בבתי מרקחת לשיא של כל הזמנים. משרד הבריאות מנסה לקבוע מחיר מקסימום של עד כ-600 ש”ח, אך גם זו עלייה לעומת המחיר הקודם שעמד על 370 ש”ח בלבד.

מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר בדיון שנערך הבוקר: “התחלנו בדיונים כאן מעלות של 278 ש”ח לכל ביקור, עברנו לתשלום כזה כל חצי שנה ולבסוף הגענו להסכמה שזה יהיה 278 ש”ח לשנה, לכל השנה, בתשלום חד-פעמי וללא תשלום נוסף גם אם צריך לחדש רישיון. ניפגש בעוד שנה על מנת לבדוק את המצב”.

עוד הוא הוסיף כי “היום יש בישראל למעלה מ-50 אלף כשלפני 4 שנים היו פחות מ-20 אלף. יש קצב של כמעט 1,500 מצטרפים בחודש וזה גם מסביר את העומסים, זה קשה מאוד. הדבר המשמעותי ביותר הוא להוציא את משרד הבריאות מהתהליך כך שהקנאביס יהיה תרופה ככל תרופה, שיימכר בבית מרקחת ללא צורך ברישיון מהמשרד, כמו שלא צריך רישיון למורפיום. לשם כך הכנו תקנות שבהתוויות מסוכנות, במינונים מסויימים, הקנאביס יצא מפקודת הסמים המסוכנים. ברגע שזה יקרה לפחות חצי ממטופלי הקנאביס לא יעברו דרך משרד הבריאות, אלא ישירות מהרופא. אנחנו מקווים שזה לא יגדיל מעבר למה שצריך לגדול. לצד זאת אנחנו מאוד מודאגים מכך שנתעורר בעוד 10 שנים ונגלה על הקנאביס דברים שאנחנו לא יודעים על הקנאביס. מינונים גבוהים הם מסוכנים בעינינו, חובת הזהירות היא עלינו. קנאביס הוא עדיין צמח עם עשרות חומרים ואנחנו מכירים רק עד 5. אני אומר גם למי שמשתמש תהיו זהירים גם לגבי עצמכם. לגבי המחירים על הקנאביס עצמו – פנינו לגורמים הרלונטיים בבקשה לקבוע מחיר מקסימום ויש דיונים בנושא הזה.”

ראובן קוגן, נציג קופות החולים: “הגענו להסכמה, יש הרבה חוסר ודאות ביחס למה שיקרה בתהליך הזה אבל הסכמנו לתשלום שנתי של 278 שקלים לשנה. אני מציע שנבדוק את הדבר הזה בפועל כדי לוודא שמספר הצרכנים הוא כפי שהערכנו ועל מנת לבדוק איך הרופאים מתמודדים עם זה.”

ח”כ עידן רול, כח”ל: “זה הליך טוב אבל עדיין המטופלים הם לא אלו שצריכים לשאת את הנטל הכלכלי הזה. הנושא של מחיר הרישיון הוא סימפטום של המון תקלות ברפורמת הקנאביס הרפואי. משרד קובע שחלק מהמטופלים רשאים להמשיך במסלול הישן, אבל אחרים לא. פניתי ליועמ”ש כדי שיפעל, מאחר וכולם מבינים שיש בעיות. ביקשתי ששר הבריאות, רה”מ בנימין נתניהו, יקפיא את הרפורמה עד שיביא פתרון אמיתי. זה לא ענייני תחבורה, זה דיני נפשות, חיים של אנשים. צריך לפקח גם על מחירי הקנאביס הרפואי עצמו. בנוסף מבדיקות עולה שיש רופאים שלא רוצים לטפל במטופלי קנאביס. צריך למצוא דרך לתמרץ או לחייב את הרופאים שעוסקים בזה לקבל מכסה מסויימת של מטופלי קנאביס.”

ח”כ אורית פרקש הכהן, כח”ל: “אני מבינה שיש נושאים בעייתיים אחרים שלא הגיעו לועדה, מבחר הזנים, מגוון התרופות וכו’. נחשפתי לנושא הזה רק לאחרונה. צריך להבין שהנושא של הרישיון הוא זנב אחד של הרפורמה הזאת. יש כאן אנשים שרוצים הקלה על חייהם.”

ח”כ אבי ניסנקורן, כח”ל: “רוצה רק להצטרף לתודות, אבל הפתרון הסופי זה הנושא של סל התרופות.”

יו”ר הועדה ח”כ משה גפני, יהדות התורה: “מדובר בצעד גדול קדימה. הקופות בעניין, בעיקר קופ”ח כללית. הנושא של הקנאביס הולך להתמסד. אם זה היה תלוי בי הייתי מכניס את זה לסל התרופות. אפשר לדרוש שמטופלים לא ישלמו כלום כבר היום אבל אז לא היתה רפורמה. אז עשינו החלטה זו וייתכן שבעתיד יהיו הקלות נוספות. אני חושב שזה על גבול המציאות שאדם לא יכול לחיות בלי זה ולכן זה צריך להיות בסל, אבל יכול להיות שבמשרד הבריאות יחליטו שיש דברים יותר חשובים.”

אחראית קופות החולים במשרד הבריאות: “לאחר ההצבעה יצא חוזר מנכ”ל לקופות החולים ובו יפורטו הנהלים החדשים כולל העלויות. זה יופיע גם בתכנית הגבייה, בהתאם למה שיוחלט כאן בועדה בהצבעה. לאחר ההצבעה נעדכן את כל הנוסחים למרפאות.”

התכנית לקבוע מחיר גג לביקור אצל רופא לצורך רישיון קנאביס נחשפה לראשונה במגזין קנאביס לאחר פגישה עם המשנה למנכ”ל משרד הבריאות איתמר גרוטו.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר