מהיום קנאביס חוקי בקליפורניה כמו אלכוהול

החל משנת 2018 רשאים בני ובנות 21 ומעלה בקליפורניה לרכוש ולהחזיק עד 28 גרם קנאביס ולגדל עד 6 צמחי מריחואנה בביתם. המדינה צפויה להרוויח כ-700 מיליון דולר בשנה ממיסוי השוק שמוערך בכ-7 מיליארד דולר.

שנה לאחר ש-57% מתושבי קליפורניה הצביעו במשאל עם בעד הצעת החוק מס’ 64 להתרת המסחר והשימוש בקנאביס, הממשלה המקומית מבצעת – ומוציאה לדרך את השוק הירוק, שמוערך בכ-7 מיליארד דולר, 3.5 מתוכם לחנויות עצמן.

החל מהיום, 1.1.18, קנאביס ומוצריו נחשבים לחוקיים לחלוטין בקליפורניה – הכלכלה השישית בגודלה בעולם – שהופכת להיות המדינה הגדולה ביותר מבין 8 המדינות שכבר אישרו לגליזציה.

קליפורניה נחשבת למעצמת גידול קנאביס תודות לדרישה הגבוהה לאספקה למטופלים ובעיקר למזג האוויר וההיסטוריה והתרבות של הגידול המקומי הלא חוקי באזור (15,000 חוות בלתי חוקיות מופעלות ברחבי מחוז המבולדט בלבד, כך על פי הערכות, בשווי מסחר של כ-13.5 מיליארד דולר).

קליפורניה היא גם המדינה הראשונה בארה”ב שהפעילה ענף קנאביס רפואי במרשם רופא עוד משנת 1996.

על פי חוקי הלגליזציה החדשים במדינה – הדומים למדי לחוק האלכוהול במדינה – יוכלו תושבים בני ובנות 21 ומעלה להחזיק ברשותם עד 28 גרם מריחואנה ולגדל עד 6 צמחי קנאביס בביתם. עישון קנאביס בציבור הוא אסור, גם כן בדומה לאלכוהול וטבק.

במהלך חודש דצמבר 2017 ועד סוף השבוע האחרון חילקה הרשות החדשה לבקרה על קנאביס בממשלת קליפורניה 44 רישיונות לפתיחת עסקים בתעשיית הקנאביס, כולל לחנויות שימכרו תוצרת שגדלה לראשונה במדינה באופן חוקי ומוסדר.

יחד עם זאת הממשלה המקומית התירה לערים להחליט בעצמן האם והיכן הם בוחרות לאפשר גידול או ממכר של קנאביס, כך שנכון להיום אמנם נפתחו חנויות בנקודות רבות בערים גדולות כמו סנטה קרוז, סן דייגו, סן חוזה, ווסט הוליווד ועוד, אך לוס אנג’לס למשל דחתה את מועד מסירת הרשיונות והחנויות בעיר צפויות להיפתח רק בעוד מספר שבועות.

קליפורניה היא היחידה ממדינות הלגליזציה בארה”ב בה צפויים להיפתח מה שמכונה ‘קופישופס’ או מועדוני קנאביס, כלומר חנויות המאפשרות לא רק לרכוש את הקנאביס, אלא גם לצרוך אותו בשטח החנות.

הממשלה המקומית תגבה 15% מס על מכירות קנאביס ומוצריו והעיריות יוסיפו אחוזים בודדים נוספים לפי בחירתן.

קליפורניה מצפה, על פי תחשיבים שערכה, להרוויח 684 מיליון דולר ממיסוי מכירות הקנאביס במהלך שנת 2018 ועד מיליארד דולר בשנה בשנים שלאחר מכן.

ענף הקנאביס הרפואי הותיק במדינה צפוי להצטמצם כעת כאשר לא נדרש מרשם רופא בכדי לרכוש קנאביס, אך הוא לא צפוי להיעלם בעיקר בגלל מיסוי נמוך יותר שיטילו העיריות על מוצרים למטופלים ברישיון. בנוסף מאחר וקנאביס רפואי מותר מגיל 18, לעומת קנאביס ‘רגיל’ לגילאי 21 ומעלה, הצעירים יצטרכו לעבור הדרכה מסודרת.

התעשייה החוקית החדשה צפויה להגדיל עוד יותר את קצב כניסת התיירים לקליפורניה, שם מרוויחה תעשיית היין 7.2 מיליארד דולר בשנה. העסקים הגדולים יחלו כעת במירוץ לתפיסת נתח עסיסי זה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר