שיא חדש: היחידה לקנאביס רפואי – מס’ 1 באחוז התלונות המוצדקות

פרסום ראשון: 83% מהתלונות שהוגשו נגד היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות נמצאו מוצדקות, כך על פי דו”ח נציב תלונות הציבור לשנת 2017 שמצא ליקויים קשים וחמורים בהתנהלות. בין שאר התלונות: עיכוב בקליטת בקשות, אי-טיפול בבקשות, אובדן מסמכים ועוד.

את מטופלי הקנאביס הרפואי הדבר לא יפתיע, אך מדו”ח נציב תלונות הציבור לשנת 2017 שפורסם היום (ב’) נראה שהיחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק”ר) היא המובילה באחוז התלונות המוצדקות נגדה.

כך למשל נמצא כי 74% מהתלונות נגד דואר ישראל נמצאו מוצדקות, 47% מהתלונות נגד רשות המסים נמצאו מוצדקות, 39% מהתלונות נגד משרד התחבורה, 35% מהתלונות נגד חברת החשמל נמצאו מוצדקות וכן הלאה.

נתונים ראשוניים על הדו”ח החדש נחשפו כבר לפני כשלושה חודשים, ומצאו ליקויים קשים וחמורים בהתנהלות היק”ר – הגוף האחראי על שירות למטופלי הקנאביס הרפואי וטיפול בבקשותיהם.

היום מתפרסם כאמור הדו”ח המלא לעיון הציבור, בו מתוארות הבעיות בהתנהלות היחידה, כולל ביקורת קשה על פגיעה במטופלים. הדו”ח לא בדק באופן ספציפי את התנהלותו של מנהל היק”ר יובל לנדשפט.

חשוב להבהיר כי ביקורת מבקר המדינה לא הייתה על הפיילוט שהתחיל לפני כחודשיים ובו חשף מגזין קנאביס מגוון התנהלויות בעייתיות והוראות מנוגדות לחוק הפוגעות במטופלים. המגזין יעביר כל ממצאיו למשרד מבקר המדינה אשר כתב בדוח כי המשרד ימשיך לעקוב אחר הנושא.

דוח מבקר המדינה היחידה לקנאביס רפואי
מתוך דו”ח נציב תלונות הציבור על היחידה לקנאביס רפואי

הדו”ח נפתח בתיאור מחקרים רבים המצביעים על יעילות השימוש בקנאביס לשם טיפול במחלות אונקולוגיות ונוירולוגיות, בפוסט טראומה, בכאב ועוד. לדברי מבקר המדינה יוסף שפירא חולים רבים שלא הצליחו במשך שנים למצוא מזור לסבלם, מעידים כי הקנאביס מאפשר להם לחזור למסלול חיים תקין.

בפתיח מתאר המבקר שפירא את נוהל קבלת רישיון הקנאביס הרפואי בישראל, שראשיתו בהגשת בקשה למשרד הבריאות בצירוף המלצה מרופא מומחה שנבחנת ביק”ר ואם היא מאושרת מונפק למטופל רישיון שימוש בקנאביס אותו יש לחדש מדי כמה חודשים.

מבקר המדינה יוסף שפירא (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
ביקורת קשה על התנהלות היחידה לקנאביס רפואי – מבקר המדינה יוסף שפירא (צילום: יונתן סינדל)

לדברי המבקר מאז הוקמה יק”ר התקבלו בנציבות מאות תלונות על תפקודה, ובכלל זה על טיפולה בבקשות לקבלת קנאביס.

מהתלונות ניכר כי המטופלים נתקלים במהמורות ביורוקרטיות רבות בנוגע לקבלת הקנאביס: בתלונות חזרו ונשנו טענות על אי קליטת בקשות שנשלחו ליחידה, על עיכוב ניכר בקליטת בקשות ובטיפול בהן, על אובדן מסמכים, אי טיפול בבקשות שלא כללו מסמכים תומכים ועל אי-יידוע המבקשים על שלב הטיפול בבקשתם.

עוד נטען כי יק”ר אינה משיבה על פניות בכתב, וכי המוקד הטלפוני שלה אינו זמין כלל או שזמן ההמתנה למענה הוא בלתי סביר, כפי שחשפנו במגזין פעמים רבות.

על פי הדו”ח 83% מהתלונות שהוגשו בשנת 2017 על יק”ר נמצאו מוצדקות. “יצוין שהתערבותה של הנציבות היא שאיפשרה לא פעם למתלוננים להתגבר על החסמים הבירוקרטיים הציבה בפניהם היחידה ולקבל את הטיפול שלו הם זקוקים,” נכתב.

מבקר המדינה קנאביס רפואי
83 אחוז מהתלונות נמצאו מוצדקות

בין השאר נמצא כי כ-80 תלונות שהתקבלו במהלך שנת 2017 נגד היק”ר חשפו שטענות היחידה על מסמכים שאבדו למעשה כלל לא היו חסרים, אך מגישי הבקשות לא קיבלו כל מענה לפנייתם.

המבקר מפרט בדו”ח תלונות ספציפיות שעלו מאזרחי ישראל, למשל תלונה של נכה סיעודי שהתלונן באוקטובר 2017 על עיכוב בחידוש רישיון הקנאביס שלו שתוקפו פג 3 חודשים קודם לכן בחודש יולי. עקב כך הוא אינו מקבל את הטיפול שהוא זקוק לו ועל אף ניסיונות ליצור קשר עם יק”ר, כולל פקסים וטלפונים, המהלך לא צלח. בעקבות התערבות הנציבות חודש רישיונו רק בנובמבר – ארבעה חודשי איחור.

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (צילום: מרים אלסטר)

אחד הנושאים הבולטים בדו”ח הוא הביקורת על התנהלותה של היחידה לקנאביס רפואי באמצעות פקס, המובילה לאובדן מסמכים. “אחד המתלוננים הלין על שנאלץ לשלוח את בקשתו לחידוש הרישיון שלו ארבע פעמים עד שנקלטה – בכל פעם נאלץ להמתין שבועיים כדי לוודא את הגעת הפקס, כך לפי דרישת היק”ר,” תואר. “עקב כך לא חודש רישיונו במועד והרצף הטיפולי שלו נקטע”.

נושא בולט נוסף הוא כאמור זמני ההמתנה הארוכים על קו הטלפון במוקד היק”ר. “מרבית המתלוננים הלינו על שנאלצו להמתין שעות לקבלת מענה מהמוקד הטלפוני, ללא אפשרות להשאיר מספר טלפון לחזרה כמקובל בגופים רבים,” מציין המבקר ונותן כדוגמה מקרה בו מטופל עם 100% נכות נאלץ להמתין 4 עד 5 שעות בכל פנייה למוקד. “גם כאשר הצליח להשיג את המוקד, התנתקו לא פעם השיחות”.

המבקר מציין את הודעת משרד הבריאות על כך שהוא שוקד על הגדלת מספר הרופאים שיורשו לאשר שימוש בקנאביס רפואי ועל שיפור תפקוד המוקד הטלפוני, אך מדגיש כי בינתיים הביקוש לקנאביס הולך וגדל והבעיות הבירוקרטיות הולכות ומחריפות.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי “קראנו את דוח נציב קבילות הציבור, ואנחנו לומדים את עיקרי הבעיות והעדויות שעולות מן הדוח ומבינים את הקושי של המטופלים. חשוב להדגיש כי במוקד היק”ר יש כיום 10 נציגות טלפוניות ומדי יום מתקבלות ביק”ר כ-1000 פניות. משרד הבריאות פעל להגדלת מספר הנציגים המטפלים בבקשות על מנת להאיץ את משך הטיפול בבקשות, דבר שהוריד בפועל את עומס מהמוקד בשל העובדה שהמבקשים יקבלו תשובות מהר יותר. יש לציין שהמוקד מוצף בפניות שחלקן לא תמיד רלבנטיות והן שמעמיסות על המוקד. נדגיש כי בעתיד הקרוב בעת השקת הרפורמה הלאומית בקנאביס רפואי אנו צופים כי תפחת באופן ניכר כמות הפונים ולא יהיו כלל עיכובים היות והחולים יוכלו לסור אל אחד מהרופאים ולקבל רישיון + ‘מרשמי ניפוק חודשיים’ – מהרופאים. כאמור המשרד מכבד את עבודת נציב הקבילות ושיפר את פעילות המוקד.”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר