לגליזציה באורגון: 200 חנויות קנאביס נפתחו ברחבי המדינה

כ-200 חנויות קנאביס חוקיות נפתחו הבוקר לראשונה במדינת אורגון, ארה”ב. תושבים בני 21 ומעלה יכולים לרכוש ולהחזיק עד 225 גרם קנאביס לשימוש עצמי ולגדל עד 4 שתילי קנאביס בביתם באופן פרטי. עשרות מיליוני דולרים צפויים להיכנס לקופת אוצר המדינה.

לפני כמעט שנה, בחודש נובמבר 2014, הצביעו תושבי מדינת אורגון במשאל-עם בנוגע לשאלה האם לאשר החזקה, שימוש ומכירת קנאביס חוקי בחנויות (לגליזציה) – בדומה למהלך שעשו תושבי מדינות וושינגטון וקולורדו שנתיים קודם לכן.

למעלה מ-54 אחוזים מהתושבים במדינה הראשונה בארה”ב שעשתה דה-קרימינליזציה (אי הפללה) עוד בשנת 1973, הצביעו בעד ‘הצעת חוק 91’ ואישרו למעשה את פתיחתו של שוק הקנאביס החוקי במדינה נוספת בארה”ב, במה שנראה כמו כדור שלג שכבר לא ניתן לעצירה.

225 גרם ו-4 צמחי קנאביס בבית

על פי החוק החדש יכולים כל תושבי אורגון בני 21 ומעלה להחזיק עד 225 גרם מריחואנה בבית ועד 28 גרם בציבור, וכן לגדל עד 4 צמחי קנאביס באופן מוצנע. החזקת זרעי קנאביס מותרת ללא הגבלה.

בעוד שהצעת החוק אושרה והתקבלה כבר לפני למעלה מ-10 חודשים כאמור, החוק החדש נכנס לתוקפו רק בחודש יולי 2015 וקבע כי בינתיים תותר החזקה ושימוש, אך לא יותרו מכירה וגידול – עד לחלוקת הרשיונות לפתיחת החנויות – שנדחתה לשנת 2016 – מה שגרם לארגונים תומכי לגליזציה במדינה לחלק קנאביס חינם לתושבים.

אמנם על פי התכנית המקורית של ממשלת אורגון, צפויות חנויות הקנאביס הראשונות לקבל רישיונות הפעלה מהמדינה בתחילת שנת 2016, אך סעיף בחוק החדש מתיר לחנויות שמכרו עד עתה קנאביס רפואי לחולים בלבד, למכור מעתה קנאביס לכל דורש.

מאות חנויות קנאביס חוקיות

מעל 200 חנויות ברחבי המדינה כבר אישרו כי יפתחו שעריהן השבוע וימכרו קנאביס באופן חופשי לכל דורש מעל גיל 21, בדומה לנעשה עם אלכוהול. למרות זאת, מכירת מוצרי קנאביס אחרים כגון תמציות (דאב), או מאכלים המכילים THC, יישארו תחת היתר רפואי בלבד עד שייכתבו תקנות חדשות בתחום.

עוד נקבע כי בינתיים, עד שיוסדר העניין, ייאלצו החנויות למכור את הקנאביס במזומן בלבד – בעיה ממנה סבלו בתחילה גם בקולורדו אך צפויה להיפתר גם באורגון.

צרכני קנאביס חוגגים את הלגליזציה באורגון
צרכני קנאביס חוגגים את פתיחת החנויות

עיכוב הרישיונות החדשים נעשה כחלק מתוכנית של הרשויות להגן על העסקים הקיימים בתחום מפני כניסה של מתחרים מסחריים וגדולים, וכן כחלק מניסיון לשמור על העיר “נקייה” יחסית מחנויות שכאלה, כך על פי דיווח נוסף. על פי חוק החדש לא יורשו שתי חנויות לממכר קנאביס להיות במרחק פחות מ-300 מטרים אחת מהשנייה.

כל החנויות החדשות שנפתחו היום כבר מופיעות על מפה אינטראקטיבית המציגה גם את החנויות שממשיכות לספק קנאביס לחולים עם רישיון בלבד.

הכסף ממיסים – לבתי הספר

על פי הערכות ראשוניות יעמוד מחיר הקנאביס החוקי על סכומים הדומים לאלו של וושינגטון וקולורדו ויגיע החל מ-12$ ועד 22$ לגרם – אך צפוי לרדת בעקבות מיסוי נמוך יותר מזה המונהג בוושינגטון וקולורדו.

על פי החוק החדש יימכרו חנויות הקנאביס הקיימות ללא מיסוי בכלל עד ל-4 בינואר 2016 או אז יוטל מס של 25% על ממכר קנאביס לשימוש פנאי בלבד. קנאביס רפואי ימשיך להימכר ללא מיסוי של המדינה – עד לתחילת חלוקת רשיונות פתיחת חנויות קנאביס באופן חופשי – אז יוטל מס של 17% על מכירות קנאביס, כאשר ראשי ערים יוכלו להטיל מיסים נוספים בסך של 3% נוספים מקסימום. לשם השוואה בוושינגטון וקולורדו מוטל מס של כ-30% על מכירת קנאביס לשימוש פנאי.

בדומה לחוקים בוושינגטון וקולורדו, גם באורגון יועבר אחוז נכבד ממיסי הקנאביס היישר לפיתוח תכניות חינוך ועזרה לבתי ספר ברחבי המדינה. על פי הדיווח 40% מהמיסים יועברו לבתי ספר ציבוריים, 20% יועברו לשיקום ועזרה למכורים לסמים ולאלכוהול, 15% יעברו למשטרה, 10% לעירייה, 10% למחוז ו-5% לרשות הבריאות של אורגון הפועלת לצמצום השימוש בסמים ואלכוהול.

ראו עוד:
בגלל הלגליזציה: סוחרי הסמים מגדלים עגבניות
וושינגטון מציגה: 70 מיליון דולר בשנה – ממיסי מריחואנה
משטרת קולורדו מסכמת שנה של לגליזציה: “הכל בסדר גמור”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר